Pierwiosnek czyli prymulka - uprawa, pielęgnacja, podlewanie (ZDJĘCIA)

Pierwiosnek zwany jest kluczykiem. Nasze babcie mawiały, że jak zakochany chłopak ofiaruje swojej wybrance taki kwiat, to otworzy drzwi do jej serca. Piszemy o tym, czego jeszcze mogłeś nie wiedzieć o pierwiosnku.
 • Pierwiosnek

  Taka mała roślina, a wytrzymuje ponad 20 stopni mrozu. Pierwiosnki (Primula) są licznym rodzajem. Liczy ponad 500 gatunków. W warunkach naturalnych występuje głównie w górach (w Europie i Azji), na terenach o klimacie umiarkowanym. W naszym kraju występuje kilkanaście gatunków prymulek, np. pierwiosnek lekarski, bezłodygowy czy łyszczak.

  Condesign (Pixabay.com)
 • Prymulka to inna nazwa pierwiosnka

  Prymulka ma zazwyczaj różowe, białe, fioletowe, żółte kwiaty.

  Tanteloe (Pixabay.com)
 • Pierwiosnek o żółtych kwiatach

  Pierwiosnek ma także inne nazwy - dzwoneczek, kluczyk, prymulka.

  Condesign (Pixabay.com)
 • Fioletowa prymulka z żółtym środkiem

  Czasem prymulka ma ozdobne obwódki.

  Domeckopol (PIxabay.com)
 • Piekny pierwiosnek

  Pierwiosnek może stanowić ozdobę mieszkania oraz ogrodu.

  Hans (Pixabay.com)
 • Kluczyki to inna nazwa pierwiosnków

  Kluczyki to zwyczajowa nazwa pierwiosnka.

  Hans (Pixabay.com)

Pierwiosnek (inaczej: prymulka, dzwonek, kluczyk) to niewielki kwiat. Jego kwiatostan ma zazwyczaj 10-15 centymetrów, a liście są krótsze. Z rozet grubych liści wyrastają kolorowe kwiatostany. Kwiaty są białe, fioletowe, czerwone, żółte albo różowe.

Mała, ale silna roślina

Taka mała roślina, a wytrzymuje ponad 20 stopni mrozu. To zwiastun wiosny. Pojawia się jednak po przebiśniegu. – Przebiśniegi widać już wtedy, gdy zima jeszcze nie odeszła, one często wyrastają spod śniegu – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pierwiosnki mogą pojawić się około półtora, dwa tygodnie później, pod koniec lutego. Wszystko zależy od tego, czy zima będzie dosyć ciepła. Prymula kwitnie z reguły od marca do lipca.

Jak wędrówka ptaków

Legendy głoszą, że pierwiosnek pojawiał się u nas wtedy, gdy ptaki zaczynały odlatywać z ciepłych krajów. Gdy przywędrowały, pierwiosnek już kwitł. – I znowu: wszystko zależy od temperatury – podkreśla Mikietyński. – Bywały zimy, że pierwiosnki pojawiały się u nas już w grudniu.

To też ciekawe: Przebiśniegi pierwszą ozdobą ogrodu 

Pierwiosnek lubi półcień. Dobrze rośnie na łąkach, w ogrodach, choćby na skalnych ogródkach, ale tak samo w doniczkach. Pod drzewami, krzewami i przy oczkach wodnych też dobrze się rozwija. Nie jest wymagający, jeżeli chodzi o glebę. – Sprzyja mu nawet gleba ciężka, czyli gliniasta, nieprzepuszczalna, zbita – wymienia ogrodnik. – To dlatego, że taka gleba zatrzymuje wilgoć na dłużej.

Rozmnażanie pierwiosnka

Do najpopularniejszych należą pierwiosnki bezłodygowe, omszone oraz ząbkowe. Jest też pierwiosnek lekarski. Nasze babcie robiły z niego napar, który pomagał pozbyć się przeziębienia i wzmacniał odporność. – Rozmnażanie prymuli następuje przez nasiona lub rozkopywanie i rozdwajanie głównej rośliny, podział kęp – kontynuuje nasz rozmówca. Należy to zrobić w maju, ewentualnie na początku czerwca.

Prymulka to kwiatek na Walentynki

W sklepach ogrodniczych kwiaty te można tanio kupić, nawet za 3 złote za sztukę. – Kto dostanie prymulkę w doniczce choćby na Walentynki, może już w marcu spróbować ją zasadzić w ogrodzie – tłumaczy ogrodnik. Czy się przyjmie, zależy od tego, jakie długie były korzenie. Pierwiosnki lepiej rosną, gdy jako młode są sadzone w półcieniu lub cieniu. Potem, gdy urosną, warto je przesadzić w miejsce nieco bardziej nasłonecznione.

Grunt to podlewanie pierwiosnków

Ważne, aby gleba była wilgotna. – Lepiej podlać ziemię raz na tydzień, ale np. 10 litrami wody niż codziennie 200 mililitrami – radzi ekspert. Trzeba jednak uważać. Są np. gatunki pierwiosnków o nazwie omączony oraz Viala, którym nadmiar wody w glebie szkodzi. Powoduje, że gniją.

Prymule nie tracą liści. Gdy jednak zima jest sroga, a rośliny młode, mogą przesuszać się i przemarzać. Z tego względu jesienią warto je otulić np. gazetami, agrowłókniną albo kopczykiem z torfu. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy

Polecamy