Niezapominajka – co o niej warto pamiętać

Mały, niebieski kwiat ma pomóc i zapominalskim, i zakochanym, których na jakiś czas czeka rozłąka. Piszemy o gatunkach niezapominajki i o tym, jak uprawiać tę roślinę.
 • Kwiatki niezapominajki

  Niezapominajki rosną niemal na wszystkich kontynentach. W Polsce występuje kilkanaście odmian niezapominajek (z ok. 100 gatunków tego rodzaju).

  Hans (Pixabay.com)
 • Niezapominajka polna pięknei kwitnie

  Wśród niezapominajek ogrodowych występują rośliny 2-letnie oraz wieloletnie byliny.

  Engavall (Pixabay.com)
 • Niezapominajka ogrodowa

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Piękny niebieski kolo niezapominajki

  epicantus (Pixabay.com)

Legend o niezapominajce jest sporo. Choćby taka: gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się niezapominajka.

Zobacz również: Jak uprawiać przylaszczki w ogrodzie 

W innej legendzie główną rolę odgrywa rycerz. Gdy spotkał się on z ukochaną, podbiegł dla niej nad rzekę zerwać śliczne, niebieskie kwiaty. Gdy je zrywał, noga mu się osunęła i wpadł do wody. Zdążył tylko krzyknąć do ukochanej: – Nie zapomnij o mnie.

Dla kogo niezapominajka

Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania. To również symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę, dzięki której pamiętają o swojej wybrance lub swoim wybranku i pozostają wierni.

Niezapominajki – warunki uprawy

Ta roślina preferuje zacienione (wyjątkiem jest niezapominajka alpejska lubiąca słońce) i mokre miejsca, zarośla, mokradła, lasy, góry. Niezapominajka wyrasta nawet na terenach zalewowych. W uprawie ogrodowej roślin ta nadaje się np. jako ozdoba rosnąca wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczka innych, większych kwiatów. Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie bogatej w próchnicę.

Przeczytaj poradnikJak poprawnie przycinać żywopłot 

Niezapominajki wysiewamy, zależnie od gatunku, od kwietnia do lipca. Wysiewamy je do wydzielonego zagonu, zwanego rozsadnikiem. Posiada on specjalne podłoże dla wysiewanych roślin, aby mogły prawidłowo rosnąć. Dopiero później, na wiosnę, warto ją przesadzić do zwykłej ziemi. W następnych latach niezapominajki same powinny się już wysiewać. Zima nie powinna im zaszkodzić. Na pierwszą zimę można je okryć np. agrowłókniną.

Gatunki niezapominajki

Niezapominajka kwitnie najczęściej na niebiesko, rzadziej na fioletowo, różowo czy biało. Należy do niej około 50 gatunków, a do najpopularniejszych niezapominajek zalicza się niezapominajkę alpejską, błotną oraz leśną. Niezapominajka alpejska (zwana też niezabudką lub żabimi oczkami) jest rośliną górską, w Polsce rośnie głównie w Tatrach. Kwitnie w czerwcu i lipcu zazwyczaj na ciemnoniebiesko. Niezapominajka błotna kwitnie z reguły nieco szybciej, bo w maju i czerwcu, a do tego ma jaśniejsze kwiaty niż alpejska. Niezapominajka błotna upodobała sobie mokradła. Gdy planujemy uprawę ogrodową, warto posadzić niezapominajkę błotną blisko oczka wodnego, jeśli je mamy. Niezapominajka leśna kwitnie już od kwietnia do czerwca. Kwiaty ma niebieskie, ale również mogą być one białe albo różowe.

Polecamy też: Kwiaty, które wysiejesz raz, a kwitnąć będą co roku 

Zabiegi wystarczy ograniczyć do regularnego podlewania. Niezapominajka to roślina o delikatnym wyglądzie, ale jest silna i wytrzymała. Cięte niezapominajki nadają się do wazonu. Wytrzymują w nim przeważnie tydzień. 

Szkodniki niezapominajki

W uprawie niezapominajka odporna jest na większość chorób grzybowych i na szkodniki. Może się na niej natomiast pojawić mszyca, która wysysa soki z roślin i sprawia, że ta obumiera. Znakiem charakterystycznym i rozpoznawczym obecności mszycy na roślinie jest kleista substancja, którą zostawia ona na powierzchni. Mszycę najlepiej jest zwalczyć opryskiem chemicznym, bo naturalne opryski, np. z rumianku albo z pokrzywy, bywają nieskuteczne. Podobnie warto zastosować oprysk chemiczny, gdy na roślinie pojawi się mączniak, pozostawiający biały, niczym mąka, nalot.

Czego o niezapominajce nie wiedziałeś

Nasze babcie wierzyły, że jeśli ich córki, będące pannami, będą kładły na noc pod poduszkę kwiat niezapominajki, szybciej poszukają sobie mężów. Ta drobna roślina ma swoje święto. Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja. 

 


Niezapominajki
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja.Fot. monika1607 (Pixabay.com)

 

 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy