Rośliny cebulowe w doniczkach: jak o nie dbać i co nam daje taki sposób uprawy

Cebulki kwiatowe posadzone w donicach to świetny pomysł na wiosenną dekorację rabat ogrodowych, balkonu czy tarasu. Można też przenieść je do wnętrza, by cieszyły oczy domowników. Taki sposób uprawy ułatwia też ich pielęgnację. I właśnie w listopadzie jest na to najlepszy czas.
 • Wiosenna kompozycja z roślinami cebulowymi

  Cebulki można posadzić solo, kilka gatunków w jednym pojemniku, ale też w kompozycji z innymi roślinami wiosennymi.

  Centrum Ogrodnicze Wilkanowo
 • Hiacynty w donicy

  Hiacynty oszałamiają nie tylko kolorami, ale i słodkim zapachem

  Centrum Ogrodnicze Wilkanowo
 • Hiacynty

  W warunkach domowych hiacynty posadzimy w zdecydowanie większych doniczkach.

  Centrum Ogrodnicze Wilkanowo

Tulipany, hiacynty, szafirki w doniczkach to po pierwsze świetny sposób na zazielenienie tarasów, balkonów i parapetów najpiękniejszymi kwiatami wiosny. 

Dlaczego warto sadzić rośliny cebulowe do pojemników?

Donice można przestawiać w taki sposób, by zawsze rośliny w pełni kwitnięcia zostały najlepiej wyeksponowane. Pierwsze, nieśmiałe jeszcze wiosenne promienie padną na subtelne przebiśniegi, krokusy i ciemierniki, po nich przyjdzie kolej na cebulice, szafirki, by w końcu zaszalały feerią żywych barw narcyzy, tulipany i hiacynty oszałamiające intensywnym, słodkim zapachem.

Zobacz: Jak uprawiać szafirki w ogrodzie i na balkonie

Jest to też świetny sposób uprawy tych pięknych roślin w ogrodzie. Po przekwitnięciu donice z roślinami cebulowymi wystarczy przesunąć w mniej eksponowane miejsca, ukrywając je np. za wyższymi gatunkami. Ułatwimy sobie pielęgnację, bo z pewnością łatwiej wyjąć cebulki z donicy niż pieczołowicie przeszukiwać grządki, ryzykując uszkodzenie rosnących przy nich innych roślin. Donicę wypełnimy najlepiej dostosowanym dla tej właśnie grupy podłożem, zniwelujemy ryzyko chorób grzybowych. Nie ma też szans, że cebulki z donicy znikną. Wiadomo, że niewykopane w czas tulipany lubią „uciekać" w głąb podłoża – tutaj im się to nie uda. Nie podgryzie ich też nornica.

Przygotuj podłoże dla roślin cebulowych, zadbaj o jego wilgoć

Cebule do donic sadzimy około od tygodnia do nawet miesiąca później niż do gleby, by uniknąć skiełkowania roślin przed nastaniem mrozów. Dobrze jest też przechłodzić cebulki w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza na ok. 9–10 tygodni przed wysadzeniem do pojemników. Jeśli nie mamy możliwości uczynienia tego w innym miejscu, można użyć w tym celu lodówki.

RadzimyCo zrobić z cebulowymi roślinami, gdy przekwitną

Pojemniki, w których posadzimy cebulki, powinny być dość wysokie. Choć wiosną kupujemy często narcyzy i hiacynty pędzone w płytkich doniczkach z cebulami częściowo na wierzchu, to w domowej uprawie zaleca się wykorzystanie doniczek wysokości co najmniej 15–20 cm. Konieczne są dość duże otwory odpływowe, bo przy nadmiarze wilgoci, cebule gniją. Dobrze też jest przed wysadzeniem zastosować na cebule preparat grzybobójczy. Na dno warto wsypać też warstwę drenażu z keramzytu lub po prostu zwykłych kamyczków, o grubości 4–5 cm. Drenaż przykrywamy ziemią. Najlepiej i najłatwiej będzie zastosować gotową ziemię do kwiatów doniczkowych – o optymalnym składzie i strukturze, przy tym odkażoną. Warstwa podłoża pod cebulkami powinna wynosić minimum 3 cm, ale lepiej trochę więcej. Cebule w donicach można posadzić nieco płycej niż w ogrodzie – na głębokość dwukrotnej wysokości cebuli. Do nastania mrozów ziemia w donicach powinna być stale lekko wilgotna.

Posadź cebulki warstwowo
Jedna doniczka może dać wiele radości, jeśli posadzi się w niej gatunki kwitnące w różnym czasie. Czynimy to warstwami – najgłębiej powinny znaleźć się gatunki późniejsze: tulipany, hiacynty, żonkile. Nad nimi irysy, cebulica, szafirki, a najwyżej krokusy i przebiśniegi.

Przez zimę cebulki przechowaj w zimnym miejscu

Tak przygotowane donice najlepiej jest zadołować w ogrodzie, a po nadejściu mrozów okryć gałązkami lub inną ściółką. Inną, też dobrą metodą jest przechowanie doniczek na balkonie, a gdy temperatura spadnie poniżej zera, schować je, stawiając nawet jedne na drugie, do drewnianej skrzyni, dodatkowo wypełnionej izolacją w postaci gazet, szmat, styropianu. W ostateczności można pokusić się o przechowanie uprawy w nieogrzewanej piwnicy, ale uwaga – nie może w niej być zbyt ciepło, bo cebulki nie zakwitną.

Warto wiedzieć: Jak dbać o fiołka alpejskiego

Zazwyczaj cebule kwitną po około 3 miesiącach od posadzenia. Chcąc przyspieszyć kwitnienie, po posadzeniu wstawiamy pojemniki do pomieszczenia o temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza, a gdy pierwsze pędy osiągną około 10 cm, przenosimy je w miejsce ciepłe i koniecznie widne. Niewystarczająca ilość światła powoduje „wybiegnięcie" pędów i często słabe kwitnienie. Gdy pąki kwiatowe zaczną już pękać, rośliny warto przenosić na noce do chłodniejszych pomieszczeń. Dzięki temu będą dłużej kwitły. 

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Małgorzata Kotarska, Centrum Ogrodnicze Wilkanowo
0komentarzy