Nowości ogrodnicze. Ciekawe rośliny do tegorocznego ogrodu

Wiosna mobilizuje niektórych ogrodników amatorów do poszukiwania nowości. Niemal w każdym gatunku można znaleźć jakąś nową odmianę.
  • Ogródek działkowy

    Co roku pojawiają się nowe odmiany kwiatów i innych roślin ogrodowych.

    Tomasz Gawałkiewicz

Nawet poczciwych bratków to dotyczy. W niektórych ogrodnictwach można np. kupić ich kaskadową odmianę o nazwie Friolina. Na jednej takiej roślinie potrafi się rozwinąć nawet kilkaset kwiatów jednocześnie.

Wśród jednorocznych kwitnących pnączy do nowości można zaliczyć asarinę. Dość szybko rośnie, osiągając wysokość ok. 3 m. Lubi słońce, kwitnie obficie od czerwca do końca października. Kwiaty asariny mają kształt dzwoneczków w kolorach: różowym, fioletowym, czerwonym. Roślina nadaje się do obsadzania ścian, pergoli, altan, wysokich ogrodzeń.

Ciekawie też wygląda fasolnik egipski. To pnącze ma niespotykany, fioletowy kolor łodyg i strąków, różowe kwiaty podobne do groszku pachnącego i fioletowo-bordowo-zielone liście. Kwitnie na sztywno wyprostowanych, pionowych łodyżkach.

Wiosna to czas targów ogrodniczych. Może już dotrze na nie np. magnolia o czarno-purpurowych kwiatach, pokazywana na tegorocznych Międzynarodowych Targach Roślin w niemieckim Essen, na których obejrzeć można było wiele ciekawych kompozycji, chociażby naturalnej wielkości motocyklistę wykonanego z bukszpanu.

Z hiszpańskiego truskawkowego zagłębia, czyli z Huelvy, wywodzą się dwie nowe odmiany truskawek: Antilla i Primoris. Obie charakteryzują się jasnoczerwoną barwą. Do tego grona może dołączą też truskawki ananasowe, z angielska zwane pineberry, wyhodowane w Holandii. Są dla odmiany lekko żółtawe i smakują trochę jak ananasy.

Wśród ogrodniczych nowości są nie tylko rośliny. Na targach w Essen można było np. obejrzeć australijskie biedronki, które podobno są świetne w zwalczaniu szkodników.

Autor: Grażyna Zwolińska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Też bym chętnie coś zakupił nowego, ale to, jak okradają działki w Lublinie...no ręce opadają...a jak nie mają czego ukraść, to zniszczą.
Anonim, 16.04.2011, 08:01
W koszalinie na działkach tez kradną nie ma mowy aby posadzic piękne drogocenne kwiaty.Włamują sie do altanek i kradną wszystko co maja pod reka.!
KIWI, 17.04.2011, 12:21

Polecamy