Rośliny też przeżywają pierwszą młodość – cykl życia roślin

Kwiaty, byliny i drzewa mają etapy życia podobnie, jak ludzie. W ogrodzie i lesie też żyją dzieci, młodzież, dorośli i staruszkowie. Poznaj cykl życia roślin.
  • Cykl życia rośliny

    Wszystko ma swój kres. Roślina także. Zwalniają jej funkcje życiowe. Staje się mniej odporna na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne.

    Pixabay.com (kaboompics)

Do najstarszych roślin należą drzewa. Niektóre cisy w Polsce mają około 1200 lat, dęby – prawie 1000, podobnie – miłorzęby japońskie. Nie brakuje też roślin jednorocznych. Bez względu na to, jak długo żyje dana roślina, każda ma swój stały cykl. To fazy życia.

Faza pierwsza: zapylony kwiat

– Pierwsza faza to zapylony kwiat – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Rośliny dzielą się na dwu- i jednopienne. Te pierwsze to takie, których kwiatostany żeńskie i męskie rosną na dwóch osobnych roślinach. Kwiatostany żeńskie to te zapylane, natomiast męskie są zapylającymi.

Faza druga: owoc lub nasiono

– Z kwiatostanów żeńskich po zapyleniu powstaną owoce lub nasiona, zależnie od gatunku danej rośliny. To owady je zapylają, np. pszczoły, trzmiele, muchy, ćmy. Przenoszą pyłek z kwiatostanu męskiego na żeński. Dotyczy to większości drzew owocowych – tłumaczy ogrodnik.

To też ciekawe: Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą 

Istnieją także rośliny wiatropylne. Do tych zalicza się np. sosnę. – Pyłek przenoszony jest, jak nazwa wskazuje, przez wiatr. Wspomniane kwiatostany jednopienne to natomiast te wytwarzające oba rodzaje kwiatostanu. – Na jednej roślinie znajdują się zarówno kwiatostany żeńskie, jak i męskie – zaznacza ekspert. – To m.in. cis, klon, czereśnia, kłęk kanadyjski.

Faza trzecia: wzrost

Powstaje siewka, a więc mała roślinka. – Jest jeszcze niska, delikatna, posiada niewiele listków. Jest mało odporna na warunki zewnętrzne. Istotne w tym przypadku jest odpowiednie nasłonecznienie, podlewanie, nawożenie, ponieważ młoda roślina jest podatna na choroby grzybowe czy inne oraz na szkodniki, choćby gryzonie czy owady – tłumaczy Mikietyński.

Faza czwarta: pełen rozwój

Ogrodnicy żartują, że początek pełnego rozwoju u rośliny to jakby moment, w którym staje się ona „pełnoletnia". I coś w tym jest. Roślina przestaje intensywnie rosnąć, ale nadal się rozwija, kwitnie. Ten okres zależy od gatunku. Przykładowo: niektóre dęby żyją około 1000 lat, podobnie – miłorząb japoński. Cis bywa jeszcze starszy. Najstarsze liczą sobie mniej więcej 1200 lat.

Warto wiedzieć: Ogród zielony także zimą 

Faza piąta: zamieranie

Wszystko ma swój kres. Roślina także. Zwalniają jej funkcje życiowe. Staje się mniej odporna na warunki atmosferyczne i inne czynniki zewnętrzne. Atakowana przez szkodniki i grzyby, nie ma już wysokiej odporności na walkę z nimi. Często usycha albo gnije. Jej miejsce zajmują nowe rośliny.

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy

Polecamy