Ogród w kwietniu: porządki na rabatach

W kwietniu wciąż trzeba uważać na nocne przymrozki i chronić rośliny, które niebawem zakwitną. To również czas na gruntowne porządki w ogrodzie ozdobnym. Radzimy, jakie jeszcze prace należy wykonać w kwietniu w przydomowym ogrodzie.
  • Kwitnące rododendrony

    Kwiecień to najlepszy czas na posadzenie rododendronów.

    Anita Koszałkowska

Prace porządkowe w ogrodzie zaczynamy od chwastów, które już zaczynają rosnąć. Należy je usunąć zanim utworzą nasiona. Jeśli jesienią nie mieliśmy czasu na porządki, teraz trzeba je zrobić: zgrabić suchą trawę z trawnika, zgniłe liście spod krzewów, a także uporządkować pergole, patia i tarasy.
Przejrzyjmy także krawędzie płyt chodnikowych i elementy kamienne. Jeśli pokryły się mchem, należy go wyciąć nożem.

Krzewy i drzewa

Krzewy, które będą kwitły po 21 czerwca (np. budleja, jaśmin ) możemy jeszcze przycinać. Te, które kwitną z pąków uformowanych w ubiegłym roku, przycinamy dopiero w maju.  – W pierwszych dniach kwietnia należy wstrzymać się z kupowaniem i sadzeniem roślin zimozielonych sprzedawanych z gołym korzeniem, ponieważ są one mniej odporne na niskie temperatury niż liściaste – radzą specjaliści Plant Publicity Holland. Jeśli iglaki rosną w donicach, można je wysadzić do ogrodu. Kwiecień to idealny czas na sadzenie brzóz, które jednak trudno się przyjmują po przesadzeniu. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu!

Przeczytaj: Co trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu 

Jeśli mamy w planach sadzenie róż, dołki, w których będą rosły, należy zasilić nawozem do tych właśnie kwiatów. Rośliny kilkuletnie przycianamy. To już ostatni moment w przypadku róż i jednocześnie dobry czas na przerzedzenie katalpii zwyczajnej i robinii akacjowej.  

Sadzenie winorośli

Winorośl kupiona w donicy z odpowiednią ilością ziemi może być wsadzona do gruntu przez cały sezon, te z odkrytymi korzeniami – w kwietniu. Rośliny lepiej sadzić wiosną niż jesienią, bo zimą mogą przemarznąć. Dotyczy to także takich krzewów jak jeżyny i porzeczki.

Praktyczne rady: Kiedy i jak przycinać winorośl

Żywopłot zdrowy i gęsty

Zanim rozpocznie się wegetacja należy posadzić żywopłot (np. ligustr). Zazwyczaj na jednym metrze sadzi się 5–6 roślin w odstępach co 20 cm. Jeśli żywopłot ma być podwójny, rośliny trzeba sadzić w dwóch rzędach w tzw. trójkąt. Rośliny w niskich żywopłotach np. z bukszpanu powinny być sadzone tak, by sadzonki się dotykały (na metr długości należy posadzić 8–10 roślin). Wcześniej dołek trzeba zasilić nawozem wymieszanym z ziemią.

Zobacz: Jak odmłodzić stary żywopłot

A gdy już mamy żywopłot w ogrodzie, to musimy go przyciąć. Najlepiej przeprowadzać ten zabieg w okresie przedwiośnia, kiedy powoli zaczyna rozkwitać pierwsza roślinność. Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem. 

Siew kwiatów letnich

Do gruntu można wysiewać: groszek pachnący, chabry, powój trójbarwny, wilec, nasturcję. A na przełomie kwietnia i maja można do donic wsadzić kannę i wystawić na słoneczne miejsce.

RadzimyJak nawozić rośliny ogrodowe na wiosnę 

Autor: Anita Koszałkowska
Współpraca: Colour your life
0komentarzy