Palecznik chiński – z Azji przywędrował aż do Polski. Uprawa palecznika w naszych warunkach

Chiny, Indie i Nepal – nie tylko w tych krajach azjatyckich można spotkać palecznika chińskiego. U nas ten krzew lub niewielkie drzewo także można zobaczyć, ale - niestety - zbyt rzadko.
 • Palecznik chiński

  Palecznik chiński, zwłaszcza młode okazy, są narażone na negatywne działanie przymrozków. Starsze egzemplarze mogą same sobie poradzić zimą.

  Jarosław Mikietyński
 • Palecznik chiński (Decaisnea insignis)

  Krzew zakwita w maju. Ma żółtozielone, kilkucentymetrowe kwiaty, które zwisają w 25–50-centymetrowych wiechach lub gronach.

  Jarosław Mikietyński
 • Owoce palecznika chińskiego

  Palecznik chiński ma bardzo dekoracyjne, metaliczno-niebieskie owoców, które pojawiają się na krzewie we wrześniu i październiku.

  By MPF - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8289611
 • Palecznik chiński

  Jarosław Mikietyński
 • Palecznik chiński

  Jarosław Mikietyński
 • Palecznik chiński

  Jarosław Mikietyński

W polskich ogrodach palecznik chiński nie jest popularny. – To przede wszystkim dlatego, że często przemarza – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jego wygląd przyciąga jednak uwagę, więc czasem ta roślina jest uprawiana jako ozdobna.

PolecamyCytryniec chiński – sekret chińskiej medycyny ludowej 

Palecznik, który przybył do Polski aż z Azji, kwitnie w połowie maja, a kwiaty mogą utrzymywać się jeszcze w czerwcu, niekiedy nawet na początku lipca. – Żółtozielone, zwisające kwiaty z daleka wyglądają jak podłużne dzwonki, są zebrane w grona – opisuje Mikietyński. – Kwiaty są rozdzielnopłciowe, natomiast na jednym drzewie są kwiaty męskie oraz żeńskie.

Owoce palecznika chińskiego

Nie tylko wiosną palecznik prezentuje się atrakcyjnie. – We wrześniu i w październiku ten większy krzew lub mniejsze drzewo owocuje – dodaje ogrodnik. – Owoce mają charakterystyczny, szaroniebieski kolor. Kształtem przypominają fasolę, chociaż niektórzy twierdzą, że owoce te wyglądają jak kiełbaski.
Owoce palecznika chińskiego są jadalne, ale nie mają wyrazistego smaku. Poza tym mają grubą skórę, zawierają dużo nasion, które są twarde i mają mało tzw. galaretki. Ci, którzy próbowali skosztować palecznika, mówią, że smak kojarzy im się albo z ogórkiem, albo z melonem. W kuchni azjatyckiej palecznik chiński znajduje zastosowanie, chociaż nie jest przyprawą ze względu na dosyć mdły smak.

Im młodszy palecznik, tym węższy. Z wiekiem staje się bardziej masywny, rozrasta się na boki. W polskich warunkach roślina ta dorasta do około 3 metrów wysokości, a w naturalnym siedlisku mierzy nawet 2 metry więcej.

Warto poznać: Jakie właściwości i zastosowanie ma czarny bez 

 Nie w każdej glebie palecznik będzie rósł i się rozwijał. – Sprzyja mu przepuszczalna, żyzna ziemia – zaznacza ogrodnik. – Do miejsca, w którym jest ten krzew, powinno docierać słońce, aczkolwiek półcień nie powinien mu przeszkodzić. Stanowisko musi być osłonięte przed wiatrem. Należy pamiętać również o umiarkowanym podlewaniu rośliny.

 


Owoce pałecznika
Jesienią palecznik wygląda bardzo oryginalnie, a to za sprawą niebieskawych, sporych owoców.Fot. Katarzyna Laszczak

Zima zła dla palecznika chińskiego

Szkodniki i choroby raczej nie atakują palecznika chińskiego. Zaszkodzić może mu natomiast zima. Zwłaszcza młode okazy są narażone na szkodliwe działanie przymrozków. Aby rośliny nie narażać na przemarzanie, powinno się ją okrywać na zimę np. włókniną. Inaczej zacznie brązowieć i usychać. Bywa też, że przemarznięte części rośliny na wiosnę się odnowią. Palecznik nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy obciąć mu suche, połamane gałęzie.

Sprawdź: Czy w Twoim ogrodzie przetrwają rośliny mniej odporne na mróz? Poznaj strefy mrozoodporności

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy