Owoce na rabacie z kwiatami

Wielobarwna, pachnąca... rabata kwiatowa może też być smakowita, jeśli wpleciemy w nią krzewy owocowe. Nasadzenia warto zacząć jesienią, wtedy szybciej doczekamy się plonów.
  • Jeżyny w ogrodzie

    Dojrzewające w różnym czasie jeżyny mogą być piękną ozdobą rabaty. Lepiej jednak wybrać odmiany bezkolcowe.

    fedegrafo (morguefile.com)

Rośliny sadzone na rabatach ozdobnych winny być przede wszystkim urodziwe. Dlatego dobierane gatunki owocowe będą się wyróżniać wdzięcznym pokrojem, pięknym kształtem i wybarwieniem liści o różnych porach roku, ładnymi kwiatami i owocami. 

Roślinność na kilku piętrach

Owocujące rośliny podobnie, jak ozdobne, musimy na rabacie zaplanować przestrzennie, uwzględniając ich docelową wysokość i rozłożystość. Na kilku piętrach roślinności, można wpleść różne gatunki: od drzew, poprzez pnącza i różnej wysokości krzewy, po niskie krzewinki.

Nie ma przeciwwskazań do sadzenia w części ozdobnej ogrodu drzew owocowych. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich rosną bardzo wysokie i mogą nadmiernie zacienić całą rabatę. Doskonałym gatunkiem będzie jabłoń, której koronę da się kształtować tak, by nigdy nie przekroczyła pożądanej wysokości (nawet 1,5 metra) i rozłożystości. Ryzykowne w tym miejscu mogą być śliwy, których dojrzałe owoce przyciągają osy i szerszenie. Pięknie za to prezentować się będzie rajska jabłonka, której liście – od czerwonych do ciemnozielonych z okresowo lekko czerwonawym wybarwieniem – wraz z niewielkimi czerwonymi owocami prezentują się bardzo ozdobnie. Nie mówiąc już o porze kwitnienia. A jesienią maleńkie cierpkie jabłuszka można zerwać i przyrządzić w syropie lub lekkiej zaprawie octowej z cukrem.

Niższe piętro zajmą wysokie pnącza i pnące krzewy, a wśród nich aktinidia, zwana chińskim agrestem albo kiwi. To wysokie pnącze gęsto porasta podpory, wiosną kwitnie obfitymi gronami drobnych kwiatuszków, a jesienią pięknie wybarwia się na czerwono. Owocowanie przypada na wrzesień – październik, ale – uwaga – jeśli zakupiona sadzonka nie jest dwupienna, a rozdzielnopłciowa, do zapylenia i wydania owoców potrzebne będą dwa osobniki – męski i żeński. Niezwykle smakowitym pnączem jest też winorośl, która świetnie komponuje się z roślinami ozdobnymi. Najlepiej wybrać odporną odmianę deserową o dużych granatowych gronach i jadalnych liściach nadających się np. na gołąbki.

Warte polecenia są jeżyny odmian bezkolcowych, jeżynomalina lub maliny o niewielkiej ilości kolców. Mogą zamykać rabatę np. od strony ogrodzenia, tak, by dostęp do nich nie był utrudniony.

Krzewem ze wszech miar godnym polecenia jest borówka wysoka (amerykańska). Lubi ona kwaśne podłoże i umiarkowaną wilgoć, więc najlepiej poczuje się wśród roślin o podobnych gustach. Oprócz smakowitych owoców, krzewy te mają spore walory ozdobne, szczególnie późną jesienią i zimą, gdy liście i pędy wybarwiają się pięknie na czerwono. Ożywi to zdecydowanie listopadową rabatę, bo nawet gdy liście już opadną, pozostaną piękne czerwone pędy.

Warto przeczytać: Jak uprawiać i pielęgnować borówkę 

Na tym piętrze posadzić też można jagodę kamczacką, czy goji. Pięknym krzewem jest też rozłożysty pigwowiec japoński o egzotycznych pomarańczowych kwiatach pokrywających roślinę wczesną wiosną, drobnych, ładnie wybarwiających się liściach i cudnie pachnących owocach – od żółtych po pomarańczowe – doskonale nadających się na soki i nalewki, na świeżo niestety raczej niejadalnych bo niezwykle cierpkich i twardych.

Pięknie prezentować się będzie też porzeczka czerwona i biała, szczepiona na pniu i prowadzona w formie drzewka. Jej parasolowata korona będzie ładnie kontrastować z innymi roślinami, a zwisające kiście drobnych błyszczących owoców, nim je zjemy, wyglądają bardzo ozdobnie.

Najniżej warto posadzić tu i ówdzie krzaczki truskawek i poziomek. Przy tych pierwszych jednak warto pamiętać, że po zakończeniu owocowania wymagają skoszenia, a sterczące kikuty mogą wyglądać raczej mało atrakcyjnie. Należy więc zaplanować rabatę w ten sposób, by w drugiej połowie lata miejsce po gąszczu truskawek zapełniły inne rośliny, np. jednoroczne, które przykryją to, co niezbyt ładne. Dobrym wyjściem jest też wybór odmian powtarzających owocowanie nawet do października. Również poziomki wybierajmy o jak najdłuższym okresie owocowania.

Przeczytaj również: Krzewy owocowe w ogrodzie

Obecność kwiatów może zwiększyć plonowanie
Sadzenie roślin owocowych w towarzystwie ozdobnych może zwiększyć ilość owoców uzyskanych z tych pierwszych. Przyczyną jest przyciąganie przez kolorowe pachnące kwiaty owadów, które przy okazji zapylą też borówki, czy jabłonie. A ogród dodatkowo ożyje dzięki pszczołom, trzmielom i różnobarwnym motylom.

Dopasuj rodzaj gleby do roślin na rabacie

Niektóre gatunki krzewów owocowych preferują określone warunki i w innych trudno im się będzie przyjąć i osiągnąć pełnię rozwoju. Żurawina na przykład jest wybitnie kwasolubną krzewinką i na glebie o odczynie neutralnym, a tym bardziej zasadowym nie uda się jej uprawa. A jest to dość szybko rozrastająca się wdzięczna krzewinka płożąca, przykrywająca najniższe piętro roślinności. Nie nada się na skalniaki ani na stanowiska zacienione, ale jeśli mamy kłopot z przykryciem ziemi w miejscu słonecznym, a zarazem bardzo wilgotnym, o wyraźnie kwaśnej niewapiennej glebie, to żurawina będzie jak znalazł.
Kwaśne podłoże, choć już nie tak fanatycznie jak żurawina, lubią też borówki. Służy ono też truskawkom, choć te akurat doskonale poradzą sobie w niemal każdej glebie, byle wystarczająco żyznej i zasobnej w wilgoć.

Przeczytaj również: Aranżujemy ogród w stylu wiejskim

Zadbaj o bezpieczeństwo

Soczyste owoce wśród kwiatów to nie lada gratka dla dzieci. A tym szczególnie trudno czasem wytłumaczyć, że choć z tego krzaczka jagody można zjadać, to z rosnącego obok już nie, bo mogą zaszkodzić. A mali odkrywcy lubią próbować. Wszystkiego. Znacznie bezpieczniej więc będzie przejrzeć rosnące w danym miejscu gatunki, by móc ze spokojnym sumieniem powiedzieć „skarbie, tutaj możesz jeść wszystko". Szczególnie, że jadalnych kwiatków jest mnóstwo: nagietki, stokrotki, fiołki, nasturcje, floksy, czy liliowce na pewno nie zaszkodzą. Wystrzegajmy się za to konwalii, które wiosną roztaczają nęcący zapach, a potem mogą skusić krągłymi czerwonymi jagodami – niestety trującymi, jak cała roślina.
Kolejna sprawa związana z bezpieczeństwem to kolce, którymi poszczycić się mogą choćby: jeżyny, agrest, maliny.

Przeczytaj też: Jeżyna bezkolcowa – uprawa w ogrodzie

Uważaj z nawożeniem
Rośliny ozdobne nawozimy dość często wieloskładnikowymi nawozami, które wzmacniają i przedłużają ich kwitnienie i ogólną witalność. Jednak to, co jemy warto zasilać naturalnie – obornikiem, kompostem, gnojówkami roślinnymi – lub jednoskładnikowymi nawozami mineralnymi. Ostrożniej też należy postępować z środkami ochrony roślin. Umieszczenie na rabacie owoców, może więc skutkować pewnymi zmianami w sposobie pielęgnacji roślin.

Warto przeczytać: Jak przechowywać owoce w domu

Autor: Joanna Turakiewicz
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Wszystko fajnie, ale te owoce jak zasadzimy blisko tarasu na którym spędzamy wolny czas mogą przyciągnąć niebezpieczne szerszenie. Jak w domu są dzieci to zaczyna robić się niebezpiecznie. Ja miałem taki problem, ale rozwiązanie znalazłem na stronie: https://likwidacja-gniazd-os-szerszeni.com/
Franek , 12.09.2018, 09:54
burberry bags uk
burberry handbags uk
burberry scarf uk
burberry scarves uk
cheap burberry uk
burberry uk sale
burberry uk online
burberry outlet uk
coach bags uk
coach handbags uk
cheap coach bags uk
cheap coach handbags uk
coach uk sale
coach uk outlet
coach uk online
cheap coach uk
michael kors nz
michael kors sale nz
michael kors outlet nz
michael kors nz online
cheap michael kors nz
michael kors new zealand
cheap michael kors new zealand
michael kors bags nz
cheap michael kors bags nz
michael kors handbags nz
cheap michael kors handbags nz
meizitang opiniones
meizitang
meizitang espana
meizitang testimonios
meizitang strong
meizitang pastillas
meizitang originales
meizitang peru
meizitang efectos secundarios
meizitang funciona
gucci handbags australia
gucci bags australia
gucci handbags sale
gucci bags outlet
gucci handbags online
cheap gucci bags
buy gucci australia
cheap gucci handbags australia
buy cheap gucci
cheap gucci bags australia
canada goose australia
canada goose sale australia
canada goose outlet australia
canada goose australia online
cheap canada goose australia
canada goose jackets australia
canada goose jackets sale
canada goose jackets outlet
canada goose jacktes online
cheap canada goose jackets australia
celine singapore
celine bags singapore
celine handbags singapore
cheap celine singapore
celine sale singapore
celine outlet singapore
celine singapore online
celine bags sale
celine handbags outlet
gucci bags canada
gucci handbags canada
cheap gucci bags canada
cheap gucci handbags canada
gucci bags sale
gucci handbags outlet
gucci bags online
cheap gucci handbags
gucci sale canada
gucci outlet canada
gucci canada online
christian louboutin shoes singapore
cheap christian louboutin shoes
christian louboutin shoes sale
christian louboutin shoes outlet
christian louboutin shoes online
christian louboutin singapore
christian louboutin sale singapore
christian louboutin outlet singapore
christian louboutin singapore online
cheap christian louboutin singapore
meizitang
meizitang botanical slimming
meizitang soft gel
meizitang strong version
meizitang capsules
botanical slimming soft gel
meizitang strong version capsules
meizitang botanical soft gel
meizitang botanical gel
true religion canada
true religion sale canada
true religion outlet canada
true religion canada online
cheap true religion canada
true religion jeans canada
cheap true religion jeans
true religion jeans outlet
true religion jeans sale
true religion jeans online
mulberry uk
mulberry uk sale
mulberry uk outlet
mulberry uk online
cheap mulberry uk
cheap mulberry bags uk
mulberry bags uk
mulberry handbags uk
cheap mulberry handbags uk
mulberry bags sale
mulberry handbags outlet
replica watches australia
replica watches sale australia
replica watches online australia
cheap replica watches australia
replica watches outlet
cheap replica swiss watches
cheap swiss replica watches
replica rolex watches sale
replica omega watches outlet
replica watches online
pandora canada
pandora sale canada
pandora outlet canada
pandora canada online
cheap pandora canada
pandora charms canada
pandora beads canada
pandora jewelry canada
cheap pandora beads
pandora charms sale
ray ban nz
cheap ray ban nz
ray ban sale nz
ray ban outlet nz
ray ban nz online
ray ban sunglasses nz
ray ban new zealand
cheap ray ban sunglasses
ray ban sunglasses sale
ray ban sunglasses outlet
christian louboutin australia
christian louboutin sale australia
christian louboutin outlet australia
christian louboutin australia online
cheap christian louboutin australia
christian louboutin shoes australia
cheap christian louboutin shoes
christian louboutin shoes sale
hermes canada
hermes sale canada
hermes outlet canada
hermes canada online
cheap hermes canada
hermes handbags canada
hermes bags canada
cheap hermes handbags
hermes bags sale
hermes handbags outlet
hermes bags online
replica watches uk
replica watches uk sale
replica watches uk outlet
cheap replica watches uk
replica swiss watches
swiss replica watches
cheap replica swiss watches
swiss replica watches sale
coach australia
coach sale australia
coach outlet australia
coach australia online
cheap coach australia
buy coach australia
coach bags australia
coach handbags australia
coach sydney australia
tiffany and co nz
cheap tiffany and co
tiffany and co sale
tiffany jewellery nz
tiffany jewelry nz
tiffany new zealand
tiffany outlet
tiffany co online
cheap tiffany jewellery
tiffany jewelry sale
replica watches
replica watches za
replica watches south africa
replica watches sale
replica watches online
replica watches outlet
cheap replica watches
replica watches south africa sale
pandora nz
pandora nz sale
pandora nz outlet
cheap pandora nz
pandora charms nz
pandora beads nz
pandora jewellery nz
pandora new zealand
pandora auckland nz
cheap pandora charms
pandora beads sale
nike air max 90
nike air max 90 nz
nike air jordan
nike air jordan nz
nike shoes nz
cheap nike shoes
nike air max sale
nike air jordan outlet
nike online store
cheap nike air jordan
cheap nike air max
hermes uk
hermes uk sale
hermes uk outlet
hermes uk online
cheap hermes uk
hermes bags uk
hermes handbags uk
hermes bags sale
hermes handbags outlet
michael kors uk
michael kors uk sale
michael kors outlet uk
michael kors uk online
cheap michael kors uk
michael kors bags uk
michael kors handbags uk
cheap michael kors bags
michael kors handbags sale
tiffany and co canada
tiffany co canada
tiffany sale canada
tiffany outlet canada
tiffany canada online
cheap tiffany canada
tiffany jewelry canada
tiffany jewelry sale
tiffany jewelry outlet
pandora singapore
pandora sale singapore
pandora outlet singapore
pandora singapore online
cheap pandora singapore
pandora jewelry singapore
pandora jewellery singapore
pandora charms singapore
pandora beads singapore
michael kors canada
michael kors sale canada
michael kors outlet canada
michael kors canada online
cheap michael kors canada
michael kors bags canada
michael kors handbags canada
michael kors bags sale
michael kors handbags outlet
pandora ireland
pandora jewelry ireland
pandora jewellery ireland
pandora charms ireland
pandora beads ireland
cheap pandora ireland
pandora sale ireland
pandora outlet ireland
pandora ireland online
shop pandora ireland
nike shoes australia
nike air max
nike air max 90
nike air jordan
nike shoes sale
nike shoes outlet
nike shoes online
cheap nike shoes
cheap nike air max 90
monster beats
monster beats uk
beats by dre
beats by dr dre
beats dr dre
monster beats headphones
monster beats earphones
monster beats australia
monster beats
beats by dre
beats dr dre
monster beats dre
monster dr beats
beats by dr dre
dr dre beats
burberry canada
burberry sale canada
burberry outlet canada
burberry canada online
cheap burberry canada
burberry handbags canada
burberry bags canada
burberry scarf canada
burberry scarves canada
burberry scarf sale
burberry scarves outlet
burberry bags online
cheap burberry handbags
ugg ireland
ugg sale ireland
ugg outlet ireland
ugg ireland online
cheap ugg ireland
ugg boots ireland
ugg boots sale
ugg boots outlet
ugg boots online
cheap ugg boots
pandora australia
pandora sale australia
pandora australia outlet
pandora australia online
cheap pandora australia
pandora jewellery australia
pandora charms australia
pandora beads australia
michael kors singapore
michael kors sale
michael kors outlet
michael kors online
cheap michael kors
michael kors bags singapore
michael kors handbags singapore
michael kors bags sale
michael kors handbags outlet
true religion uk
true religion jeans uk
true religion mens jeans
true religion womens jeans
true religion jeans sale
true religion jeans outlet
true religion online
cheap true religion
canada goose ireland
canada goose sale ireland
canada goose outlet ireland
canada goose online ireland
cheap canada goose ireland
canada goose jackets ireland
canada goose jackets sale
canada goose jackets outlet
michael kors australia
michael kors bags australia
michael kors handbags australia
michael kors watches australia
michael kors outlet
michael kors bags sale
cheap michael kors handbags
michael kors watches online
ghd australia
ghd sale australia
ghd outlet australia
ghd australia online
