Róże pnące – sadzenie i prowadzenie (WIDEO)

Róże pnące to piękna ozdoba ogrodu. Musimy je tylko posadzić przy odpowiedniej podporze, np. pergoli oraz dbać o to, by nie zaatakowały ich szkodniki roślin
  • Sadzenie róż pnących

    Róże pnące należy sadzić w żyznej, przepuszczalnej glebie. Można też dodać specjalnej ziemi dla róż.

    Agencja TVN/x-news

Róże pnące mają długie pędy, które przypominają pnącza. Rośliny te przez całe lato są obsypane kwiatami. Dlatego warto posadzić je w ogrodzie. Aby róże mogły pięknie rosnąć, trzeba zapewnić im odpowiednią podporę. Mogą one rosnąć przy kracie, pergoli, ale również płocie.

Róże pnące sadzi się w żyznej ziemi lub specjalnej ziemi do róż – wypełniamy nią dołek, w który wsadzamy roślinę. Pamiętajmy, że musi on pomieścić zarówno bryłę korzeniową, jak i dodatek ziemi, więc musi być odpowiednio duży. Przed posadzeniem róże warto bardzo obficie podlać.
Róże pnące – wbrew nazwie – nie pną się samodzielnie po podporach. Dlatego trzeba im pomóc, podwiązując pędy do elementów pergoli itp.

Dowiedz się też: Jak przycinać róże pnące i inne typy róż 

Źródło: Agencja TVN/x-news

Róże są często atakowane przez niestety długą listę szkodników. To między innymi mszyce, mączlik, wciornastki, nimułka różana. Dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie oprysku środkiem systemicznym. Tego typu preparaty wnikają w roślinę i zatruwają owady, żywiące się sokiem rośliny. Działają nawet przez trzy tygodnie. Są skuteczne, ale stosując je trzeba uważać na kilka rzeczy.  

Polecamy poradnik: Jak środki systemiczne do walki ze szkodnikami roślin i na co uważać przy ich stosowaniu


Róże pnące
Róże pnące są tylko pozornymi pnączami, ponieważ nie mają organów czepnych, którymi mogłyby „złapać" się podpór. Dlatego większość odmian róż pnących wymaga przywiązywania lub przeplecenia pędów przez jakąś konstrukcję.Fot. Phil59  (Pixabay.com)

Autor: redakcja.regiodom
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Zgadzam się że takie pnące róże wyglądają kapitalnie. Oczywiście musi być jeszcze np. pergola po której mogą się pnąć. Zrobienie takiej nie jest trudne, potrzeba jedynie odpowiednich materiałów. Okucia pergoli z e-Armet, do tego drewno itp. Są ciekawe i nieskomplikowane projekty w necie więc przy odrobinie wysiłku można wykonać konstrukcję samemu.
Hubi, 21.11.2018, 17:46