Oleander. W domu będzie mu za ciepło

Chociaż oleander pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i lubi słońce, zimą ciepło mu nie służy. Nie zawsze o tym pamiętamy. Potem dziwimy się, że słabo kwitnie.
 • Kwiat oleandra

  Najpiękniejsze są oleandry pełne, przypominające różyczki.

  dolvita108 (Pixabay.com)
 • Oleander

  Oleander może mieć kwiaty białe, różowe, łososiowe, a czasem nawet żółte.

  Grażyna Zwolińska
 • Oleander

  Oleander źle znosi pokojową temperaturę. Zimą powinien przejść okres spoczynku.

  Grażyna Zwolińska
 • Oleander w donicy

  Zimę oleander powinien spędzić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 5-8 stopni Celsjusza.

  Katarzyna Laszczak
 • Oleander na tarasie

  Wysoka temperatura i suche powietrze zimą, mogą poważnie zaszkodzić oleandrom. Nawet jeśli przetrwają, będą źle kwitły w następnym sezonie.

  Katarzyna Laszczak

W naszym klimacie oleander nie przetrzymałby zimy w ogrodzie. Sadzimy go więc zwykle w pojemnikach, które w ciepłych miesiącach wystawiamy na taras lub balkon, a potem wnosimy do domu.

 Dowiedz się: Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym

Czasem jego kwiaty przypominają różyczki

Krzew oleandra ma na ogół formę drzewka. Na wierzchołkach jego delikatnych gałązek z wąskimi, skórzastymi liśćmi rozwijają się kwiaty o średnicy 3–4 cm. Są białe, kremowe, łososiowe, różowe, a czasem nawet żółte. Niektóre odmiany mają kwiaty pełne, przypominające różyczki. Te są szczególnie piękne.

Oleander kwitnie od połowy maja do października. Chcąc jak najdłużej cieszyć się jego kwiatami, zwykle wnosimy donicę z krzewem do domu, gdy pojawia się groźba pierwszych nocnych przymrozków. Takie postępowanie jednak roślinie nie służy.

Postawiony w cieple oleander zmarnieje

Wstawiony do pokoju krzew oleandra początkowo wygląda ładnie. Jednak po kilku tygodniach zaczną mu opadać liście. Wprawdzie w ich miejsce na gałązkach pojawią się nowe, ale zwykle są poskręcane i powyginane. Na starych, które nie opadły, zrobią się brunatne plamy, które z czasem obejmą cały liść.

Oczywiście nie stanie się to z dnia na dzień, ale w pewnym momencie trudno będzie nie zauważyć, że z oleandrem jest coś nie tak. Krzew można ratować, obcinając mu chore listki i opryskując go np. wyciągiem z grejpfruta (warto o niego pytać w ogrodniczych sklepach).

Warto przeczytać: Przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienne prace w ogrodzie 

Zimą oleander musi mieć okres spoczynku

Nie zawsze oleander aż tak źle zareaguje na wstawienie go do ciepłego pokoju. Ale nawet gdy szkody nie będą zbyt widoczne, takie potraktowanie krzewu bije się na jakości przyszłorocznego kwitnienia. Będzie ono wyraźnie słabsze, a kwiaty pojawią się później.

Dzieje się tak dlatego, że oleander powinien przejść zimą okres spoczynku. Trzeba go postawić w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 5–8°C. W pokojowej temperaturze, która jest dla niego zdecydowanie za wysoka, roślina „dziczeje", zaczyna wypuszczać cienkie, poskręcane i blade listki, które na dodatek są bardzo wrażliwe na suche ciepłe powietrze.

Zanim olenader wróci na taras, trzeba go zahartować

Jeśli nie mamy jasnego pomieszczenia o niskiej temperaturze, warto poszukać kogoś, kto takim dysponuje i zgodziłby się przechować krzew do połowy lutego, najpóźniej początków marca. W tym czasie podlewa się go rzadko. Potem zabieramy oleander do domu i ustawiamy go w najjaśniejszym miejscu pokoju. Zaczynamy normalnie podlewać i od kwietnia raz w tygodniu zasilamy nawozem. Krzew obudzi się do życia.

Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, można znowu wynieść oleander na taras. Najpierw jednak roślinę trzeba zahartować, wystawiając ją przez 7-10 dni na kilka godzin na świeże powietrze.

 Czytaj też: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Autor: Grażyna Zwolińska
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

mam strych ale w zimie nieraz jest temperatura -3stopnie czy gdy Oleander zostanie osloniety agrowluknina czy to nie wystarczy ?
Marek, 06.10.2013, 11:51
Do you mind if I quote a couple of your posts as long
as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this alright with you. Cheers! My webpage - google
UB, 05.04.2020, 22:10
https://q-b-a.co.uk/2197-2/ best and free dating online site for 50+ https://firstclassrealestate.tech/3240-2/ where to meet black seniors in houston free
senior-bi-men, 19.05.2020, 15:52
https://tnda.eu/fr/2020/05/03/3304/ looking for old senior citizens in new york http://real-timedeals.com/most-effective-seniors-online-dating-site/ mature singles online dating sites
dating-over-60, 19.05.2020, 15:52
http://cablecf.jp/2020/03/24/18037/ where to meet british seniors http://enasoni.com/18184/ where to meet japanese singles in dallas free
mature-uk, 21.05.2020, 08:21
http://portal.sprint-pay.com/uncategorized/1346 online dating over 55 http://empresarialti.com/mature-dating-online-service-for-relationships-... where to meet ukrainian singles in america free
mature-women-60, 22.05.2020, 13:11
http://oceanpharm.com.vn/4612-2/ online dating service for seniors
single-in-your-50s, 22.05.2020, 17:51