Podagrycznik, czyli kozia stopka – jak zwalczać ten uciążliwy chwast

Podagrycznik to zielony krzew z białymi, drobnymi kwiatkami, który nawet dobrze się prezentuje. Inaczej roślina ta nazywana jest kozią stopką i jest zmorą ogrodników, bo to uciążliwy i trudny do wyplenienia chwast.
  • Podagrycznik

    Podagrycznik to zioło, ale równocześnie utrapienie działkowców. Chwast szybko się rozprzestrzenia i powraca.

    Jardin

Podagrycznik, jak na chwast, jest dosyć duży. Osiąga nawet metr wysokości, a jego kwiatki mogą układać się w koronę o średnicy około 80 centymetrów. Mógłby stanowić ozdobę, ale to chwast.

Ale ziółko z tego podagrycznika

– Podagrycznik jest rośliną wieloletnią, to zioło – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Rozmnaża się podobnie, jak perz, czyli przede wszystkim przez kłącza. Podagrycznik jest rośliną ekspansywną. To znaczy, że bardzo szybko się rozrasta.

Dowiedz się: Które dzikie rośliny warto jeść

O takim podagryczniku możesz nie wiedzieć

Roślina ta spotykana jest również w przemyśle kosmetycznym. Stanowi składnik kremów oraz maseczek np. upiększających na twarz. Nasze prababcie stosowały to zioło jako okład na obolałe miejsca i rany, które trudno się goją. To podobnie, jak babkę lancetowatą. Płukanka z dodatkiem zmielonych liści koziej stopki pozwala na pozbycie się wszy. Ten specyfik działa przeciwpotnie.

Kucharze też znają podagrycznik. Choćby dlatego, że to zioło dodają do surówek i sałatek. Najlepsze są młode liście podagrycznika. Mają one lekko anyżkowy smak.

Polecamy przepisy: Omlet z podagrycznikiem i wykorzystanie innych dzikich roślin w kuchni

Wilki lubią ten chwast

Dziwne, ale prawdziwe: rosyjscy naukowcy zauważyli, że stare, schorowane wilki, które podjadały podagrycznik, po kilku tygodniach stały się bardziej witalne, prężne, szybciej biegały. Badacze doszli też do wniosku, że zioło to działa korzystnie zwłaszcza na samice.

Podagrycznik jak szkodnik

Ten chwast daje się we znaki innym roślinom, ponieważ zagłusza je. – Jako że jest rośliną dosyć wysoką, ogranicza innym, mniejszym, dostęp do światła – kontynuuje ogrodnik. – Podbiera im składniki mineralne występujące w ziemi oraz wodę. Przez to kwiaty czy krzewy znajdujące się w pobliżu podagrycznika gorzej rosną. Mogą usychać i chorować.

Warto je znać: Metody na chwasta 

Niektórzy działkowcy stosują podagrycznik jako środek do walki z innymi chwastami. Zasadzony blisko chwastów, szybko je likwiduje. Tyle że inne rośliny też zwalcza.

Jak wytępić kozią stopkę

Walka z chwastem trwa czasem ponad 2 miesiące, ale powinna zakończyć się zwycięstwem ogrodnika. Sposobów na pozbycie się podagrycznika jest kilka. – Do najpopularniejszych, ale i najbardziej pracochłonnych, należy przekopanie ziemi – zaznacza ekspert. – Trzeba jednak zrobić to bardzo dokładnie. Należy wyrwać całą roślinę, sprawdzając czy wyrwaliśmy również całe korzenie. Kłącza szybko się łamią. Jeżeli podczas likwidowania podagrycznika na glebę spadnie nam chociaż jedna mała taka roślinka, wkrótce, zazwyczaj w ciągu paru dni, w tym miejscu znowu pojawi się podagrycznik w ilościach prawie hurtowych.

Wykopany podagrycznik należy spalić, a miejsce po palenisku jeszcze dodatkowo okopać, żeby mieć pewność, że podagrycznik nawet w minimalnej ilości się nie zagnieździł.

Walka nawozami

Fachowcy polecają też nawóz azotowy. Trzeba nim mocno posypać glebę, przy czym najlepiej to zrobić na wiosnę. – Można też zastosować oprysk herbicydem totalnym – radzi Mikietyński. - Minus rozwiązania jest taki, że herbicyd zabija i chwast, i wszystkie inny rośliny zielone rosnące w pobliżu. Najlepiej jest więc zrobić oprysk w dzień bezwietrzny i ciepły. Polecałbym preparaty Fernando i Roundup.

Radzimy: Jak walczyć z chwastami bez użycia chemii

Czasem działkowcy nakładają oprysk pędzelkiem na liście i łodygę podagrycznika. To pracochłonne, ale dzięki temu uchronią inne kwiaty i krzewy. Inny sposób: przykryć „normalne" rośliny workami foliowymi i wykonać oprysk, a po kilku godzinach worek zdjąć.

Kosiarka kontra podagrycznik

Kto nie chce stosować oprysku i przekopywać ziemi, powinien uruchomić kosiarkę. Ogrodnicy twierdzą, że koszenie podagrycznika przynajmniej 3 razy w tygodniu poskutkuje pozbyciem się tego zioła. Ta metoda dotyczy jednak tylko podagrycznika, który rozprzestrzenił się na całym poletku. Koszenie pojedynczych grządek lepiej potraktować opryskiem. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy