Psianka ozdobna w domu. Jakiej pielęgnacji wymaga ta roślina

Owoce psianki w postaci małych, pomarańczowych kuleczek są niezwykle dekoracyjne. Jeśli w Twoim domu brakuje barw - wybierz psiankę, a przekonasz się też, że jej uprawa jest bardzo prosta! Zobacz, jak dbać o tę roślinę.
 • Psianka dekoracyjna

  Psianka to roślina dekoracyjna. Urozmaici i nada barw każdemu mieszkaniu. Podczas pielęgnacji tej rośliny, nie zapomnij o przesadzaniu jej do większej doniczki. Rób to zawsze wiosną.

  Agata Kaźmierczak
 • Psianka w doniczce

  Psianka w doniczce to doskonały prezent dla bliskiej nam osoby. Roślina jest mało wymagająca, a w jej uprawie nie ma zbędnych zawiłości. Na pewno każdy poradzi sobie z jej pielęgnacją.

  Agata Kaźmierczak
 • Psianka ozdobna

  Psianka ozdobna bywa mylona z papryką ozdobną. Nic dziwnego, obie wywodzą się z tej samej rodziny. Różnią się jednak sposobem pielęgnacji oraz owocami.

  Agata Kaźmierczak
 • Psianka koralowa

  Zimą psianka dobrze się czuje w chłodnym pomieszczeniu, od wiosny doceni pokojową temperaturę.

  jhenning (pixabay.com)
 • Owoce psianki

  Tę roślinę często traktujemy jako jednoroczną, ale jest ona wieloletnia (dożywa ok. 10 lat).

  jurgko (pixabay.com)

Psianka jest spokrewniona z pomidorem. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Najczęściej w naszym klimacie psianka uprawiana jest jako roślina jednoroczna. A jest to błąd. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, by przezimowała. 

Polecamy też: Nerterę - inną roślinę o koralowych owocach i podpowiadamy, jak ją uprawiać

Psianka – dekoracyjna roślina, ale trująca

Psianka w doniczkach osiąga nie więcej niż 35 cm wysokości. Owoce psianki stanowią w mieszkaniu element zdobniczy. Jednak psianka jest rośliną trującą. Jeśli zdecydujemy się na jej uprawę w domu, umieśćmy ją w miejscu, w którym nie dosięgną jej przede wszystkim małe dzieci, tym bardziej, że kolorowe owoce często kuszą najmłodszych w rodzinie. Ich zjedzenie poskutkuje zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. 

 Warto przeczytaćMiodunka to ozdobna bylina o właściwościach leczniczych 

Temperatura i stanowisko dla psianki ozdobnej 

Temperatura, jaką zwykle tolerują psianki - to temperatura pokojowa. Wczesną wiosną, starajmy się nie przenosić psianek do pomieszczeń nieogrzewanych. Inaczej od października do lutego/marca, w tym czasie temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się psianka, nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza, ale też nie powinna być niższa niż 8 stopni.

Psiance nie służy pełne słońce, jednak starajmy się zapewnić jej stanowisko jasne lub pół jasne. Dobrym miejscem dla tej rośliny w trakcie lata będzie weranda lub parapet okna, balkon czy taras. Psianka bowiem lubi świeże, ale wilgotne powietrze.

 


Psianka koralowa
Psianka wygląda bardzo ładnie, ale trzeba uważać, żeby jej owoce nie skusiły dzieci, ponieważ są trujące. Fot. Engin_Akyurt  (pixabay.com)

Jak nawozić i podlewać roślinę, by intensywnie kwitła

By owoce psianki miały intensywny kolor a liście były dorodne, w sezonie wegetacyjnym warto co dwa tygodnie nawozić roślinę płynnym nawozem do roślin doniczkowych.

 Przeczytaj również: Właściwości lecznicze żyworódki (kalanchoe pinnata) 

Roślina ta preferuje żyzne podłoże oraz wilgoć, dlatego starajmy się, by nie przesuszać ziemi w doniczce. Podlewajmy ją przynajmniej 2–3 razy w tygodniu, ale tak, by w podstawce nie zalegała woda. Jeśli krzaczek będzie miał zbyt sucho – zaczną opadać owoce! Zimą warto zraszać liście psianki. 

Zapamiętaj! Zbyt ciemne stanowisko, zbyt duża ilość wody oraz zbyt wysoka temperatura może przyczynić się do zrzucania liści i owoców przez psiankę. 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy