Pieris japoński - szkarłatny tylko wiosną

Spośród siedmiu gatunków pierisów uprawianych w Polsce najpopularniejszy jest pieris japoński (Pieris japonica). Dorasta do dwóch metrów, a jego liście wiosną są szkarłatne - zielenieją dopiero latem.
 • Pieris japoński gatunku Forest Flame

  Pieris zdobi głównie wiosną, gdy jego skórzaste liście przybierają kolor szkarłatny.

  Colour Your Life

Kwiaty - białe, kremowe, różowe - pojawiają się wczesną jesienią, ale otwierają dopiero następnej wiosny: w marcu lub kwietniu. Pieris japoński jest średnio mrozoodporny. W centrum i na wschodzie kraju w czasie ostrych zim wymaga osłon. Ogrodnicy nie zalecają sadzenie pierisów w północno-wschodniej Polsce, w której występują najostrzejsze zimy. Nie są najprostszymi roślinami w uprawie i dlatego należy poświęcić im więcej uwagi i troski, przynajmniej w ciągu dwóch pierwszych sezonów po posadzeniu.

Jak dbać o pierisy

Do dobrego wzrostu potrzebują gleby próchniczej i półcienistego stanowisku osłoniętego od wiatru. Uwaga! Roślina jest wrażliwa na suszę. Jesienią trzeba ją intensywnie podlewać, ponieważ zimozielone pierisy nie zapadają w zimowy stan spoczynku, a jedynie ograniczają wzrost. Wilgoć przyda się też zimą, gdy ziemia nie będzie zamarznięta. Przemarznięte pędy należy wiosną jak najwcześniej wyciąć, a przekwitłe wiechy kwiatostanowe systematycznie usuwać. Zabiegi te przyspieszą i poprawią wzrost rośliny. Pierisy należy dokarmiać nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Pierisy w ogrodzie

Krzewy zdobią szczególnie wiosną. Najlepiej prezentują się w grupach lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi. Dobrze czują się wśród roślin im podobnych: wrzosów, wrzośców, kalmii, różaneczników, azalii. Odmiany karłowate nadają się do ogrodów skalnych, na wrzosowiska oraz do ogrodów japońskich.

Polecamy ciekawe odmiany pierisów

 • Debutante - liście zielone, później ciemnieją, kwiaty białe
 • Flaming Silver - liście czerwone, później zielone, kwiaty białe
 • Forest Flame - liście mocno czerwone, później brunatnieją, kwiaty białe
 • Valley Rose - liście zielone, kwiaty ciemnoróżowe, u podstawy jasnoróżowe
 • Valley Valentine - liście zielone, kwiaty ciemnoczerwone
 • Variegata - liście jasnozielone z kremową obwódką, kwiaty śnieżno-białe z żółto-zielonym kielichem
Autor: Anita Koszałkowska
Współpraca: Colour Your Life
0komentarzy

Polecamy