Rośliny na parapecie. Jesienne, modne czy mało wymagające

Rhipsalis i senecio polecamy tym, którzy zapominają, że kwiaty trzeba podlewać. Znów modne są szable, kojarzone najczęściej z dawnymi szkolnymi korytarzami. A że jesień za pasem, to na parapecie powinny pojawić się wrzosy.
 • Rośliny na parapecie

  Kolorowe papryczki obok szabli. Takie kompozycje wymagają szerokich parapetów.

  Edyta Hanszke
 • Rośliny doniczkowe na parapecie

  Do sukulentów należy senecio Rowleya w Polsce nazywany starcem Rowleya (z prawej) i Rhipsalis, nazywany patyczakiem.

  Edyta Hanszke
 • Patyczak - Rhipsalis

  Patyczaki wyglądają bardzo oryginalnie. Mają zwisające pędy, dlatego warto sadzić je w wysokich lub wiszących donicach.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Rośliny na parapecie

  Szable po latach zapomnienia wróciły do polskich domów. Mogą rosnąć nawet w zacienionych, zanieczyszczonych pomieszczeniach.

  Edyta Hanszke
 • Sansewieria inaczej nazywana jest oślimi uszami

  Sansewierie należą do grupy tropikalnych, zimozielonych i wieloletnich sukulentów z rodziny agawowatych.

  KatiaMaglogianni (Pixabay.com)
 • Rośliny na parapet

  Wrzosy i wrzośce ozdobią nasze parapety jesienią.

  Edyta Hanszke

Rhipsalis i senecio Rowleya należą do roślin, które nie przepadają za nadmiarem wody. Kto więc martwi się, że zapomni podlać kwiaty, a te uschną, może śmiało wybrać akurat te. Wyglądają efektownie, szczególnie w modnych obecnie wysokich donicach – wtedy pięknie z nich zwisają. 

Rhipsalis w doniczce

Rhipsalis (inaczej patyczak z powodu charakterystycznego wyglądu), to roślina należąca do sukulentów z rodziny kaktusowatych. W naturalnym środowisku występuje w Ameryce i w części Wysp Karaibskich.

Zobacz również: Kwiaty w domowym biurze

Patyczak dobrze znosi zarówno bezpośrednie nasłonecznienie,  a nawet okresową suszę. Najlepiej  rośnie w rozproszonym świetle słonecznym. Dodatkowo warto od czasu do czasu spryskać go wodą – wytwarza wówczas więcej korzeni powietrznych i szybciej rośnie, ale uwaga nie należy dopuścić (szczególnie latem) do przesuszenia bryły korzeniowej w doniczce.

Łatwo go rozmnażać – trzeba oderwać od rośliny pęd, który ma korzenie powietrzne i wsadzić go do wilgotnego podłoża. Powinien ukorzenić się w ciągu kilku tygodni.

Uprawa Senecio Rowleya

Do sukulentów należy też jeden z gatunków Senecio (w Polsce nazywany starcem). Najbardziej oryginalny to starzec Rowleya (Senecio rowleyanus) – płożąca roślina o uformowanych w kule nieco większe od ziaren grochu. Anglicy nazywają go string of pearls (sznur pereł). By do wnętrza kuleczki dostawało się światło potrzebne przecież w procesie fotosyntezy, każda kuleczka ma małe podłużne okienko w postaci prawie przezroczystej tkanki. W tych właśnie kuleczkach roślina gromadzi wodę

Warto przeczytać poradnik: Jak uprawiać grubosza

Roślina pochodzi z Afryki. Wymaga jasnego stanowisko – zimą najlepiej czuje się na południowym oknie, latem – na zachodnim lub południowo-zachodnim. Jeśli kulki Senecio Rowleya są dorodne i gęsto osadzone na pędzie, to znaczy, że ilość światła jest wystarczająca.

Zwykle roślinę uprawia się w doniczkach wiszących, ale na początek wysoka stojąca też będzie dobra. Liście można też okręcać wokół podpór. Efektownie starzec Rowleya wygląda również w wysokiej szklanej misie, pod warunkiem, że nie będziemy jej dna zalewać wodą – wówczas liście zgniją.

Senecio Rowleya należy podlewać tak, żeby ziemia w doniczce była delikatnie przeschnięta. Po upływie 6 tygodni od zmiany ziemi, można ją nawozić. Zimą roślinie dobrze jest w jak najwidniejszym miejscu, ale w stosunkowo niskiej temperaturze 13–16°C. W tym czasie ograniczamy podlewanie do niezbędnego minimum. 

Sylwia Harasimczuk z opolskiej Chatki Kwiatka mówi, że Senecio niekoniecznie musi nam się kojarzyć z doniczkami, bowiem stał się jedną z ulubioną ozdób bukietów ślubnych.

Szable, czyli sansewierie

Drugą młodość w polskich domach – jak mówi Sylwia Harasimczuk – przeżywają dziś popularne przed laty szable, fachowo nazywane sansewieriami lub wężownicami. Trudno je umieścić z racji objętości na blokowych parapetach, ale już na szerszych – w kamienicach czy domach, prezentują się doskonale. 

Przeczytaj również: Uprawiamy sansewierię – roślinę samowystarczalną

Sansewieria pochodzi z Afryki lub Azji. Dzielimy ją na dwie podstawowe grupy.

 1. rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach, z których najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) zwana popularnie „językiem teściowej".
 2. rośliny tworzące niskie rozety, z których najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii, tworzy rozetę spiralnie ułożonych, szpiczasto owalnych, ciemnozielonych liści z poprzecznymi paskami.

Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym słońcem, ale dobrze spisuje się też  w miejscach zacienionych, suchych z zanieczyszczonym powietrzem. Ulubiona jej temperatura to 20–25 ºC latem, ale nie mniej niż 15°C. Wymaga umiarkowanego podlewania - nadmiar wody powoduje gnicie kłączy.

Ciekawy pomysł: Kwiaty w łazience

Uprawa wrzosów w doniczce

Jesień to idealny czas na ozdobienie parapetów kolorowymi wrzosami. Okazuje się, że wrzos w pojemniku nie jest prosty do utrzymania przez całą zimę, abyśmy mogli np. przesadzić go wiosną do gruntu. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego podłoża - ziemi kwaśnej, torfowej. Nie lubi też obfitego podlewania - należy odczekać, aż ziemia przeschnie.

Jesienny temat: Wrzosy i wrzośce w ogrodzie

– Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni, a to oznacza zamieranie rośliny - podpowiadają ogrodnicy z centrum ogrodniczego w Opolu. – Wrzosowate często chorują na choroby grzybowe, wywołane właśnie nadmiarem wilgoci

Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Hello. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is time consuming and boring. But did you know that there is a tool that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other blogs from your niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and pass the copyscape test. Search in google and try: miftolo's tools
Stephan87, 15.09.2018, 13:24
Hi. I have checked your regiodom.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank hi in google. But you can fix this issue fast. There is a tool that creates content like human, just search in google: miftolo's tools
LucyK, 18.05.2020, 21:46