Jak wygląda nornica? Ten mały gryzoń ma szare albo rudawe futerko, duże oczy, szpiczasty pyszczek z wąsami, tułów długi na około 10 centymetrów i 5-centymetrowy ogon. No i ostre, niczym nóż, zęby z siekaczami, które rosną przez całe życie, czyli około 2 lat. Nornica sprawnie wspina się po gałęziach, ale przede wszystkim rządzi pod ziemią. Jesienią ogrodnicy znowu sobie o niej przypominają.
Jak odróżnić nornicę od myszy
Niektórzy mówią, że nornica wygląda jak chomik. Inni mylą nornice z myszami. Znawcy wiedzą, że to inne gryzonie. Nornice tylko na pierwszy rzut oka są podobne do myszy. Te pierwsze mają jednak mniejsze uszy, krótszy ogon i łapy też krótsze.
– Nornice kopią podziemne tunele, lecz nie usypują kopczyków – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Myszy polne też je kopią, ale myszy domowe już nie.
Poczytaj też: Jak zabezpieczyć się przed gryzoniami grasującymi na działce
Nornica to pospolity szkodnik ogrodowy. – Podkopuje rośliny od dołu i obgryza ich korzenie – zaznacza Mikietyński. – W efekcie rośliny wysychają, czego powodem są ich obnażone, zniszczone przez nornice korzenie.
Nornica upodobała sobie pewne rodzaje ziemi. – To gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne – wymienia nasz rozmówca. – Szkodniki robią otwory o średnicy około 5 centymetrów. Te otwory pojawiają się m.in. na skarpach, trawnikach, grządkach, pod drzewami.
Po czym poznać, że nornica działa w ogrodzie
Nornice nie robią kopców, jak krety. – Tworzą natomiast dziury, zazwyczaj kilka czy kilkanaście obok siebie – dodaje ekspert. – Te gryzonie ryją dosyć płytko pod ziemią, z reguły na głębokość 5–15 centymetrów. Budują swoiste labirynty pod ziemią. W korytarzach zakładają gniazda z mchu i trawy. Mysz polna nie robi aż takich kanałów, jak nornica.
Warto przeczytać: Siatki na krety, by na trawniku nie było kopczyków
Istnieje kilka metod na pozbycie się nieproszonego gościa z działki. Zdarza się jednak, że nieświadomie sami go zapraszamy do ogrodu. – Niektórzy, aby ochronić rośliny przed zimnem, okrywają je liśćmi – kontynuuje ogrodnik. – To powoduje, że w tych liściach zaczynają się gnieździć nornice.
Dlaczego? – Ponieważ w liściach mają ciepło. Nornice lokują się też blisko pożywienia – odpowiada Jarosław Mikietyński. A właśnie nornice żywią się m.in. korzeniami roślin. Zjadają też owady i larwy.
Zwalczanie nornic
Trutki, czyli nasączone chemikaliami ziarno zbóż, np. pszenicy, są skuteczne w pozbyciu się nornic. Trutki jednak uśmiercają te szkodniki. Łagodniej natomiast działa karbid. – Wypłoszy nornice, ale ich nie zabije – podkreśla ogrodnik. – Należy włożyć kilka grudek karbidu do nory i zakroplić wodą. Wówczas pod wpływem kontaktu karbidu z wodą wydziela się acetylen. Ten gaz sprawia, że nornice same się wyniosą.
To też ciekawe: Myszy i szczury w domu lub mieszkaniu
Kolejne sposoby to łapki na myszy. Te tradycyjne, wykonane z drewna i metalu, wstawia się tam, gdzie nornice porobiły sobie korytarze. Istnieją również ekologiczne łapki: jest specjalna rurka zazwyczaj wykonana z PVC oraz blaszka, która wychyla się tylko w jedną stronę. Gryzoń, gdy wejdzie do rurki uchylając blaszkę, już się z niej nie wydostanie. Niektórzy ogrodnicy stosują odstraszacze dźwiękowe. Są to urządzenia emitujące dźwięki szkodliwe dla gryzoni, ale nieszkodliwe dla człowieka. Fale dźwiękowe oddziałują na system nerwowy i słuch gryzoni, prowokując je do ucieczki.