cheap ghd australia
ghd hair australia
ghd hair straightener sale
ghd hair straighteners outlet
ghd hair straightener online
cheap ghd hair straighteners
monster beats canada
monster beats by dre
beats by dre
beats by dr dre
dr dre beats
monster beats by dre
hermes singapore
hermes sale singapore
hermes outlet singapore
hermes singapore online
cheap hermes singapore
hermes handbags singapore
hermes bags singapore
hermes bags sale
hermes handbags outlet
hermes birkin bags
hermes kelly handbags
prada singapore
prada sale singapore
prada outlet singapore
prada singapore online
cheap prada singapore
prada bags singapore
prada handbags singapore
prada price singapore
prada wallet singapore
prada backpack singapore
tiffany uk
tiffany and co uk
tiffany co uk
tiffany jewellery uk
tiffany sale uk
tiffany and co outlet
tiffany co online
cheap tiffany jewellery
gucci singapore
gucci sale singapore
gucci outlet singapore
gucci singapore online
cheap gucci singapore
gucci handbags singapore
gucci bags singapore
gucci bags outlet
gucci handbags sale
gucci bags online
cheap gucci handbags
gucci wallets singapore
gucci purses singapore
designer sunglasses
designer sunglasses sale
designer sunglasses outlet
designer sunglasses online
cheap designer sunglasses
designer sunglasses ireland
sunglasses sale ireland
sunglasses outlet ireland
sunglasses ireland online
cheap sunglasses ireland
gucci malaysia
gucci sale malaysia
gucci outlet malaysia
gucci malaysia online
cheap gucci malaysia
gucci bags malaysia
gucci handbags malaysia
michael kors malaysia
michael kors bags malaysia
michael kors handbags malaysia
michael kors sale
michael kors online
michael kors outlet
cheap michael kors
michael kors store
moncler ireland
moncler sale
moncler outlet
moncler online
cheap moncler
moncler jackets ireland
moncler womens jackets
moncler mens jackets
moncler singapore
moncler sale singapore
moncler outlet singapore
moncler singapore online
cheap moncler singapore
moncler jackets singapore
moncler womens jackets
moncler mens jackets
barbour jackets uk
barbour jackets sale
barbour jackets outlet
barbour jackets online
cheap barbour jackets
barbour uk
barbour sale uk
barbour uk outlet
barbour uk online
cheap barbour uk
barbour mens jackets
barbour womens jackets
gucci usa
gucci bags usa
gucci handbags usa
gucci bags sale
gucci handbags outlet
cheap gucci bags
gucci handbags online
gucci usa factory outlet
gucci outlet online
coach canada
coach sale canada
coach outlet canada
coach canada online
cheap coach canada
coach bags canada
coach bags sale
coach bags outlet
coach handbags online
cheap coach handbags
ugg boots uk
ugg boots uk sale
ugg boots uk outlet
cheap ugg boots uk
ugg boots uk online
ugg uk
ugg uk sale
ugg uk outlet
cheap ugg uk
ugg uk online
uggs
uggs boots
uggs boots outlet
cheap uggs boots
uggs boots online
coach canada
coach sale canada
coach outlet canada
coach canada online
cheap coach canada
coach bags canada
coach bags sale
coach bags outlet
coach handbags online
cheap coach handbags
moncler australia
moncler outlet australia
moncler sale australia
moncler australia online
cheap moncler australia
moncler jackets australia
moncler womens jackets
moncler mens jackets
moncler sale
moncler outlet
moncler online
cheap moncler
moncler uk
moncler sale uk
moncler outlet uk
moncler uk online
cheap moncler uk
moncler jackets uk
moncler jackets sale
moncler jackets outlet
moncler jackets online
cheap moncler jackets
moncler mens jackets
moncler womens jackets
nike singapore
nike sale singapore
nike outlet singapore
nike singapore online
cheap nike singapore
nike shoes singapore
nike air max
nike air max 90
nike air jordan
nike shoes sale
nike shoes outlet
cheap nike shoes
nike shoes online
canada goose singapore
canada goose sale singapore
canada goose outlet singapore
canada goose online singapore
cheap canada goose singapore
canada goose jackets singapore
canada goose jackets sale
canada goose jackets outlet
canada goose jackets online
cheap canada goose jackets
replica watches canada
cheap replica watches canada
replica watches sale
replica watches outlet
cheap replica watches
replica swiss watches
replica swiss watches sale
replica swiss watches outlet
replica swiss watches online
cheap replica swiss watches
swiss replica watches
swiss replica watches online
swiss replica watches sale
