Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy. Poradnik

Początkujący ogrodnicy zwykle boją się skracania gałęzi i przycinania pędów drzew owocowych. Tymczasem bez takich zabiegów owocowanie będzie znacznie słabsze.
 • Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

  Drzewa i krzewy w ogrodzie przycinamy po to, żeby ładnie się rozgałęziły i wyglądały atrakcyjnie. Dodatkowo w przypadku drzew i krzewów owocujących cięcie sprawia, że dają nam one bogatsze i smaczniejsze zbiory.

  123RF
 • Śliwa

  Bez prawidłowego cięcia drzewa owocowego, trudno o takie śliwkowe plony.

  Grażyna Zwolińska
 • Cięcie drzewek owocowych

  To posadzone jesienią owocowe drzewko pilnie wymaga przycięcia.

  Grażyna Zwolińska

Cięcie zimowe rozpoczynamy zwykle w drugiej połowie lutego lub w marcu, gdy minie obawa nawrotu silnych mrozów, a rośliny nie zdążyły jeszcze wypuścić liści. Nie należy ciąć drzew i krzewów, które mają wykształcone pąki i zbliża się ich okres kwitnienia. Najwcześniej przystępujemy do cięcia jabłoni, potem grusz i śliw. Najpóźniej brzoskwiń i moreli, bo dopiero gdy zaczną się im wybarwiać pąki. Wiśnie i czereśnie tniemy latem po zbiorze owoców.

Warto znaćTerminy i preparaty do wiosennych oprysków drzew i krzewów owocowych

Jak zrobić wrzecionowatą koronę

Są dwa rodzaje cięć:

 • formujące,
 • prześwietlające.

Przycinanie formujące stosujemy na młodych drzewkach, mających od jednego do czterech lat. Starsze drzewa prześwietlamy. 

Jeśli posadziliśmy drzewko jesienią, pora skrócić mu przewodnik, czyli pień. Jabłonie i grusze przycinamy o 40–50 cm, wiśnie o 30 cm. Boczne pędy, mające 70–80 cm, skracany o połowę. Usuwamy też z wnętrza korony wszystkie krótkie pędy o długości 5–10 cm.

Zabieg ten powtarzamy co roku przez cztery lata. Dzięki temu korona staje się wrzecionowata.

Nie spieszmy się z cięciem

Drzewa powyżej 4 lat prześwietlamy, żeby wpuścić światło słoneczne do wnętrza korony. Słońce ma wpływ na wybarwienie owoców, gromadzenie się w nich cukru oraz wapnia, potrzebnego do przechowywania i równomiernego dojrzewania owoców. Dlatego trzeba usuwać wszystkie konary, krzyżujące się do wnętrza korony, nakładające się na siebie.

Doświadczeni działkowcy przekonują, że z cięciem drzew nie należy się spieszyć. Zaczyna się je, gdy pogoda się ustabilizuje, a temperatury stają się dodatnie. Przycięcie konarów to ingerencja w żywy organizm. Jeśli wykonamy je zbyt wcześnie, drzewo może przemarznąć.

Zobacz również: Sadzenie drzewek owocowych 

Cięcie na obrączkę i na czop

Jabłonie, grusze i śliwy tniemy „na obrączkę", jak najbliżej przewodnika, czyli pnia. Wtedy szybciej zabliźni się rana. Wiśnie i czereśnie tniemy „na czop", zostawiając 10–15 cm gałęzi (ale jeszcze nie teraz, a po owocowaniu). Na tym odcinku ze śpiących oczek, w następnym roku wybiją nowe pędy. Odmłodzą one koronę. Zasada ta dotyczy zwłaszcza wiśni łutówki. Pamiętać też trzeba o tym, żeby wszystkie przycięte konary o średnicy powyżej 1 cm zasmarować emulsjami (np. Funaben 3 lub Santar), ewentualnie farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Miedzian 50, Topsin, Silit).

Ścinamy górę starych drzew

Można też obniżać wzrost starych drzew. Nie należy się bać ścinania wierzchołków, szczególnie czereśni (po zbiorach), ale też jabłoni i gruszy. Cięcie takie jest konieczne w przypadku brzoskwiń, które z czasem przenoszą owocowanie na górne części korony.

Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory, piłki, długie nożyce muszą były odpowiednio ostre. Wtedy rana lepiej się goi. Należałoby je też przed użyciem zdezynfekować denaturatem.

Cenne informacje: Terminarz przycinania drzew i krzewów

Więcej o pielęgnacji roślin i aranżacji ogrodu dowiesz się na forumogrodowe.pl.

forumogrodowe.pl

Autor: Grażyna Zwolińska
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Witam, w tamtym roku zasadziłam śliwkę.Drzewko wypuściło listki.W tym roku także wyrosły listki,ale wszystkie uschły. Co mogę zrobić?Czy je przyciąć?Proszę o pomoc.Aga
Rutkowska, 16.05.2012, 12:17
Przytnij, jakieś pięć cm nad poziomem gleby. Jak nie chce rosnąć to po co masz się z nią męczyć.
Mirek, 09.08.2012, 02:24
śliwa nadaje się tylko do wędzenia
rr, 29.01.2016, 17:18
Komentarz został usunięty.
dostałem w spadku sad z jabłoniami jest ich trochę i mam problem co mam ciąć sa to niewysokie drzewka lecz chyba stare obwód pnia to ok 40 cm,zaczyna mi się to podobać bo nigdy przedtem nie spotkałem się z hodowlą i pielęgnując drzew kolega podpowiedział mi abym ciął co powyrastał nowego czyli jakieś odrosty,i zacząłem ciąć te małe aż do grubych gałęzi,mało tego kilka z nich jest suchych czyli uschły gdyż przez kilka lat nikt się nimi nie opiekował co mam zrobić z tymi suchymi jak ich wyciąć czy może wykopać jak jest ktoś na forum niech mi poradzi
wojtek k, 24.04.2013, 22:15
jestem drwalem, to jest lekarstwo na ten sad
rr, 29.01.2016, 17:23
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
vcngsfdaasaa, 12.03.2020, 13:19
Z maści najlepiej zabezpiecza Funaben Plus.
Julia Krasicka, 13.04.2015, 08:59
Najskuteczniejszym sposobem na kreta jest rywanol. Nasączamy nim szmatkę i wkładamy w dziurę. Kret nie wytrzyma i się wyniesie :-))))
TakaPrawda, 26.06.2015, 14:40
Kret przeniesie się do telewizji
Gość, 24.03.2017, 08:30
Dla uzupełnienia dodam, że nie wytrzyma ze śmiechu :-)))
TakaPrawda, 26.06.2015, 14:41
obcinanie morwy krztałtowanie korony trzy letniej morwy i kiedy jaką porą roku
Białkowski Jan, 14.09.2015, 10:52
obcinanie morwy krztałtowanie korony trzy letniej morwy i kiedy jaką porą roku
Białkowski Jan, 14.09.2015, 10:52