Opryskiwanie drzew i krzewów owocowych: pierwsze w sezonie

Wczesna wiosna jest odpowiednim momentem na przeprowadzenie zabiegu ochronnego krzewów i drzewek owocowych. Oprysk drzew owocowych i krzewów przeciw szkodnikom i chorobom jest jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie i sadzie.
  • Opryskiwanie drzew owocowych

    Opryskiwacz powinien umożliwiać łatwe wlewanie środków ochronnych (duży wlew) oraz bezpieczne opróżnianie zbiornika (wysunięty wylew). Zadbajmy również, by szelki były dla nas wygodne.

    Honda

Efektem spryskiwania drzew i krzewów będą piękne i zdrowe owoce, które będziemy później zbierać. Czynności tej nie należy lekceważyć i trzeba wykonać ją bardzo dokładnie. Ważny jest termin. Pierwsze opryskiwanie trzeba zrobić jeszcze przed pojawieniem się liści. Co jeżeli się spóźnimy? Wtedy nasze drzewa i krzewy owocowe będą narażone na ataki chorób i szkodników, których skutkiem może być brak owoców a nawet zamieranie drzew.

To również warto wiedzieć. Przeczytaj poradnik: Przycinanie drzew owocowych: jak i kiedy to robić

Zabiegi opryskiwania powinno się przeprowadzać systematycznie, dostosowując je do typu roślinności, uprawy oraz sezonu. Zalecane są zwłaszcza po uciążliwej zimie. Po ekstremalnych warunkach pogodowych rośliny ulegają osłabieniu i stają się bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze. Stosowanie właściwej i regularnej ochrony roślin znacząco zmniejsza ryzyko ataków szkodników. W pierwszej kolejności warto rozważyć zastosowanie środków składających się z naturalnych składników, a preparaty chemiczne – potraktować jako ostateczność.

Opryskiwacz ułatwi i przyspieszy pracę

Do wykonywania oprysków można wykorzystać opryskiwacz. Warto zainwestować w urządzenie, którym wykonamy opryski wszystkimi środkami ochrony roślin (musi być odporne na chemię). Odpowiednio do naszych potrzeb dobierzmy również pojemność zbiornika oraz długość lancy. Jeżeli do spryskiwania mamy duże powierzchnie, to najlepiej sprawdzi się opryskiwacz z pompą o zwiększonej wydajności.

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy