Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu

Każdy może zmienić swój ogród czy działkę w niezwykły, egzotyczny świat. Żeby zaszokować sąsiadów lub wzbudzić ich zazdrość wystarczy odpowiednio dobrać rośliny.
 • Drzewko truskawkowe Arbutus unedo

  Roślina ta pochodzi z rejonu Półwyspu Iberyjskiego i charakteryzuje się bardzo oryginalnym wyglądem jadalnych i słodkich owoców.

  Vilmorin
 • Kulista marchew Vilmorin Mercado de Paris

  To warzywo zrobi wrażenie na gościach, których zaprosimy na obiad i podamy im okrągłą marchewkę.

  Vilmorin
 • Rzodkiewka Mantanghong F1

  Rzodkiewka Mantanghong F1 jest czerwona wewnątrz, a biała na zewnątrz - odwrotnie niż to do czego przywykliśmy jedząc latem rzodkiewkę z przydomowego ogrodu. Rzodkiewka udaje się dobrze na glebach żyznych, głęboko spulchnionych o umiarkowanej wilgotności.

  Vilmorin
 • Strelicja - Strelizia reginae

  Kwiaty strelicji mają kształt głowy ptaka.

  Vilmorin

Warto pokusić się o posianie w ogrodzie takich unikatowych roślin, jak:

 • drzewo, na którym dojrzewają truskawki,
 • kocimiętka odstraszająca komary,
 • kulista marchewka, 
 • afrykańska roślina o kształcie głowy ptaka. 

Polecamy: Kolorowe odmiany buraków 

Nasiona warte kilkanaście złotych mogą pomóc zmienić ogród w bajkowe miejsce pełne niezwykłych roślin. Nikt nie przejdzie obojętnie obok unikatowych cudów natury. A ogrodnikom najwięcej satysfakcji dają właśnie niezwykłe, egzotyczne i dziwne rośliny.

Wśród ogrodniczych ciekawostek warto zwrócić uwagę na nasiona drzewka truskawkowego (Arbutus unedo). Dojrzała roślina uprawiana w Polsce może osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra. Pochodzące z rejonu Półwyspu Iberyjskiego drzewko posiada niezwykłe walory wizualne. Owocuje jadalnymi, słodkimi owocami przypominającymi truskawki. Kiedy dojrzeją, można pójść śladami Portugalczyków i przyrządzić z nich likier Medronho.

Warto przeczytać: Uprawa drzewek cytrusowych w doniczce 

Inną niezwykłą rośliną ogrodową jest kocimiętka, która wpływa zarówno na zachowanie owadów, jak i kotów. Posiada właściwość odstraszania komarów, co może okazać się zbawienne w okresie letnim – tym bardziej, że działa zarówno w ogrodzie, jak i w uprawie doniczkowej. Co ciekawe – roślina zupełnie inaczej działa na koty, które uwielbiają się w niej tarzać.

Kulista marchew Mercado de Paris nie jest oczywiście widoczna, kiedy rośnie w ogrodzie, ale doskonale prezentuje się na stole. Ta niecodzienna odsłona popularnego warzywa może zadziwić gości przy stole. To samo dotyczy rzodkwi Mantanghong F1, która jest uzupełniem letniego menu, a jej walorem, prócz wyśmienitego smaku, jest „odwrócony" wygląd – wewnątrz jest czerwona, a na zewnątrz biała.

Zobacz równieżKolorowa marchew w ogrodzie

Natomiast strelicja (Strelizia reginae) pochodząca z Afryki Południowej jest spektakularną ozdobą. Kiedy zakwitnie, robi wielkie wrażenie – jej kształt jest niezwykłym odwzorowaniem głowy ptaka.

Wymienione przykłady pochodzą z oferty Vilmorin.

Autor: mk
Współpraca: PREDATORPR
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Anonim, 15.04.2011, 21:28
Przestań straszyć ludzi, okrągłe marchewki, czy kolorowe rzodkiewki nie są żadnym GMO!!!
Tak jak fioletowe czy czerwone banany, choć u nas słyszało o nich najwyżej kilka % osób i to głównie dzięki Cejrowskiemu, tak samo jak praktycznie nikt w Polsce nie jadł bananów, które mają smak innych owoców. A żółtymi mączystymi bananami, które my jemy, w rejonach plantacji bananów karmi się świnie i robi z nich mąkę. Rdzenni mieszkańcy jedzą tylko inne odmiany, a banany dla świń, Europejczyków i Amerykanów to jedzą tam najwyżej najbiedniejsi.
Anonim, 22.04.2013, 20:18