Piwonie: dlaczego czasem przez kilka lat nie kwitną

Długowieczne i bardzo dekoracyjne - takie są piwonie. Ich wielkie różowe, czerwone lub białe kwiaty widać z daleka. Z piwoniami trzeba jednak umieć postępować. Inaczej nie zakwitną.
 • Pąk piwonii

  Piwonie kwitną w maju i czerwcu. Gdy piwonia zawiązuje pąki, trzeba ją intensywnie podlewać. Jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach, to pamiętajmy o zasilaniu piwonii. Najlepiej stosować nawozy organiczne (kompost lub dobrze przefermentowany obornik). Można również używać gotowych mieszanek - do zasilania kwiatów wieloletnich uprawianych w gruncie. Piwonie zasilamy do moemntu, gdy zakwitną.

  greenfinger (morguefile.com)
 • Piękny biały kwiat piwonii

  Piwonie (inaczej peonie) są dekoracyjnymi bylinami o pięknych, pachnących kwiatach.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kolorowe kwiaty piwonii

  Okazałe kwiaty piwonii mają różne kolory, od czystej bieli przez wszystkie odcienie różu do purpury i ciemnej czerwieni.

  paulabflat (morguefile.com)
 • Piwonie o różowych kwiatach

  Piwonie lubią popołudniowe słońce.

  Grażyna Zwolińska
 • Piwonie

  Piwonie najlepiej czują się w żyznej, przepuszczalnej ziemi o pH 6,5.

  Grażyna Zwolińska
 • Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta dorasta do metra wysokości.

  Grażyna Zwolińska
 • Piwonia drzewiasta

  Piwonia drzewiasta ma piękne, duże kwiaty.

  Grażyna Zwolińska

Piwonie (nazywane też peoniami) mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Dlatego trzeba dobrze pomyśleć, zanim się je posadzi. Źle wybrane stanowisko zmusi nas do przesadzenia rośliny, a bardzo tego nie lubi. Głównie dlatego, że ma bardzo głęboki system korzeniowy i potrzebuje sporo czasu, żeby zakorzenić się w nowym miejscu.

Piwonie sadzić trzeba do żyznej i przepuszczalnej ziemi

Zanim posadzimy piwonie, przygotujmy dla niej starannie glebę. Musi być żyzna i przekopana na głębokość pół metra. Dobrze jest dodać do niej przefermentowany obornik, a jeśli gleba jest piaszczysta – torf. Z tak przygotowanej ziemi piwonia będzie mogła długo czerpać składniki odżywcze. Oprócz tego warto wiosną podsypać pod krzak garść wieloskładnikowego nawozu. Jesienią można ziemię wokół łodyg wyściółkować kompostem lub obornikiem.

Czytaj też: Ogród w stylu wiejskim. Jak go stworzyć 

Potrzebuje dużo wody, by obficie kwitnąć

Piwonia ma grube i bardzo długie korzenie. Mówi się, że podążają one za wodą. Roślina ta potrzebuje dużej ilości wilgoci. Wytwarza przecież masę liści i wielkich kwiatów. Trzeba ją więc systematycznie podlewać, zwłaszcza wiosną, gdy zawiązuje pąki. Jak już kwitnie, a akurat jest mało deszczów, też warto ją obficie podlać. Oczywiście nie wolno lać wody na kwiaty. Piwonie źle znoszą ulewny deszcz, ponieważ pod ciężarem zmoczonych kwiatów łatwo pokładają się lub nawet wyłamują. Natomiast brak dostatecznej wilgoci może być przyczyną słabego kwitnienia piwonii.

Piwonii nie wolno sadzić zbyt głęboko

Bywa że piwonia przez kilka lat w ogóle nie kwitnie. Jednym z głównych powodów jest zbyt głębokie jej posadzenie. Karpę piwonii umieszczamy na takiej głębokości, żeby pąki były przykryte warstwą ziemi o grubości jedynie 4–5 centymetrów.

