Oxytree (drzewo tlenowe) – cena, sadzonki, opinie. Czy warto posadzić oxytree w ogrodzie?

Oxytree, czyli drzewo tlenowe ma być drzewem przyszłości, nadzieją dla przemysłu meblarskiego i sojusznikiem w walce ze smogiem. Sadzonki drzew tlenowych są dostępne od kilku lat w naszym kraju. Czy warto zainteresować się oxytree?
  • Oxytree według wielu ma być drzewem przyszłości

    Rozłożyste, produkujące mnóstwo tlenu liście to znak rozpoznawczy drzewa tlenowego.

    Milo33/Wikipedia

Drzewo tlenowe to zwyczajowa nazwa paulowni, a właściwie genetycznego zmodyfikowania jej dwóch gatunków Paulownia Fortunei i Paulownia Elongata, z których hiszpańscy biotechnologowie wyhodowali – zdaniem wielu – drzewo przyszłości. Opinię tę oxytree zawdzięcza swoim właściwościom.
Drzewo tlenowe rośnie błyskawicznie – w ciągu sześciu lat może osiągnąć wysokość kilkunastu metrów, a pień w tym czasie osiągnie średnicę od 30 do 40 centymetrów. Co więcej, dzięki sięgającemu kilku metrów w głąb ziemi niezwykle silnemu systemowi korzeniowemu oxytree nawet po ścięciu odrasta, a cykl można powtarzać kilka razy. Drzewa tlenowe (stąd ich nazwa) wytwarzają potężne ilości tlenu. To zasługa ogromnych, przekraczających często 40 centymetrów średnicy rozłożystych liści. Uważa się, że dojrzałe drzewo tlenowe wytwarza nawet dziesięć razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste.

PrzeczytajPaulownia – szybko rosnące drzewo również na drewno i biomasę 

Oxytree – sojusznik w walce ze smogiem

Nic więc dziwnego, że drzewem tlenowym zainteresowały się samorządy, także tam, gdzie problem smogu jest poważnym zagrożeniem środowiskowym i społecznym. Pod koniec czerwca tego roku pierwsze paulownie posadzono w łódzkiej „Manufakturze". Wrocław z kolei stworzył eksperymentalny „ogród tlenowy" i zasadził na jednym z osiedli jedenaście drzew tlenowych. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pilnie obserwuje co się dzieje z drzewami, zapowiedział, że jeśli eksperyment się powiedzie drzewo tlenowe stanie się stałym elementem wrocławskiego krajobrazu.

Drzewo oxytree rośnie prosto, a jego drewno nie zawiera sęków, co z kolei bardzo odpowiada przemysłowi meblarskiemu i budowlanemu. Dodatkowo drewno z drzewa tlenowego jest bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe. Dzięki tym właściwościom idealnie nadawać się ma na przykład do wykorzystania jako więźba dachowa. Hodowcy zapewniają, że dziesięcioletnie oxytree jest w stanie dać przemysłowi tyle drewna ile stuletnia sosna.

Warto wiedzieć: Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze

Ale to nie wszystko. Drzewo oxytree jest odporne na mrozy i wytrzymuje bez problemu coraz rzadziej występujące w naszym kraju ujemne temperatury sięgające 20 stopni Celsjusza. Podobnie jest z upałami, temperatury powyżej 40 stopi Celsjusza wydają się jej niestraszne. Do tego drzewo tlenowe nie ma wielkich wymagań glebowych. Oczywiście, najlepiej gdy ziemia, na której rośnie, jest żyzna, wtedy sadzonki oxytree wzrastają bardzo dynamicznie. Zmodyfikowana paulownia nie pogardzi jednak nawet kiepskimi glebami piaszczystymi.


Kwiaty paulowni
Paulownie efektownie kwitną i są miododajne. W uprawie ogrodowej spotyka się nie tylko Oxytree, ale też inne odmiany tego drzewa, np. paulownię omszoną.Fot. BARBARA808 (Pixabay.com)

Gdyby tego było mało, drzewo tlenowe idealnie nadaje się do wykorzystania w przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Jej rozłożyste liście i ogromna korona da cień w upalne dni, a kwiaty będą ozdobą każdego ogrodu. Dodatkowo paulownia jest roślina miododajną, która ściągnie do ogrodu mnóstwo zapylaczy.

