Podłoża do uprawy roślin w pojemnikach i dodatki. Poradnik

Większość roślin doniczkowych preferuje podłoże uniwersalne, ale są wyjątki. Na przykład paprocie wymagają kwaśniejszej gleby, a storczyki - które w naturalnych warunkach nie rosną w ziemi - specjalnego podłoża.
 • kwiaty

  Ziemia do petunii podobnie jak do innych roślin kwitnących wzbogacona jest w odpowiednie składniki odżywcze. Ma także taką strukturę, która magazynuje wodę i ogranicza wysychanie podłoża.

  galiaig /sxc.hu

Ziemia do jukk, dracen i roślin o ozdobnych liściach praktycznie w niewielkim stopniu rożni się składem od ziemi uniwersalnej, stosowanej do większości domowych roślin doniczkowych. Taka nazwa to raczej "chwyt marketingowy".

Zobacz: Jak przygotować podłoże w ogrodzie

Są jednak rośliny, które wymagają specjalnego rodzaju podłoża. Należą do nich:

 • paprocie
 • storczyki
 • cytrusy
 • bonsai
 • iglaki
 • rośliny kwitnące

Paprocie wymagają podłoża o wyższej kwasowości, czyli niższym PH. Podobne wymagania glebowe mają iglaki, dla których idealne podłoże, powinno mieć PH sięgające ok. 5,5. Innym rozwiązaniem może być mieszanie torfu kwaśnego z ziemią pod iglaki. Kwaśnego podłoża wymagają też wrzosy.  

Odpowiednie podłoże dla storczyków to mieszanina zawierająca m.in. keramzyt i korę, który nie jest tak zbita jak ziemia i pozwala na swobodny rozwój roślin.

Podłoże do roślin kwitnących, jak pelargonie czy surfinie, powinno zawierać w swoim składzie więcej związków pokarmowych, szczególnie potasu, wpływających na intensywność kwitnienia.

Zobacz: Jak uprawiać diffenbachię

Na rynku dostępne są coraz bardziej wyspecjalizowane rodzaje podłoża przeznaczone do konkretnych roślin: kwitnących, pelargonii, róż, kaktusów. Ich ceny są zróżnicowane, zależnie od przeznaczenia, składu i ilości. Najtańsze są mieszanki uniwersalne, a najdroższe specjalistyczne.  

- Wybierajmy podłoże w renomowanych sklepach i niekoniecznie najtańsze, jeśli chcemy żeby nasze rośliny wyglądały ładnie i były zdrowe - poleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi" w Opolu. Pytany, o to jak rozpoznać "dobrą ziemię", odpowiada, że niestety, dopiero po zasadzeniu w niej roślin możemy się przekonać o jej wartości, stąd ważny jest wybór odpowiedniej. 

Ostatnio na rynku pojawiły się też podłoża z długoterminowo działającym nawozem, ale zdaniem ekspertów stosowanie ich wiąże się z pewnym ryzykiem nawóz bowiem zaczyna uwalniać się pod wpływem wilgoci, co trwa 6 miesięcy, a jeśli nie korzystają z niego rośliny to jego stężenie może być zbyt duże. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne dodanie nawozu.  

Zobacz: Rośliny doniczkowe dla początkujących

Dodatki do podłoży:

 • żele dodawane do ziemi, które powodują zwiększanie chłonności podłoża, bo magazynują wodę
 • szczepionki mikoryzowe, zawierające grzyby, które żyją w symbiozie z systemem korzeniowym rośliny. Podaje się je strzykawką do gleby w okolicach korzeni. Dzięki temu zwiększa się możliwość pobierania wody nawet 1000-krotnie
 • posypka keramzytowa, wysypywana na dnie doniczki sprawia, że nawet w przypadku nadmiernego podlewania korzenie nie gniją, bowiem keramzyt to kuleczki z wypalonej glinki, które mają właściwości wchłaniania i oddawania wody. - Dno doniczki należy wysypać 2-3centymetrową warstwa keramzytu - zaleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi z Opola. - Można nim także pokryć podłoże na wierzchu doniczki, ale wówczas trudno jest sprawdzić, czy roślinie nie brakuje wody.
 • wióry kokosowe dodawane do podłoża sprawiają, że jest ono lżejsze i lepiej oddycha
 • perlit - minerał kwarcowy wyglądem przypominające małe białe kamyczki, które zwiększają pulchność ziemi, ale nie zwiększają jej chłonności 
Autor: Edyta Hanszke
0komentarzy