Warto wiedzieć: Te rośliny mogą nas poparzyć [ZDJĘCIA]

Jeśli kupiliśmy małą piwonię w doniczce, pamiętajmy, żeby nie sadzić jej głębiej niż rosła. Ważne, żeby jej szyjka korzeniowa była tuż pod powierzchnią ziemi. Przed zimą młode sadzonki należy okryć grubą warstwą słomy, torfu lub chociaż iglastych gałązek.

Odmładzane piwonie rosną kilkadziesiąt lat

Czasem sadzimy kawałek karpy powstałej z podziału starszej rośliny (dorosły okaz piwonii należy dzielić od połowy sierpnia do połowy września). Karpę po wykopaniu w ziemi trzeba przekroić ostrym nożem tak, żeby w każdym fragmencie pozostało od 3 do 5 pędów oraz wiązka grubych korzeni.

Powstałe rany dobrze jest osuszyć i pokryć środkiem grzybobójczym. Ostatecznie można też użyć miału węgla drzewnego. Tak przygotowany kawały karpy sadzimy płytko.

Podzielenie karpy na zbyt małe kawałki, może opóźnić kwitnienie.

Kiedy najlepiej sadzić piwonie, by zakwitły? Koniec sierpnia i początek września to najwłaściwszy czas. Wtedy zdążą się już wytworzyć zawiązki przyszłorocznych kwiatów i zaczną wyrastać już młode korzenie. Przesadzanie piwonii w tym czasie nie wpłynie źle na kwitnienie w kolejnym roku. To również gwarancja, że rośliny zakorzenią się w nowym miejscu przed początkiem zimy. 

Czasem jednak decydujemy się na zakup piwonii wiosną. Wtedy od razu po posadzeniu rośliny trzeba ją obficie podlewać. Gdy zauważymy pierwsze pąki kwiatowe, powinniśmy je oberwać. W pierwszym roku piwonia nie może kwitną, by przede wszystkim rozbudować swój system korzeniowy. Jeżeli kupimy piwonie do ogrodu jesienią, to postępujemy podobnie. 

Polecamy: Dalie – kwiaty niezbyt modne, ale piękne 

Piwonia drzewiasta godna polecenia

Oprócz zwykłych piwonii, godne polecenia są też piwonie drzewiaste, czasem nazywane też krzewiastymi. Dorastają do metra wysokości. Mają częściowo zdrewniałe łodygi i przepiękne wielkie kwiaty, np. różowe.

Takie piwonie są o wiele droższe od tych najbardziej popularnych. Warto się jednak skusić choć na jeden taki krzew. Najlepiej żeby pochodził z pewnego źródła i był szczepiony, a nie z siewu. Tylko wtedy dość szybko pięknie zakwitnie.

 


Piwonia o różowych kwiatach
Pięknie kwitnąca piwonia to duma każdego ogrodnika.Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

 

Autor: Grażyna Zwolińska
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

przepiękne kwiaty i cudowny zapach, czy to prawda, że muszą być sadzone w sierpniu, bo inaczej się "obrażają" i nie kwitną przez 8 lat. Czy może mi ktoś powiedzieć?
syk, 06.06.2012, 11:52
Nie prawda, piwonie można sadzić od września aż do listopada oraz przez cala wiosnę
on, 22.08.2012, 21:44
bzdury piszesz , piwonie przesadza się tylko w okresie od drugiej polowie sierpnia do połowy wrzesnia i koniec a wiosną wcale nie.
PLONKA, 18.06.2013, 19:13
Dobrze, że moje piwonie tego nie wiedziały!
Majewska, 18.06.2019, 00:27
przepiękne kwiaty i cudowny zapach, czy to prawda, że muszą być sadzone w sierpniu, bo inaczej się "obrażają" i nie kwitną przez 8 lat. Czy może mi ktoś powiedzieć?
syk, 06.06.2012, 11:53
W sierpniu dzieli się karpy starszych okazów piwonii i sadzi w nowe miejsca. Jeśli kupisz sadzonkę piwonii w pojemniku, to możesz ją posadzić przez cały sezon ogrodniczy, nie tylko w sierpniu.
autorka, 13.06.2012, 22:07