Rośliny, które zdobią ogród zimą

Choć zima to czas odpoczynku, ogród nie musi być smutny i szary. W fazie tworzenia ogrodu warto zadbać o posadzenie roślin, które będą jego ozdobą także w trakcie zimowych mrozów.
 • Ognik obsypany owocami

  Ognik jesienią obsypuje się żółtymi lub czerwonymi owocami, które wytrwają na roślinie nawet całą zimę.

  Anita Koszałkowska
 • Ostrokrzew

  Ostrokrzew

  Anita Koszałkowska
 • Krzew irgi

  Irga

  Anita Koszałkowska
 • Irga i jej owoce

  Owoce irgi są zachwycające. Najczęściej mają kolor intensywnie czerwony, ewentualnie granatowy lub pomarańczowy.

  cocoparisienne (Pixabay.com)
 • Ognik z żółtymi owocami

  Ognik z żółtymi owocami

  Anita Koszałkowska
 • Cis pospolity

  Cis pospolity

  Anita Koszałkowska
 • Rajska jabłoń zimą

  Rajska jabłoń zimą

  Anita Koszałkowska

Zielonym elementem zimowego ogrodu będą niemal wszystkie iglaki, a także rośliny liściaste, na których na czas zimy pozostają kolorowe owoce. Nie dość, że będą dekoracją, to jeszcze pokarmem dla ptaków. Oto propozycje dekoracyjnych roślin zimowych:

Ostrokrzew kolczasty

Jeden z najbardziej eleganckich krzewów, który szczególnie wyróżnia się na tle zimowego ogrodu. Głównie dzięki błyszczącym liściom w kolorze intensywnej głębokiej zieleni i czerwonym, kulistym owocom. To właśnie gałązki ostrokrzewu zdobią bożonarodzeniowe stroiki i wieńce wieszane na drzwiach wejściowych domów.

 Dowiedz się: Jak uprawiać i pielęgnować ostrokrzew

W naturze ostrokrzew występuje w krajach śródziemnomorskich, gdzie dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Krzew rośnie wolno, jest mrozoodporny, choć bywa mało odporny na wysokie minusowe temperatury. Szybko jednak się regeneruje. Liście mają bardzo ostre brzegi i w zależności od odmiany są ciemnozielone lub z białymi obwódkami. Owoce pojawiają się wczesną jesienią. Są silnie trujące. Roślinę można posadzić w trawniku jako pojedynczy element lub w rzędzie jako żywopłot.

Irga

Wśród wielu gatunków irg są takie, które zrzucają liście na zimę (wcześniej przebarwiają się na czerwono), jak i zimozielone. Wszystkie są niezwykle dekoracyjne, głównie dzięki pokrojowi oraz drobnym, błyszczącym listkom i czerwonym owocom. Irgi świetnie wyglądają na skarpach lub skalniakach, nadają się także do pokrywania dużych powierzchni czy pasów wzdłuż płotów. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, choć nieźle radzą sobie także w cieniu.

 PolecamyNajlepsze gatunki roślin na żywopłot 

Ognik szkarłatny

Ognik to dwu lub trzymetrowy krzew o ostrych kolcach na pędach, które jesienią obsypują się żółtymi, pomarańczowymi lub czerwonymi owocami. Owoce dość długo utrzymują się na gałęziach, wiele wytrwa na nich aż do wiosny. Ogniki lubią glebę żyzną i dobrze przepuszczalną oraz stanowiska słoneczne. Nie znoszą ostrych, zimnych wiatrów, dlatego należy dla nich wybrać stanowiska zaciszne. W trakcie siarczystych mrozów pojedyncze pędy ognika szkarłatnego mogą przemarzać.  Roślina może rosnąć samodzielnie, jako ozdoba trawnika oraz posadzona w rzędzie jako żywopłot. Jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego może stanowić naturalną osłonę między posesją a ruchliwą drogą.

 ZobaczOgnik cały w kolorowych kulkach 

Cis pospolity

Zimozielony krzew o igłach ciemnozielonych, który może być prowadzony jako krzew lub drzewo. Roślinę należy sadzić w miejscach półcienistych, choć często spotykany jest w zupełnym cieniu. W takich warunkach też sobie poradzi, choć wzrost będzie nieco zahamowany. Cis należy do roślin, które nabierają mrozoodporności z wiekiem. Jesienią na pędach pojawiają się dekoracyjne czerwone owoce. Uwaga! Są bardzo trujące.

Rajska jabłoń

Drzewo, które zdobi ogród przez cały rok. Wiosną obsypuje się białymi lub różowymi kwiatami, z których latem rodzą się małe jabłuszka. Purpurowo-czerwone owoce wiszą na drzewie przez całą zimę. Rajska jabłoń lubi stanowiska słoneczne i ziemię przepuszczalną. Jabłuszka są jadalne, choć bardzo cierpkie. Mogą być użyte jako ozdoba bożonarodzeniowych stroików. 

Autor: Anita Koszałkowska
0komentarzy