Rodzaje i formy nawozów do roślin

Płynne, w proszku albo w granulkach – nie tylko w takiej postaci możemy kupić nawozy do roślin ogrodowych, balkonowych, czy nawet doniczkowych. Istnieją też różne rodzaje nawozów. Piszemy o najpopularniejszych – i o tych mniej znanych też – nawozach.
  • Nawożenie roślin obornikiem

    Nawożenie roślin, w tym także nawozami naturalnymi, ma zapewnić im zdrowy, ładny wygląd, prawidłowy wzrost oraz odporność na choroby.

    SabineVanerp (Pixabay.com)

Nie wszystkie rośliny wymagają nawożenia, ale warto je nawozić, żeby kwiaty, byliny, krzewy i drzewka rosły zdrowsze, silniejsze oraz po to, by były bardziej odporne na choroby i szkodniki. Początek wiosny to dobra pora na nawożenie roślin ogrodowych. Wtedy bowiem gleba już nie jest zmarznięta, a rusza wegetacja roślin.

Rodzaje nawozów

Najpopularniejsze nawozy to nawozy mineralne (dzielą się przykładowo na azotowe, fosforowe, potasowe, magnezowe), wapniowe i wapniowo-magnezowe, naturalne (np. obornik, gnojówka oraz pomiot ptasi, czyli obornik drobiowy), nawozy organiczne (kompost czy biohumus – ten drugi powstaje na bazie odchodów dżdżownicy). 

Polecamy też: Nawozy dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin 

Spotykane są również nawozy niekonwencjonalne, choćby pochodzenia komunalnego, z wykorzystaniem ścieków komunalnych albo nawozy pochodzenia przemysłowego.
W sprzedaży znajdują się też nawozy dedykowane poszczególnym roślinom. Można zatem kupić specjalny nawóz do róż, do storczyków, magnolii, iglaków czy trawnika (w tym do trawnika z mchem). 

Formy nawozów

Różnorodne są ponadto formy nawozów. – Do najpopularniejszych zalicza się nawozy w płynie i w proszku – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W pierwszym przypadku zazwyczaj wystarczy podlać roślinę i nawóz już zaczyna działać. W drugim natomiast można podsypać roślinę nawozem w proszku lub rozsypać taki nawóz wokół niej i podlać, ewentualnie poczekać na deszcz i wówczas nawóz zacznie działać.

Ogrodnik kontynuuje: – Można też kupić nawozy w granulacie albo w pałeczkach. Te ostatnie wtyka się w glebę i ich zawartość powoli, stopniowo wnika w ziemię. Takie pałeczki nawozowe mogą uwalniać nawóz przykładowo przez miesiąc lub 2 miesiące. Ich działanie jest więc rozłożone w czasie. Popularne stały się też nawozy w żelu.

Warto wiedziećNawożenie roślin doniczkowych 

Nawóz w kulkach, czyli utwardzone kuleczki nawozu, także jest spotykany. Takie kulki z nawozem można stosować choćby do kwiatów balkonowych oraz tarasowych i do roślin akwariowych. Sklepy oferują także nawozy w kapsułkach oraz tabletkach, które wtyka się w ziemię. Wybrani producenci tych ostatnich zapewniają, że w ten sposób seria np. 5 czy 6 tabletek wystarcza roślinie na cały sezon. 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy