Rośliny do domu. Gdzie je ustawić, by żyło się nam lepiej

Warto mieć w mieszkaniu rośliny, ponieważ poprawiają one nasze samopoczucie.
 • Sansewieria w donicy

  Sansewieria jest wytrzymała prawie na wszystko: wytrzyma suche i zanieczyszczone powietrze, wysoką temperaturę i słońce, częste zmiany miejsca oraz niedostatek wody (może poradzić sobie bez podlewania nawet miesiąc). Roślina ta nie lubi tylko zbyt wilgotnego podłoża.

  Katarzyna Laszczak
 • Rośliny w mieszkaniu

  Rośliny to "must have" w aranżacji każdego domu czy mieszkania.

  Euforma
 • Pachira w doniczce

  Grzegorz-Skibka (Pixabay.com)
 • Grubosz, zwany drzewkiem szczęścia

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Zioła uprawiane w kuchni

  Świeże zioła w kuchni pięknie wyglądają, pachną i smakują.

  TorstenJanke (Pixabay.com)
 • Kwietnik w formie drabiny z półkami

  Magdalena Kmita-Kulesza

Nasze dzieciństwo różniło się znacznie od tego, jakie mają współczesne dzieciaki. Biegaliśmy po drzewach, jedliśmy niemyte owoce zaraz po zerwaniu, układając w międzyczasie wianki z żółtych mleczy. Dziś dzieci często spędzają czas w domu przed komputerem, nie mając kontaktu z naturą. My dorośli żyjemy również w pośpiechu, nie zważając na to, jak ważne w naszym życiu są rośliny. Zobacz, jak przemycić do domu trochę natury.

Polecamy: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze 

Aranżując nasze mieszkania skupiamy się na akcentach florystycznych, wybierając chociażby tapety lub tkaniny w przepiękne zielone liście, czy tropikalny ogród. Zapominamy jednak o tym, co najważniejsze, czyli o prawdziwej naturze, która pozwoli nam nie tylko ozdobić wnętrze, ale doda też tlenu i uspokoi wzrok.

Rośliny działają na nas relaksująco, resetując mózg niczym wizyta w spa. Ponadto kwiaty są żywe i wymagają opieki, dlatego przydają się osobom samotnym, potrzebującym o kogoś lub coś zadbać. Same odwdzięczą się pięknym wyglądem, zapachem oraz zdrowiem. Jeszcze za mało zalet? Czy wiesz, że rośliny oczyszczają powietrze, a także ochładzają je w upalne dni?

Sprawdzamy, które rośliny nadają się do konkretnych pomieszczeń i jak oryginalnie je wyeksponować.

Zielony salon

Palma królewska jest ostatnio mocno pożądanym kwiatem doniczkowym, ponieważ w nowoczesnych wnętrzach o drewnianym wykończeniu, sprawia wrażenie przebywania w gorących tropikach, co z kolei przekłada się na nasze samopoczucie. Roślina jest bardzo elegancka, minimalistyczna, ale na tyle niebanalna, że może pełnić rolę głównego dekoru pokoju dziennego.

Polecamy poradnikPalmy łatwe w uprawie domowej 

Uniwersalnym, stylowym i gustownym kwiatem jest sansewieria (wężownica) gwinejska. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Jeśli pragniemy dużej rośliny doniczkowej, przypominającej drzewo, warto wybrać pachirę wodną, która osiąga nawet 2,5 metra wysokości.

Lubisz dużą liczbę doniczek? Wykorzystaj niebanalne miejsca do ekspozycji swojej kolekcji, na przykład umieszczając je na drabinie z półkami.


Kwiaty do mieszkania
Na kwietniku w formie drabiny sprawdzi się adiantum (odmiana paproci). To nieduże kwiaty, a ich pędy częściowo przewieszają się, więc będą dobrze wyglądać na drabince. Trzeba tylko pamiętać, że nie mogą stać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym (muszą mieć rozproszone światło), potrzebują stale wilgotnej gleby i pokojowej temperatury.Fot. insagi (Pixabay.com)

Jeśli mimo wszystko nie przekonałeś się do roślin, spróbuj zaaranżować jedną ze ścian używając zielonego mchu. Na rynku jest kilka firm oferujących takie rozwiązania, które robią piorunujące wrażenie. Ponieważ cena nie należy do najniższych, spróbuj od niedużej ozdobnej ramy, w której zamiast obrazu umieszczony zostanie wspomniany mech.

Warto zobaczyćPomysł na ZIELONE ŚCIANY z żywych roślin 

Rośliny do kuchni

W kuchni oraz jadalni najlepiej sprawdzą się świeże zioła w doniczkach. Ozdobna donica z peperoncino zachwyci gości i przyda się podczas spożywania posiłków. Pięknie wygląda również bazylia, oregano, rozmaryn, mięta w różnych smakach, a także szałwia.

Kwiaty do sypialni

Aranżując sypialnię, pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny nadają się do tego pokoju. Niektóre wręcz mogą być trujące albo powodować bóle głowy, jak chociażby piękne pachnące lilie. Istnieją kwiaty doniczkowe, które w nocy produkują tlen, pochłaniając CO2, co sprawi, że będziemy lepiej oddychać i spać. Polecane są zatem: orchidee, drzewko szczęścia, aloes oraz skrzydłokwiat. 

Radzimy: Jak pielęgnować grubosz, czyli drzewko szczęścia

Autor: Nina Romanek
0komentarzy