Oczar. Krzew kwitnący w śniegu

Wystarczy posadzić oczar, żeby w środku zimy cieszyć się kwitnącym krzewem w ogrodzie. Kwiaty oczaru przypominają cienkie pasemka bibułki. Śnieg im niestraszny.
 • Oczar

  Oczary mogą zakwitać już w styczniu.

  Grażyna Zwolińska
 • Oczar

  Popularne w Wielkiej Brytanii oczary w naszych ogrodach są rzadko spotykane.

  Grażyna Zwolińska
 • Gałązka oczaru

  Śniegiem oczary nie przejmują się wcale - ich kwiaty mogą się rozwijać również pod nim.

  Myfriso (Pixabay.com)
 • Kwitnący oczar

  Oczar jest wykorzystywany m.in. w kosmetyce. Dawniej przypisywano mu także magiczne moce.

  Hans (Pixabay.com)
 • Kwiaty oczaru

  Pamiętajmy, że oczary nie lubią wapiennej ziemi. Nie będą na niej dobrze rosły.

  ilyessuti (Pixabay.com)

W Polsce można spotkać kilka rodzajów oczaru:

 • oczar japoński,
 • oczar omszony,
 • oczar wirginijski, 
 • oczar pośredni, będący mieszańcem oczaru japońskiego i omszonego.

Przeczytaj też: Oczar na różne dolegliwości i w kosmetyce. Właściwości i zastosowanie oczaru

Oczary potrzebują dużo miejsca w ogrodzie

Oczary są rozłożystymi krzewami o luźnym pokroju lub niezbyt wysokimi drzewami. W polskich warunkach oczary zwykle nie przekraczają 3 m wysokości. Lubią wilgotne gleby, więc trzeba je podlewać w czasie suszy. Dobrze rosną w pobliżu oczka wodnego. Krzewy oczaru nie tolerują ziemi o dużej zawartości wapna, lubią lekko kwaśną.

Młode oczary dobrze jest okryć na zimę u nasady, by nie przemarzły. Potem radzą sobie same. Rosną wolno i nie znoszą przycinania – rany po cięciu trudno się goją. Usuwać więc trzeba tylko uschnięte lub uszkodzone gałązki oczaru. Rośliny te nie lubią przesadzania w starszym wieku. Trzeba więc od razu wybrać dla nich w ogrodzie stałe miejsce. Najlepiej słoneczne lub lekko ocienione i osłonięte od wiatru.

Oczary pięknie wyglądają pod płatkami śniegu

Kwiaty oczarów mogą rozwijać się pod śniegiem. Wytrzymują mrozy nawet do –12°C. Ich płatki przypominają cienkie pasemka bibułki zebrane po kilka na krótkim trzonku. Zwijają się w rolki przy mroźnej pogodzie, rozwijają się w promieniach zimowego słońca. Oczary mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Pięknie wyglądają przykryte od góry delikatnymi płatkami śniegu. W zależności od odmiany, oczarowy krzew najczęściej zakwita od grudnia do końca lutego.

Liście, podobne do leszczyny, pojawiają się dopiero wiosną, po zakończeniu zimowego kwitnienia. Jesienią liście oczaru robią się żółte, pomarańczowe lub czerwone. Owoce przypominają zdrewniale torebki. Pękają z charakterystycznym trzaskiem.

Warto zobaczyć: Hiacynty uwodzą także zimą 

Oczary nazywa się też leszczyną czarownicy

Oczar najlepiej jest posadzić na tle ciemnozielonych iglaków. Wtedy można zimą w pełni docenić jego oryginalne kwiaty, a jesienią kolorowe liście.

Oczary dość rzadko są uprawiane w naszych ogrodach. Popularne są np. w Wielkiej Brytanii. Nazywa się je tam leszczyną czarownicy. W Niemczech mówi się na nie orzechy czarnoksięskie.

Gałęziami z kwiatami oczaru można w środku zimy udekorować mieszkanie. Dodatkową zaletą będzie delikatny słodkawy zapach kwiatowych płatków.

Złociste gwiazdki na gałązkach

Oczar nie jest jedynym „dziwolągiem" kwitnącym zimą. Podobnie zachowuje się też jaśmin nagokwiatowy. Jest pnączem, na którego gałązkach pojawia się już w grudniu mnóstwo złocistych gwiazdek wielkości 2–3 cm. Jak przemarzną, ich miejsce zajmują następne. Pnącze to najlepiej posadzić przy ścianie domu. Kwitnie do marca. Lubi wapienne podłoże.

Polecamy: Rośliny, które zdobią ogród zimą 

Autor: Grażyna Zwolińska
0komentarzy