Pojemnikowa uprawa różnych gatunków drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy owocowe warto posadzić w pojemnikach. Dlaczego? Upiększą taras, zapełnią werandę, a ich owoce będą kusiły nas zapachem. Zobacz, jak dbać o rośliny w pojemnikach i jakie gatunki roślin wybrać do takiej uprawy.
 • Jabłoń kolumnowa

  Drzewa owocowe kolumnowe stanowią niezwykłą dekorację przydomowego ogrodu. Przypominając egoztyczne rośliny nadadzą naszej przestrzeni oryginalności.

  www.gardenflora.pl
 • Drzewa kolumnowe w pojemnikach

  Drzewa w pojemnikach to doskonała alternatywa dla osób chcących w prosty sposób wypełnić przestrzeń wokół domu, na tarasie czy wreandzie.

  www.gardenflora.pl
 • Czereśnia kolumnowa

  Pamiętajmy, że rośliny doniczkowe, a szczególnie drzewaka potrzebują pielęgnacji i "dobrej ręki".

  www.gardenflora.pl
 • Grusze i jabłonie kolumnowe

  Grusze i jabłonie kolumnowe umięśćmy w słonecznym miejscu a wtedy cieszyć się będziemy dorodnymi owocami.

  www.gardenflora.pl
 • Jabłoń kolumnowa

  Jabłoń karłowata stanowi ozdobę samą w sobie. Zestawiona z innymi kolumnowymi drzewami owocowymi stanowi niebanalny element wystroju.

  www.gardenflora.pl
 • Drzewka kolumnowe

  Owoce drzew owocowcych kolumnowych nie odbiegną zapachem a ani smakiem od owoców z drzew posadzonych w ogrodzie.

  www.gardenflora.pl

Na balkonie, tarasie czy werandzie... drzewa i krzewy owocowe dekorują już nie tylko nasz ogród, ale także naszą przydomową przestrzeń. Rośliny w pojemnikach zyskują wielką aprobatę wśród ogrodników i miłośników natury. Najpierw zawładnęły sercami Amerykanów, dziś cieszą oko Europejczyków a w Polsce, mimo że nie są jeszcze tak popularne – pozytywnie wypowiadają się o nich wszyscy kochający piękne, niebanalne rośliny doniczkowe. Wszystko to ze względu na walory estetyczne drzew i krzewów w pojemnikach, ale i smaczne owoce, do których dostęp staje się łatwiejszy.

Uprawiając krzewy w pojemnikach czy drzewa kolumnowe w donicach wystarczy sięgnąć ręką, a smaczne owoce uraczą nasze podniebienie. Najpierw jednak, by owoce były dorodne a drzewa i krzewy zdrowe, należy o nie odpowiednio zadbać.

Zobacz poradnik: Podłoża do uprawy roślin w pojemnikach i dodatki 

Jakie podłoże i stanowisko dla drzew i krzewów owocowych w pojemnikach?

Wybór odpowiedniej ziemi i stanowiska dla drzew i krzewów owocowych, które uprawiać będziemy w donicach, jest niezwykle ważny. Właściwie podłoże odpowiednio dobrane, to już połowa sukcesu... A zatem powinna być to ziemia żyzna, o odczynie raczej obojętnym. Starajmy się użyć podłoża gotowego, w którym nie będzie brakowało składników mineralnych. Drzewa i krzewy owocowe w donicach nawoźmy intensywnie nawozem wieloskładnikowym.

Stanowisko powinno być podobne do naturalnego. A zatem roślinom sprzyjać będzie dostęp do pełnego słońca. Wtedy owoce roślin pojemnikowych będą smaczniejsze i przede wszystkim barwniejsze.

Warto pamiętać, że rośliny doniczkowe są mało odporne na mrozy. Szkodzą im także lekkie przymrozki. Zimą owijamy doniczki, by ochronić bryłę korzeniową, zabezpieczamy także całe rośliny. W przypadku drzew kolumnowych (patrz niżej) będzie to bardzo proste. Drzewko ma dość zwartą budowę, zatem szybko i sprawnie owiniemy je np. agrowłókniną. Taki zabieg zapobiegnie przemarznięciu rośliny.

Podlewanie drzew i krzewów owocowych uprawianych w donicach

Ze względu na niewielką ilość ziemi, jaką umieścić możemy w donicy, drzewa i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach narażone są na przesuszenia podłoża. Zatem podlewamy je dość często. Powinny mieć stale wilgotne podłoże. Dobrze, jeśli do podlewania wykorzystamy deszczówkę lub wodę z kranu, ale odstaną.

