Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy. Poradnik

Początkujący ogrodnicy zwykle boją się skracania gałęzi i przycinania pędów drzew owocowych. Tymczasem bez takich zabiegów owocowanie będzie znacznie słabsze.
Śliwa
Bez prawidłowego cięcia drzewa owocowego, trudno o takie śliwkowe plony.

fot. Grażyna Zwolińska

  • Śliwa
  • Cięcie drzewek owocowych

Cięcie zimowe rozpoczynamy zwykle w drugiej połowie lutego lub w marcu, gdy minie obawa nawrotu silnych mrozów. Najwcześniej przystępujemy do cięcia jabłoni, potem grusz i śliw. Najpóźniej brzoskwiń i moreli, bo dopiero gdy zaczną się im wybarwiać pąki. Wiśnie i czereśnie tniemy latem po zbiorze owoców.

Jak zrobić wrzecionowatą koronę

Są dwa rodzaje cięć: formujące i prześwietlające. Przycinanie formujące stosujemy na młodych drzewkach, mających od jednego do czterech lat. Starsze drzewa prześwietlamy.

Warto wiedzieć: Przycinanie drzew i krzewów. Rodzaje cięć 

Jeśli posadziliśmy drzewko jesienią, pora skrócić mu przewodnik, czyli pień. Jabłonie i grusze przycinamy o 40–50 cm, wiśnie o 30 cm. Boczne pędy, mające 70–80 cm, skracany o połowę. Usuwamy też z wnętrza korony wszystkie krótkie pędy o długości 5–10 cm.

Zabieg ten powtarzamy co roku przez cztery lata. Dzięki temu korona staje się wrzecionowata.

Nie spieszmy się z cięciem

Drzewa powyżej 4 lat prześwietlamy, żeby wpuścić światło słoneczne do wnętrza korony. Słońce ma wpływ na wybarwienie owoców, gromadzenie się w nich cukru oraz wapnia, potrzebnego do przechowywania i równomiernego dojrzewania owoców. Dlatego trzeba usuwać wszystkie konary, krzyżujące się do wnętrza korony, nakładające się na siebie.

Doświadczeni działkowcy przekonują, że z cięciem drzew nie należy się spieszyć. Zaczyna się je, gdy pogoda się ustabilizuje, a temperatury stają się dodatnie. Przycięcie konarów to ingerencja w żywy organizm. Jeśli wykonamy je zbyt wcześnie, drzewo może przemarznąć.

Zobacz również: Sadzenie drzewek owocowych 

Na obrączkę i na czop

Jabłonie, grusze i śliwy tniemy „na obrączkę", jak najbliżej przewodnika, czyli pnia. Wtedy szybciej zabliźni się rana. Wiśnie i czereśnie tniemy „na czop", zostawiając 10–15 cm gałęzi (ale jeszcze nie teraz, a po owocowaniu). Na tym odcinku ze śpiących oczek, w następnym roku wybiją nowe pędy. Odmłodzą one koronę. Zasada ta dotyczy zwłaszcza wiśni łutówki. Pamiętać też trzeba o tym, żeby wszystkie przycięte konary o średnicy powyżej 1 cm zasmarować emulsjami (np. Funaben 3 lub Santar), ewentualnie farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego (np. Miedzian 50, Topsin, Silit).

Ścinamy górę starych drzew

Można też obniżać wzrost starych drzew. Nie należy się bać ścinania wierzchołków, szczególnie czereśni (po zbiorach), ale też jabłoni i gruszy. Cięcie takie jest konieczne w przypadku brzoskwiń, które z czasem przenoszą owocowanie na górne części korony.

Narzędzia do cięcia, takie jak sekatory, piłki, długie nożyce muszą były odpowiednio ostre. Wtedy rana lepiej się goi. Należałoby je też przed użyciem zdezynfekować denaturatem.

Czytaj też: Bielenie drzew owocowych - w jakim celu się to robi 

Autor: Grażyna Zwolińska
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Witam, w tamtym roku zasadziłam śliwkę.Drzewko wypuściło listki.W tym roku także wyrosły listki,ale wszystkie uschły. Co mogę zrobić?Czy je przyciąć?Proszę o pomoc.Aga
Rutkowska, 16.05.2012, 12:17
Przytnij, jakieś pięć cm nad poziomem gleby. Jak nie chce rosnąć to po co masz się z nią męczyć.
Mirek, 09.08.2012, 02:24
Łeb sobie przytnij Mirusiu plastusiu
hahaha, 28.02.2013, 13:45
x
x, 22.03.2013, 18:49
dostałem w spadku sad z jabłoniami jest ich trochę i mam problem co mam ciąć sa to niewysokie drzewka lecz chyba stare obwód pnia to ok 40 cm,zaczyna mi się to podobać bo nigdy przedtem nie spotkałem się z hodowlą i pielęgnując drzew kolega podpowiedział mi abym ciął co powyrastał nowego czyli jakieś odrosty,i zacząłem ciąć te małe aż do grubych gałęzi,mało tego kilka z nich jest suchych czyli uschły gdyż przez kilka lat nikt się nimi nie opiekował co mam zrobić z tymi suchymi jak ich wyciąć czy może wykopać jak jest ktoś na forum niech mi poradzi
wojtek k, 24.04.2013, 22:15
Z maści najlepiej zabezpiecza Funaben Plus.
Julia Krasicka, 13.04.2015, 08:59