Przesadzanie kaktusów. Poradnik

Kaktusy niezbyt lubią przesadzanie. Jednak jeśli jest to już konieczne, wiosna będzie na to najlepszą porą. Ważne jest zabezpieczenie się przed ostrymi cierniami.
 • Kaktus o nazwie Fotel teściowej

  Kaktusy przesadzaj w rękawiczkach lub owinięte kilkoma warstwami papieru.

  Grażyna Zwolińska
 • Agawa

  Po przesadzeniu roślina musi odpocząć. Na słoneczne miejsce może wrócić po kilkunastu dniach.

  Grażyna Zwolińska
 • Przesadzanie kaktusów

  Kaktusy przesadzamy rzadko i dopiero wtedy, gdy doniczka stanie się wyraźnie za mała.

  Grażyna Zwolińska

Przesadzanie kaktusa trzeba wcześniej zaplanować. A to dlatego, że najpierw musimy go przez kilka tygodni podsuszyć. W tym czasie kupujemy nieco większą (o 1–2 cm) doniczkę i odpowiednią ziemię.

Pomogą rękawice lub rulon z gazety

Wymagającą przesadzenia roślinę wyjmujemy z doniczki, zabezpieczając ręce rękawicami z grubego materiału lub skóry. Można też kaktus owinąć rulonem z kilkakrotnie złożonego papieru. W niektórych sklepach można też kupić specjalne szczypce do przesadzania tych kłujących roślin.

 Cenna wiedzaKaktusy uprawiane w doniczce potrzebują zimowego spoczynku 

Wbrew pozorom najgroźniejsze dla naszych rąk wcale nie są długie ciernie, lecz te malutkie, ledwo widoczne, zwłaszcza o haczykowatym kształcie. Takie, jakie ma np. opuncja. Wbijają się w skórę dłoni i mogą spowodować uczulenie. Usunąć je bardzo trudno.

Kaktusy sadzimy w specjalnej mieszance

Po wyjęciu rośliny z doniczki, należy delikatnie strząsnąć przesuszoną ziemię z korzeni. Suche lub uszkodzone korzonki usunąć, a zbyt długie skrócić. Po takim zabiegu nie sadzimy kaktusa od razu w nowym pojemniku, lecz zostawiamy na kilka dni, żeby skaleczenia zaschły.

Potem roślinę umieszczamy w lekko wilgotnej ziemi. Może to być gotowa mieszanka kupiona w sklepie, albo przygotowana samodzielnie: do ziemi kwiatowej dodajemy drobny żwirek i piasek w proporcjach 1:1:1. Pamiętać trzeba o warstwie drenażowej z grubego żwiru lub keramzytu na dnie doniczki.

 Czytaj też: Kiedy i jak przesadzać kwiaty domowe. Poradnik 

Pionowe kaktusy warto podeprzeć

Umieszczony w doniczce kaktus należy obsypać ziemią, delikatnie ugniatając ją wokół palcami lub – jeśli z powodu kształtu rośliny jest to trudne – np. łyżeczką.

Gdy przesadzamy kaktusa o pionowym kształcie, lepiej podeprzeć go z kilku stron patyczkami. Wbijamy je pionowo tuż przy roślinie, wtedy się nie przewróci. Gdy z czasem kaktus się wzmocni, podpórki usuwamy.

Ważne jest odpowiednie dobranie doniczki do typu kaktusowych korzeni. Dlatego jedne kaktusy sadzimy w doniczkach wysokich i wąskich, a inne w szerokich i płaskich.

Po przesadzeniu kaktusy muszą odpocząć

Kaktusów nie wolno podlewać zaraz po przesadzeniu, lecz najszybciej po 2–3 tygodniach. Nie należy też doniczek z nimi umieszczać od razu na słońcu. Najlepiej będą się czuć w miejscu częściowo zacienionym. Po kilkunastu dniach znów mogą wrócić na nasłonecznione miejsce.

Kaktusy przesadzamy zwykle nie częściej niż co 2–3 lata, dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę.

 Warto wiedzieć: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakiego podłoża używać 

Autor: Grażyna Zwolińska
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

Żaden z tych sposobów nie jest dobry , kaktusy najlepiej przesadzać z gabką ,najlepiej gęsta (zbitą) ,jeśli kaktus ma duże kolce.W gąbkę kolce najlepiej się wbiją , a my możemy je chwycić i przesadzići nie narazimy się na po kłucie.Polecam gąbki do naczyń, które są z włókniną , one bardziej zabezpieczą nasze dłonie :-)
sabi, 11.03.2012, 11:20
A dlaczego nie można podlewać kaktusów zaraz po posadzeniu?
Zwykle podlewam i nie protestują...ups
tara, 11.03.2012, 17:39
Przesadzając kaktus, powinniśmy go umieścić w wilgotnej ziemi. Dlatego nie trzeba go od razu podlewać. Kaktusy nie lubią nadmiaru wilgoci. Powinny spokojnie przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
autorka, 13.03.2012, 18:40
Sposob z gąbką też jest bardzo dobry. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki kaktus przesadzamy, jak jest duży i jakiego typu ma ciernie.
autorka, 13.03.2012, 18:34
Warto wspomnieć że po przesadzeniu, należy na kilka dni postawić kaktus w mniej nasłonecznionym stanowisku..
Sylweriusz, 12.03.2012, 10:30
To prawda. Właśnie to zalecam w artykule.
autorka, 13.03.2012, 18:36
to co piszesz to kłamstwo
lokolp, 02.08.2012, 18:03
kaktus, 18.09.2012, 17:21
Kaktusy są pięknymi roślinami, dlatego polecam ich kupno i pielęgnację, sama mam kaktusa.
Piesek, 02.08.2012, 17:55
To prawda kaktusy są wspaniałe. :-) :)
Kotek, 02.08.2012, 18:01
Ja używam papieru toaletowego.
Owijam kilka razy kaktus i nie mam żadnego problemu z kolcami.
Istotna zaleta - papier toaletowy jest zawsze pod ręką.
Mariusz, 12.07.2013, 07:28
tyle przeczytałam i dalej nic nie wiem....
nowak, 24.03.2014, 09:57
Mój kaktus kiedyś miał przygodę z ziemią do dracen. Pomyliłam worki i trochę go popaliło :( Blisko nasady zrobiły mu się blizny i w tym miejscu już nie przybrał na średnicy za to wyżej jest grubszy. Zastanawiam się czy przesadzając go mogę głębiej wkopać w ziemię czy mu to zaszkodzi.
Agata, 04.03.2019, 22:49