Perukowiec podolski – drzewo, które ma perukę

Gdy to drzewo zaczyna owocować, tworzy się na nim puch przypominający perukę. Piszemy o właściwościach i uprawie perukowca podolskiego.
 • Perukowiec

  Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) łatwo uprawiać. Jest to roślina odporna na mróz i suszę.

  Pixabay.com (apreklama)
 • Perukowiec podolski Royal Purple

  Perukowiec podolski Royal Purple ma charakterystyczne bordowe liście.

  Katarzyna Laszczak
 • Kwitnący perukowiec podolski

  Kwiaty perukowca, pojawiające się w od maja do lipca, są ładne, ale niewielkie. Zebrane są w luźne kwiatostany.

  Fritz_the_Cat (Pixabay.com)
 • Największą ozdobą perukowca nie są jednak kwiaty, ale puszyste owocostany, które pojawiają się latem.

  Dference (Pixabay.com)
 • Owocostan perukowca

  Perukowiec wygląda delikatnie, ale to jeden z mniej wymagających i bardziej odpornych krzewów.

  FrancComtois (Pixabay.com)
 • Perukowiec

  Perukowiec podolski ma kilka odmian ozdobnych, różniących się kolorem liści, kwiatów i kwiatostanów. Wybarwienie drzewa w pewnym stopniu zależy też od nasłonecznienia.

  Manfredrichter (Pixabay.com)

Perukowiec podolski wygląda oryginalnie. Ma czerwone albo żółte liście o jajowatym kształcie, a kwitnie na czerwono, żółto lub zielono. Jego kwiaty są dość delikatne i niepozorne, ale przekształcają się w fantazyjne owocostany, które są największą ozdobą perukowca. Kojarzą się z właśnie z peruką lub delikatną mgiełką, okrywającą roślinę (z kolei angielska potoczna nazwa - "smoke tree" lub "smoke bush" - nawiązuje do dymu).

Perukowiec podolski, ale nie z Ukrainy

Perukowiec ma w przydomku „podolski", więc niektórym kojarzy się, że drzewo pochodzi z Podola na Ukrainie. Tymczasem jego początki sięgają Azji. Potem drzewo przywędrowało do Europy. Już w XII wieku było znane ta puszysta peruka, wyglądająca jak mgiełka. W Polsce pojawiła się dopiero w XVIII wieku.

Peruka na drzewie

Perukowiec dorasta do 4–5 metrów. Czasem rozrasta się tak bardzo, że jego szerokość jest równa wysokości. Oryginalna peruka drzewa to jego główna ozdoba. – Drzewo kwitnie od maja do czerwca, a po przekwitnięciu kwiaty zamieniają się w owocostany. Gdy drzewo zaczyna owocować, pojawia się na nim puch, który wygląda, jak peruka – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Właśnie te delikatne kwiatostany przypominają perukę. Jajowate liście też są charakterystyczne dla perukowca.

Zobacz ciekawe drzewo: Tulipanowiec amerykański to urodziwy olbrzym 

Ten puch tworzy się przede wszystkim z wydłużających się szypułek przekwitłych kwiatów. Pokryte są one długimi, puszystymi włoskami. Tam, gdzie drzewo dostało więcej promieni słonecznych, szypułki są różowe, czerwone lub purpurowe, a tam, gdzie słońce dotarło w mniejszej ilości – zielone. We wrześniu owocostany zaczynają zasychać. Lekki powiew wiatru powoduje, że zaczynają się odrywać. Efekt: w powietrzu widać unoszący się puch.

Perukowiec łatwy w uprawie

Pomimo że perukowiec należy do bardzo oryginalnych roślin, wcale nie potrzebuje specjalnych warunków. – Perukowiec nie ma wygórowanych wymagań glebowych – uważa ogrodnik. – Nawet w piasku czasem wyrasta i dobrze się rozwija. Sprzyja mu również gleba piaszczysto-gliniasta oraz uboga w składniki pokarmowe. Perukowcowi nie przeszkadza także susza i mróz oraz wiatr. Jest odporny na choroby i szkodniki.

Słońce dla perukowca

Jedyne, co może mu zaszkodzić, to całkowity cień. Drzewo powinno rosnąć w słońcu, ewentualnie półcieniu. Gdy słońca ma za mało, słabiej kwitnie, wolniej rośnie, a kolory nie są już tak jaskrawe. Perukowiec nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet regularnego cięcia nie potrzebuje. Kto chce, może natomiast przyciąć stare pędy, które zbyt wyrosły ponad koronę drzewa.

Przeczytaj też: Mamutowiec olbrzymi 

Tego o perukowcu mogłeś nie wiedzieć

Liście perukowca mają dużo garbników. Używa się ich w przemyśle. Stosuje się m.in. do garbowania skór, a także farbowania wełny, jedwabiu. Charakterystyczne, żółte drewno perukowca ma intensywny, ostry zapach. Drewno, ale też kora i liście perukowca, mają właściwości lecznicze. Rosyjscy lekarze jako pierwsi uważali, że perukowiec pomaga leczyć nowotwory. Działa także przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie. Stosowany jest więc jako środek dezynfekujący, przeciwbiegunkowy, przyspieszający gojenie się ran, oparzeń i wrzodów na skórze.  

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

I blog frequently annd I genuinely appreciate
your information. This great article has truly peaked mmy interest. I am going to bookmark your blog annd keep checking for new details about once a week.
I subscibed tto your Feed as well. My blkog :: Parkbench.com
WF, 13.03.2019, 08:50
I like what you guys are usually up too. This
kond of clever work and coverage! Keep up tthe superb workls
guys I've incorporated you guys to my own blogroll. Look at my paghe :: www.google.com
KO, 10.07.2019, 20:28