Pierwsze rozsady można przygotować pod koniec stycznia

Choć większość roślin zaczynamy wysiewać do skrzynek od lutego i marca, to już w styczniu można przygotować rozsady niektórych gatunków warzyw i roślin ozdobnych.
  • Pierwsze rozsady można przygotować pod koniec stycznia

    Skrzyneczki z młodziutkimi roślinkami na parapetach przypominają, że już niedługo zawita do nas wiosna. Potraktujmy je jak zaklęcie, a może przyjdzie wcześniej.

    (Missyredboots)

Choć za oknem szaleje zima, w sklepach ogrodniczych stojaki na nasiona zapełniają się już kolorowymi torebkami. Większość nasion dostępnych jest w sprzedaży już w drugiej połowie stycznia. Warto wówczas wybrać się na zakupy, kiedy asortyment jeszcze nie jest przebrany i łatwiej znaleźć nawet te rzadsze pozycje.

Ciekawe informacje: Ogród w styczniu: na co warto zwrócić uwagę 

Sprzedawcy sadzonek, których od wczesnej wiosny spotkać można na targowiskach i giełdach, pierwsze nasiona wysiewają często już w styczniu. Nie nazbyt wcześnie, bo przy zbyt krótkim dniu i małej ilości światła roślinki mogą stać się nazbyt wybujałe i wątłe. W ostatnie dni stycznia można jednak postawić na parapecie pierwsze miniszklarenki.
Jaka powinna być dobrze przygotowana rozsada? Dość krępa i wyrównana pod względem wielkości. Nie powinny być na niej zauważalne objawy więdnięcia, czy uszkodzeń mechanicznych. Istotny jest też rozbudowany zdrowy system korzeniowy, tworzący nierozpadającą się bryłę korzeniową.

Z czego można robić pierwsze rozsady

Rozsady przygotowuje się z tych gatunków roślin, które bardzo długo kiełkują i rosną, do wykiełkowania i wzrostu potrzebują temperatur o wiele wyższych, niż zapewnia to nasz klimat, albo po to, by jak najwcześniej korzystać z plonów. Wcześnie przygotowane rozsady przydadzą się tym, którzy bardzo wczesną wiosną chcą młodą sałatę wysadzić pod tunel, albo pomidory do ogrzewanej szklarni. Termin rozpoczęcia produkcji rozsady zawsze należy uzależnić od planowanego terminu wysadzania. Jeśli bowiem roślinki nadmiernie wyrosną, gorzej się przyjmą.

W ostatnich dniach stycznia możemy rozpocząć wysiew wczesnych odmian kapusty, sałaty do uprawy tunelowej oraz karczocha, któremu wschód i wzrost zajmuje sporo czasu. W tym czasie też można przygotować rozsadę porów przeznaczonych na wczesny zbiór (przełom czerwca i lipca) i do uprawy w tunelach.

Od stycznia do początku marca wysiewamy też wybrane gatunki jednorocznych roślin ozdobnych. Znajdą się wśród nich między innymi lobelia, niecierpek, petunia ogrodowa, żeniszek, goździk ogrodowy, heliotrop, lewkonia, szałwia błyszcząca i powabna oraz werbena ogrodowa.

Młodym roślinkom należy zapewnić ciepło, wilgoć i sporo światła, ale w czasie bardzo słonecznych dni można je lekko cieniować, żeby zbytnio nie wybujały. Do podlewania najlepiej nada się spryskiwacz do kwiatków z odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka torfowo-piaskowa do rozsad, kupiona w sklepie. Absolutnie nie stosujemy w tym celu ziemi ogrodowej albo już wcześniej używanej, którą należałoby wcześniej co najmniej odkazić.

Zobacz również: Ogród zielony także zimą. Jakie rośliny posadzić 

Autor: Joanna Turakiewicz
0komentarzy