swiss replica watches outlet
replica watches nz
replica watches new zealand
replica swiss watches
swiss replica watches
replica watches sale
replica watches online
replica watches outlet
cheap replica watches
replica swiss watches nz
swiss replica watches nz
ghd australia
ghd hair australia
ghd hair straightener
ghd hair straighteners
cheap ghd australia
ghd online australia
ghd hair straightener sale
ghd hair straighteners outlet
ugg singapore
ugg boots singapore
ugg boots sale
ugg boots outlet
cheap ugg boots
ugg boots online
uggs boots sale
uggs boots outlet
uggs boots online
cheap uggs boots
ralph lauren australia
ralph lauren polo shirt
ralph lauren polo shirts
ralph lauren online
cheap ralph lauren
polo shirt ralph lauren
cheap ralph lauren polo shirts
ralph lauren polo shirt sale
cheap ralph lauren australia
burberry bags singapore
burberry handbags singapore
burberry scarf singapore
burberry scarves singapore
burberry singapore
cheap burberry singapore
burberry singapore online
burberry singapore sale
burberry outlet singapore
Wallacewew, 10.01.2019, 14:52
Fuck it in the ass.On the camera for free!My nickname on the site Xenia21 link to my free webcam
http://b.link/sexchat/
Laurabiary, 04.05.2019, 23:33
Plug a Battery Powered Coffee Maker into Your Cigarette Lighter to Enjoy Your Coffee At Any Time
When you are far from your home, finding an exceptional cup of coffee can be tough.
Sure, there are gas stations, rest stops and takeaway food locations that offer coffee, nevertheless there is nothing to notify you how excellent it's going to taste.
The coffee might be too strong, too weak or a brand name you don't like.
A great deal of times there is only 1 or 2 size cups offered.
You might not be able to consume all of the coffee in a large cup before it gets cold, or the small size cup does not hold as much coffee as you want.
For todays on the go way of lives, there is a large choice of portable coffee machines.
To fit todays on the move lifestyles, when you are going shopping, taking the kids to an activity, or a truck driver that enjoys coffee, you can brew your coffee made your way while driving.
Anytime you desire a pot of coffee, just plug one of the 12-Volt coffee makers into the cigarette lighter.
There are mounting brackets available for some of the 12-Volt coffee machines making it easy to brew your favorite cup of coffee.
Avid coffee drinkers know your first cup of the day is the very best.
That first cup of your coffee perks you up and gets you moving. Unless you are in a rural area, finding a dining location with excellent food is simple. However, finding a terrific cup of coffee, made the way you like it, can be tough.
Having a portable coffee maker, you can plug into any 12-volt source of power is just incredible.
To keep your freshly brewed coffee hot, try a thermos travel mug.
There are even 12-volt heated travel mugs, that plug right into the cigarette lighter socket, to keep your coffee hot.
Coffee is a tasty reward for individuals who delight in consuming it.
It can complete a meal, complement a desert, or be enjoyed by itself.
Because of the 12-Volt technology of portable coffee machines, you can make coffee the way you like it.
You do not have to compromise your taste with poor-quality coffee.
Enjoy coffee that is the best temperature and just the way you like it when taking a trip.
For an unlimited supply of coffee make how you like it, you can not beat a battery-powered coffee maker.
On days I am taking the kids to activity's or just having a day out with the children, I enjoy having a battery-powered coffee machine with me.
It is much better than having to find a place with great coffee, and wait on service.
I save a great deal of cash
I find this important if I have a great dea of driving to do.
RoadPro makes a 12 Volt smart cars and truck pot.
You have hot water for hot chocolate, instant soups, noodles ect. simply by plugging it into your cigarette lighter.
One of the security features is an automatic shut-off when the pitcher is empty making it safe to utilize anywhere. Check out their 12-Volt Automobile Espresso Coffee maker.
You can delight in a fresh espresso in the vehicle while driving.
With 12-Volt coffee machine, you can enjoy your coffee made how you like it, no matter where you are at.
Jamestrose, 31.05.2019, 14:02