Rdest szybko okryje altankę, pergolę lub brzydki płot

Uważa się go za najsilniej rosnące w naszym klimacie pnącze. Rocznie rdest przyrasta nawet 6 metrów. Wytwarza masę zieleni, jaką można porównać do korony całkiem sporego drzewa.
  • Rdest Auberta porastający ogrodzenie

    Rdest ma wiele odmian, ale tym, który wyróżnia się szybkością wzrostu jest rdest Auberta. Liczne białe kwiatki utrzymują się na rdeście Auberta od lata aż do pierwszych mrozów.

    Ilona Burkowska

Sadzimy go zwykle przy obiektach, których wątpliwą urodę chcemy ukryć. Jego skręcające się lewostronnie gałązki od lipca do późnej jesieni wciąż obsypane są drobniutkimi białymi kwiatami z lekko różowawym odcieniem. Zebrane są w luźne wiechy, których długość dochodzi do 30 cm. Delikatnie pachną.

Polecamy: Glicynie – pięknie kwitnące pnącza 

Rdest Auberta musi mieć solidną podporę

W stanie naturalnym rośnie w zachodnich Chinach i Tybecie. Ale także w Polsce kwitnące ściany z tego pnącza możemy mieć bez większego wysiłku. Ma niewielkie wymagania. W ciągu trzech sezonów utworzy ścianę zieleni. Musi mieć tylko podporę w postaci rusztowania, pergoli, płotu itp. Jeśli ma się po czym piąć (owija się wokół napotkanych po drodze elementów) potrafi z czasem dorosnąć nawet do 12 m.

Czytaj też: Clematis znaczy powojnik 

Sadzonkę rdestu sadzimy w dużym dole z żyzną ziemią

Sadząc niewielką sadzonkę rdestu Auberta trzeba pamiętać, jak wielkie pnącze z niej wyrośnie. Dlatego dobrze jest od razu zrobić duży dół i wypełnić go żyzną ziemią. Po to, żeby rdest mógł wykarmić kilometry swoich gałązek, trzeba go też dwa razy w sezonie nawozić (w kwietniu i w czerwcu). Dobrze jest go też w czasie upałów podlać.

Młode pnącze rdestu zabezpieczamy przed zimą

Rdest Auberta czasem zimą przemarza. Dlatego młodą sadzonkę, najlepiej posadzoną wiosną lub wczesnym latem, trzeba zabezpieczyć przed mrozami. Najlepiej - usypując kopczyk z ziemi, podobnie jak w przypadku róży. Jeśli dojdzie do przemarznięcia pędów, należy je przyciąć przy samej ziemi. Wkrótce z szyjki korzeniowej wyrosną nowe. Tylko naprawdę bardzo mroźna zima może spowodować całkowite zniszczenie tego pnącza.

Zobacz także: Kobea, pnącze z Meksyku. Dlaczego warto je mieć w ogrodzie 

Rdest lubi wilgoć, ale w miarę

Dla tego pnącza najbardziej odpowiednie jest miejsce słoneczne i umiarkowanie wilgotne. W cienistym zawiązuje mniej kwiatów. Potrzebuje on wilgoci, bo duża masa zieleni ciągle wyparowuje wodę. Korzenie muszą więc zapas wilgoci uzupełniać.

Nadmiaru wilgoci jednak rdest Auberta nie lubi. Jeśli jego korzenie z jakichś powodów będą zalewane, w krótkim czasie zżółknie. Będzie wtedy wyglądał, jakby usychał. Ważne jest, żeby rósł w przepuszczalnej glebie, wtedy nadmiar wody szybko odpłynie w głąb.

Wiosenne mocne przycinanie temu pnączu nie szkodzi

Jeśli rdest zacznie zarastać miejsca, w których go nie chcemy, możemy go śmiało przycinać. Ważne tylko, żeby robić to wiosną.

Jeśli chcemy szybko uzyskać zieloną ścianę, trzeba sadzonki rdestu posadzić co 1,5 m. Dobry efekt uzyska się także sadząc je co 3–4 metry, ale wtedy na ostateczny rezultat trzeba będzie trochę dłużej poczekać. Rdest Auberta nie jest zimozielonym pnączem. Na zimę zrzuca liście, osłaniając niesamowitą plątaninę delikatnych gałązek.

Pnącze to można też uprawiać w dużej donicy lub skrzyni na tarasie czy balkonie. 

Autor: Ilona Burkowska
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

naprawdę bardzo ładna roslina a gdzie mozna kupic sadzonki
mak , 25.09.2012, 15:33
Proponuję poszukaćw meblowym albo w obuwniczym............ ;)
MIstrz ciętej riposty, 25.09.2012, 16:55
mój jest już ogromny bo ma 3 lata szczepka przyleciała do mnie z Kanady ale już pojawia się w Polsce
mały ogrodnik, 25.09.2012, 18:53
w Polsce to już jest od dawna :)
magda, 19.07.2014, 00:26
To rzeczywiście jest ciekawe i ekspansywne pnącze.Kupiłam je kiedyś w szkółce koło basenu w Trzebownisku, którą zresztą polecam.
Maria, 26.09.2012, 08:38
Kupiłam dzisiaj w sklepie ogrodniczym w Al.Krakowskiej w W-wie.
Teresa, 02.05.2013, 22:12
Posadziłam w marcu tego roku, na dobrym stanowisku, w żyznej ziemi. Urósł może z 10 cm. Naczytałam się o ośmiu metrach na sezon, ale ta roślina jest chyba przereklamowana.
anula, 22.05.2017, 23:09
Rdest rośnie bardzo szybko, mocno się rozrasta, ale wegetacja jescze nie ruszyła.
Joanna L., 03.04.2018, 14:28
Komentarz został usunięty.
Te josek lewis, won z tego forum lichwiarzu!
zenek, 10.06.2018, 10:18