Sadzonki oxytree – cena

Niektórzy zainteresowani kupnem drzewa tlenowego poszukują informacji nasionach oxytree. Jak się wydaje znacznie lepiej i prościej kupić już gotowe sadzonki oxytree niż hodować je z nasion. Sadzonki są już zaszczepione, sprzedawane w donicach i gotowe do przesadzenia. Sadzonki drzewa tlenowego do gruntu powinny trafić pod koniec maja, gdy jest pewność, że nie zaszkodzą im nocne przymrozki. Certyfikowane sadzonki kosztują około 40-50 złotych.

Zobacz: Jakich roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Oxytree – opinie i wątpliwości

Drzewo tlenowe zbiera również negatywne opinie. Niechętnie obecność nowego gatunku na polskiej ziemi wita Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP), która jeszcze w 2016 roku alarmowała, że „nieznane są obecnie skutki szerszego wprowadzenia tej rośliny do środowiska. Niewielka liczba informacji dotyczących rzeczywistego i potencjalnego wpływu upraw paulowni na różnorodność przyrodniczą utrudnia wiarygodną ocenę tego, czy propagowanie sadzenia (w tym uprawy) tej rośliny będzie w perspektywie wieloletniej wywoływało negatywne skutki przyrodnicze, które wynikają nie tylko z jej ewentualnych, potencjalnych właściwości inwazyjnych, ale również innych możliwych oddziaływań (np. allelopatii, lokalnego zubażania fauny ksylo- i foliofagów czy degradacji gleby)." Komisja ds. Roślin PROP zaopiniowała negatywnie wniosek o objęcie projektu jej sadzenia patronatem Ministerstwa Środowiska.
Producenci zainteresowani rozszerzeniem sprzedaży drzew tlenowych zapewniają, że sadzonki oxytree są nieinwazyjne, bo drzewo tlenowe może rozmnażać się wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Warto też zauważyć, że drzewo oxytree potrzebuje do wzrostu ogromnych ilości wody. W naszych, polskich realiach okazuje się, że naturalne opady w wielu częściach kraju mogą nie wystarczyć do pokrycia tego zapotrzebowania. Trzeba być więc przygotowanym na to, że roślina będzie wymagać intensywnego nawadniania. 

PolecamyKwiaty domowe a smog. Rośliny, które oczyszczają powietrze 

Autor: Sławomir Bobbe
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Paru znajomych nabyło sadzonki, po pierwszym przycięciu (zgodnie z instrukcją) nie przeżyły zimy - a niby im niestraszna. Takie duże przyrosty sugerują też raczej, że drewno ma raczej podobne do balsy - miękkie i o małej gęstości. W przemyśle meblarskim będzie ceniona tak samo wysoko, jak topola. :D
Rzól, 25.09.2019, 11:18
Czy to drzewo nie oddycha tlenem? Czy w nocy "produkuje" tlen?
Bolesław Jóźwik, 27.09.2019, 19:31
Nie warto kupować. Kupiłem i nic z tego nie wyszło. Nie było przyrostów duzych. Trudne w pielęgnacji bo wymaga dużej ilości wody. Nie opłaca się skórka za wyprawkę. Była taka firma oxytree.com. Nasprzedawali pełno sadzonek i zniknęli. Typowa firma krzak. Reklamacja: do kogo
RYSZARD KLAMECKI, 29.09.2019, 14:06
https://oxytree.pl/ czy to ta firma?
Arczewski, 23.10.2019, 15:52
naciaganie jak z wierzba energetyczna ,dajecie sie nabrac
suszyl, 01.07.2020, 17:13
Oxytree Solutions Poland Sp. z o.o. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław
W lutym wpłaciłem im zaliczkę 14.000 zł
Do dziś nie mam ani sadzonek ani zwrotu pieniędzy.
Proszę o pomoc prawną - jak zmusić ich do zwrotu pieniędzy.
Yastan, 14.09.2020, 22:07