Sprawdź: Jak przycinać pędy maliny czerwonej, żółtej i czarnej

Krzewy owocowe, które warto uprawiać w pojemnikach

W donicy na balkonie czy tarasie uprawiać możemy borówkę amerykańską – ważne, by pamiętać, że wymaga ona kwaśnego podłoża (borówkę można uprawiać na samym kwaśnym torfie) i dość sporo zabiegów pielęgnacyjnych niż np. agrest, czy porzeczka. Ale za to borówka w pojemniku prezentuje się doskonale. Najlepszymi odmianami borówki, nadającymi się do uprawy doniczkowej, są "Bluegold", "Bluecrop" i "Toro". Podczas uprawy doniczkowej borówki warto posadzić dwie sadzonki, by wzajemnie się zapylały. Borówka jest dość wytrzymała na mrozy, jednak zimą należy okryć, szczególnie młode krzaczki.
Podczas doniczkowej uprawy borówki nie zapominajmy o ważnym fakcie; ona bardziej niż inne krzewy owocowe wymaga stale nawilżonej gleby! Brak wody doprowadza krzak do ruiny.

Również truskawki uprawiamy w donicach. Ale nie jest to proste. To one, ze wszystkich krzaczków owocowych, wymagają najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych. Najatrakcyjniej w donicy będą prezentowały się odmiany o zwisających pędach. Trzy sadzonki truskawek sadzimy w donicy o średnicy nie większej niż 30 cm. Ziemia powinna być żyzna i zwykle umiarkowanie wilgotna, próchnicza z dodatkiem torfu. Truskawki w pojemnikach wymagają dużo słońca, to od dostępu do niego uzależniony będzie kolor owoców. Im więcej promieni będzie docierało do krzaczka, tym owoce czerwieńsze. Krzewy powinniśmy regularnie nawozić, najlepiej nawozem wieloskładnikowym. Ale by utrzymać roślinę w zdrowiu ważne jest także jej podlewanie. Nigdy nie lejmy wody na całą roślinę. To jej zwyczajnie nie służy. Wodę dostarczajmy na podstawkę lub bezpośrednio do ziemi. Pamiętajmy, żeby zimą koniecznie okryć donice i rośliny. Truskawki sadzimy zwykle w maju, kiedy minie ryzyko przymrozków.

Odmiany truskawek, które najlepiej wybrać do uprawy doniczkowej:

 

 • "Albion" – o smacznych owocach,
 • "Temptation" – o dość dużej mrozoodporności,
 • "Honeoye" – odmiana wczesna lub późniejsza "Vikat".

 

 

Do uprawy doniczkowej nadają się także pienne gatunki agrestu i porzeczek. Wymagają gleby żyznej i mnóstwo słońca. Ważne, by w donicy wykonać drenaż a dopiero później włożyć ziemię, na której posadzimy krzaczki.

Drzewa owocowe uprawiane w donicach: odmiany kolumnowe

W donicach sadzimy także kolumnowe odmiany jabłoni, brzoskwiń, grusz, śliw i czereśni. Są to drzewa mniejsze niż te, rosnące w ogrodzie. To właśnie ich rozmiar (osiągają wysokość do 3 metrów) pozwala na to, byśmy mogli umieścić je w pojemnikach. Kolumnowe odmiany rosną dość wolno i zwykle nie wymagają przycinki. Choć nie zawsze. Zależy od odmiany. Owocami cieszyć się będziemy w drugim roku uprawy a smakiem i zapachem nie odbiegają od owoców z drzew, rosnących w ogrodzie. W przypadku jabłoni najpopularniejszymi odmianami kolumnowymi są "Bolero", "Flamenco" i "Waltz". Odmiana "Bolero" nadaje się do bezpośredniej konsumpcji a owoce dojrzewają bardzo szybko, inaczej w przypadku odmiany "Waltz" – owoce tej odmiany jabłoni - dojrzewają później.

Najpopularniejszą odmianą kolumnową gruszy jest "Decora" a śliwy "Imperial" - bardzo obficie owocująca, o owocach słodkich i pysznych. W przypadku czereśni odmianami, które warto wybrać do uprawy doniczkowej są "Silva" i "Victoria". Pierwsza to odmiana wczesna, dla tych, którzy wcześniej chcą uraczyć swoje podniebienia czerwonymi i słodkimi owocami, druga późniejsza, ale o równie pysznych owocach. 

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ja właśnie sobie zakupiłam sadzonki truskawek i malinki. Co roku sadzę owoce żeby mieć coś w swoim małym ogródku. Zamówiłam wszystko od firmy wysyłkowej Dom i sad którą poleciał mi dobry znajomy ogrodnik :) Już nie mogę się doczekać aż wszystko pięknie wyrośnie.
Jolanta Mróz, 15.04.2015, 09:48
Też wyszukałam firmę wysyłkową Dom i Sad i planuję trochę od nich zamówić. Jak tam owoce już masz w ogrodzie ? Jak malinki smakują ?
Jolanta Greg, 25.06.2015, 23:17