Rośliny balkonowe i ogrodowe, które odstraszają komary, muchy i meszki

Zaczął się sezon na bzyczenie i kąsanie. Możesz pozbyć się uporczywych owadów, jeśli na balkonie lub w ogrodzie zasadzimy rośliny odstraszające latające insekty.
 • Komar

  Komary lecą do ludzi, ponieważ przyciąga je zapach rozgrzanej skóry i wydychane przez człowieka powietrze. Komary i meszki żyjące w naszym klimacie nie przenoszą żadnych chorób. Jednak u osób bardziej wrażliwych i uczulonych na jad owadów ich ukąszenia mogą wywołać groźną reakcję uczuleniową.

  CreativesolutionisT (Pixabay.com)
 • Kocimiętka ma fioletowe kwiaty

  Kocimiętka jest bardzo dekoracyjną rośliną, łatwa w pielęgnacji a także wytrzymała. Przekwita ona dopiero w sierpniu, ale nadal wygląda pięknie, aż do pierwszych przymrozków.

  DanielWanke (Pixabay.com)
 • Katalpa nazywana surmią

  Wyjątkowy zapach katalpy dla człowieka jest ledwo wyczuwalny. Woń ta jednak odstrasza muchy, komary i inne niepożądane w naszym ogrodzie owady. Surmię lubią jednak owady pożyteczne owady, choćby pszczoły.

  Hans (Pixabay.com)
 • Bazylia w ogrodzie

  Wszystkie odmiany bazylii są bardzo aromatyczne. Zapach ten skutecznie odstrasza komary.

  deluna (Pixabay.com)
 • Kokornak

  Kokornak to idealne pnącze na osłony. Roślinę tą można sadzić przy murach, altanach i ogrodzeniach, bo tworzy ona dość szczelny zielony parawan.

  WikimediaImages (Pixabay.com)

Nic tak nie denerwuje w letni dzień czy wieczór, jak wszędobylskie muchy, komary, meszki i inne latające insekty. Nawet, jeśli nas nie żądlą, niechętnie na nie spoglądamy. Przedstawiamy więc rośliny, które możesz uprawiać w skrzynkach na balkonie albo uprawiać na rabatkach w ogrodzie.

Pelargonia

Pelargonia odstrasza muchy i komary. – Pelargonie są łatwa w uprawie i ładnie się prezentują, a do tego pachną świeżo, jakby cytrynowo – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jedna z odmian, pelargonia pachnąca, jest nazywana również anginką. Pomaga bowiem nie tylko pozbyć się znajdujących się w jej pobliżu komarów i much, ale także zwalcza ból gardła. Już nasze babcie wiedziały, że trzeba przyłożyć listek anginki do bolącej szyi, na wysokości gardła. Płukanka ze składnikiem liści anginki też są skuteczne. .

Przeczytaj poradnik: Jak uprawiać i pielęgnować pelargonie

Komarzyca

Roślina o nazwie komarzyca ma liście w dwóch kolorach: zielonym i białym. – Są też komarzyce z liśćmi czerwonymi od spodu, a zielonymi na zewnątrz – kontynuuje Mikietyński. – Te rośliny kwitną na biało. Wydają zapach, który odstrasza komary, ale nie jest on wyczuwalny dla człowieka. Minus taki, że komarzyca źle znosi sąsiedztwo innych roślin.

 


Komarzyca na balkonie
Komarzycę sadzi się przeważnie w drugiej połowie maja. Roślina ma zapach podobny do olejku kamforowego, którego komary nie znoszą. Jest on ledwo wyczuwalny dla człowieka, ale gdy zerwiemy liść i go rozetrzemy w dłoniach, poczujemy charakterystyczną woń i drapanie w nosie.Fot. Katarzyna Laszczak

 

Kocimiętka

Jak masz kota, to nie kupuj kocimiętki, bo mruczki tak ją lubią, że aż ją podgryzają. Jeżeli jednak go nie masz, śmiało możesz zainwestować w tę roślinę. Kocimiętka kwitnie na fioletowo, więc stanowi ozdobę, a na dodatek zniechęca komary i powoduje, że meszki omijają szerokim łukiem najbliższe miejsca.

Zobacz wideo: Czym charakteryzuje się kocimiętka

Bazylia

Bazylia jest nie nie tylko popularną przyprawą kuchenną. To równie znany odstraszacz komarów. Wysiewamy ją w doniczkach i ustawiamy w tych miejscach, dzięki którym zapach roznosić się będzie tam, gdzie chcemy mieć spokój od komarów.  Skuteczne są też spraye z bazylią w składzie na komary. Na ukąszenia komarów bazylia także pomaga. Istnieją płukanki do przemywania takich ran właśnie wyprodukowane na bazie wyciągu z bazylii.

Katalpa (surmia)

– Ta roślina nadaje się raczej na działkę niż na balkon – podkreśla ogrodnik. – To ze względu na spore rozmiary: katalpa osiąga nawet 12 metrów wysokości. Komary nie lubią jej woni. Jest jeszcze jedno „ale": surmię należy zasadzić jedynie w miejscach dobrze nasłonecznionych, zacisznych.
Największą ozdobą katalpy są jej duże, sercowate liście oraz oryginalne kwiatostany.

Polecamy lekturę: Katalpa to drzewo kojarzone z fasolą lub cygarem  

Rosiczka

Ta zwana jest rośliną-drapieżnikiem i coś w tym jest. Rosiczka bowiem zastawia pułapkę na owady (zwłaszcza komary) i jeżeli ten wleci do środka, ona automatycznie się zatrzaskuje. Najpierw jednak wabi owada swoim intensywnym zapachem. Gdy więzi komara, traktuje go jeszcze kwasem mrówkowym, który rozpuszcza ofiarę.

Zobacz również: Muchołówka, czyli roślina, która poluje na owady 

Kokornak

To mniej u nas popularne kłącze. Jego charakterystyczny duży fioletowy albo bordowy kwiat przyciąga owady zapachem, a potem odcina dostęp i więzi tak, jak robi to rosiczka. Kokornak wielolistny jest odporny na mróz, a więc może zdobić twój ogród przez cały rok.

Żółtnica pomarańczowa

Doświadczeni działkowcy wiedzą, co to za roślina. To kilkumetrowe drzewko z owocami wielkości piłeczki pingpongowej, podobne do morwy. – Żółtnica odstrasza owady biegające, zwłaszcza karaluchy i mrówki – zaznacza nasz rozmówca. – Należy ją zasadzić w przewiewnym miejscu. To z tego względu, że jej zapach jest brzydki.
Żółtnicę pomarańczową można sadzić pojedynczo lub w postaci żywopłotów . Ponieważ roślina ta preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne, to najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach naszego kraju. 

Lawenda

Latające białe lub jasnoszare maleńkie mole też stanowią utrapienie. Szczególnie upodobały sobie nasze ubrania, w których przegryzają dziurki. Mole pojawiają się też na balkonie. Zasadź w doniczce lawendę. Ona zniechęci mole. Zapach lawendowy (choćby w woreczku wykonanym z naturalnego materiału, np. lnu) możesz włożyć również do szafy z rzeczami do ubrania. 

 


Lawenda
Lawenda, równie suszona, odstrasza wiele uciążliwych owadów, m.in. mole.Fot. Crepesuzette (Pixabay.com)


Autor: Katarzyna Piojda
3komentarzy