Przebiśniegi – pierwszą ozdobą ogrodu

Kiedy topnieją śniegi, tradycyjnie w ogrodach pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące wiosnę – to proste w uprawie przebiśniegi. Zobacz, jak sadzić i dbać o te kwiaty.
 • Przebiśniegi w ogrodzie

  Nie należy martwić się o pielęgnację przebiśniegów. Nie szkodzi im mróz ani nadmierne ciepło, nie mają też szczególnych wymagań co do uprawy.

  Agata Kaźmierczak
 • Przebiśniegi

  Mimo że przebiśniegi są drobnymi roślinami, w ogrodzie stanowią niezwykłą dekorację.

  Agata Kaźmierczak
 • Kępka przebiśniegów

  Właśnie zakwitają przebiśniegi zwiastujące nadejście wiosny.

  Agata Kaźmierczak
 • Przebiśniegi w ogródku

  Przebiśniegi są chętnie sadzone w przydomowych ogródkach oraz np. w parkach. Białe, delikatne kielichy zwisają ku dołowi.

  Agata Kaźmierczak

"Za śniegowej chmury/słońce ledwie błyśnie/a już się spod śniegu/przebija przebiśnieg./" pisała Halina Szayerowa. Rzeczywiście czas kwitnięcia przebiśniegów w dużym stopniu zależy od pogody.

Czytaj teżPosadź cebulowe kwiaty w donicach 

Przebiśniegi zwiastują zmianę aury

Przebiśniegi są symbolem nadchodzącej wiosny, ale i nadziei. Przebiśniegi rosnące dziko są w Polsce pod ochroną i w związku z tym nie wolno ich zrywać. Jednak z powodzeniem możemy uprawiać je w naszym przydomowym ogródku jako roślinę ozdobną. Koniec lutego to czas, kiedy przebiśniegi zakwitają. A kielichy ich kwiatów podziwiać będziemy nawet do początków kwietnia.

 


Kwitnące przebiśniegi
W naturalnym środowisku spotka się 10 odmian przebiśniegów. Natomiast w ogrodach i donicach popularne są dwa rodzaje przebiśniegów: półpełne i pełnokwiatowe.Fot. congerdesign (Pixabay.com) 

 

Jak i gdzie sadzimy przebiśniegi?

Przebiśniegi to kwiaty cebulowe. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilka lat. Cebulki sadzimy we wrześniu co ok. 10 cm na głębokość ok. 8 cm; najlepiej gęstymi kępkami. Pierwsze przebiśniegi dobrze będą prezentowały się w zestawieniu z innymi kwiatami zwiastującymi nadejście słonecznych i ciepłych dni, z fiołkami czy szafirkami. Ale nie tylko. Dobrze zaprezentują się też na skarpach czy w miejscach zacienionych, ze względu na to, że z powodzeniem tolerują brak słońca.

ZobaczDekoracje z kwiatów, czyli powiew wiosny w mieszkaniu 

Pielęgnacja i warunki uprawy

Przebiśniegi idealnie rosną na glebie próchniczej, żyznej, przepuszczalnej. Zatem przygotowując ziemię pod te kwiaty należy wymieszać ją z kompostem. Przebiśniegi dobrze czują się w słońcu, jak i w półcieniu; nie zaszkodzi im także cień. Najważniejsze jednak, by kępki nigdy nie zarastały chwastami a w czasie suszy były intensywnie podlewane, wtedy sukces murowany!Pamiętajmy, że przebiśniegi są całkowicie mrozoodporne.

Przebiśniegi w uprawie domowej

Przebiśniegi zakwitną także w domu. Wystarczy, że cebulki zasadzimy do doniczek, a potem pojemniki umieścimy w ziemi. Zimą wyciągamy doniczki i przenosimy do dość chłodnego pomieszczenia w domu. Po kilku tygodniach przebiśniegi zakwitną. 

Dowiedz się więcejJak uprawiać przebiśniegi 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy