Nie wyrzucaj fuksji jesienią

Fuksje nadają się na balkony, tarasy, rabaty. Można tworzyć z nich formy pienne lub sadzić zwisające odmiany w podwieszanych pojemnikach. Warto zachować fuksje na przyszły sezon.
 • Fuksje (ułanki)

  Fuksje (ułanki) zimujemy w temperaturze 12–13 stopni Celsjusza, w jasnym pomieszczeniu.

  _Alicja_ (Pixabay.com)
 • Kwiat fuksji

  Aby fuksja kwitła niestrudzenie całe lato i wczesną jesienią, musimy spełnić podstawowy wymóg - chłodne i lekko zacienione miejsce w ogrodzie. Rośliny te kwitną na tegorocznym przyroście, dlatego im jest on większy, tym więcej kwiatów będzie miała fuksja.

  Tingeling (Pixabay.com)
 • fuksja

  Delikatne kwiaty fuksji sprawiają wrażenie, jakby tańczyły na końcach pędów.

  Ilona Burkowska
 • Kwitnąca fuksja

  Ilona Burkowska
 • Fuksja na tarasie

  Ilona Burkowska

Naturalne formy fuksji pochodzą głównie z Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej i Nowej Zelandii. Nazwa została nadana tej roślinie w XVII w. przez francuskiego botanika i zakonnika Charlesa Plumiera dla upamiętnienia żyjącego wiek wcześniej niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. W Polsce na fuksje mówi się często ułanki.

Największą ozdobą fuksji są „tańczące" kwiaty

Jest co najmniej sto gatunków fuksji. Mają postać pnączy, krzewów, a nawet małych drzew. Międzygatunkowych mieszańców i odmian jest prawdopodobnie około 14 tysięcy. Największą ozdobą tych roślin są ich charakterystyczne kwiaty, sprawiające wrażenie jakby tańczyły na końcach pędów. Większość odmian kwitnie obficie i długo. Nic więc dziwnego, że fuksja stała się tak popularna i właściwie zawsze jest modna. Miłośników kwiatów urzeka delikatność tej rośliny.

 Przeczytaj też: Fuksja: oryginalna roślina w ogrodzie i na tarasie 

Fuksja do jesieni wytwarza kwiatowe pąki

Nawet we wrześniu fuksje wciąż są obsypane kwiatami i wytwarzają nowe pąki. Dlatego nadal trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Nie można jednak rośliny przelewać, bo szybko ginie. W sumie mniej niebezpieczne jest jej przesuszenie. Wprawdzie zgubi wtedy pąki, ale przeżyje.

Podczas sezonu należy nawozić roślinę przynajmniej raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących. Trzeba też oczyszczać krzaczki z przekwitniętych kwiatów.

 


Fuksja szczepiona na pniu
Przezimować w chłodnym pomieszczeniu można zarówno "zwykłe" fuksje, jak i szczepione na pniu. Fot. Katarzyna Laszczak

Fuksje lubią wilgotne powietrze i mgły

Fuksje wyglądają efektownie zarówno posadzone pojedynczo, jak i w kompozycjach. Lubią podłoże torfowe, próchniczne, o odczynie pH 6,0–6,5 oraz średni poziom nawożenia.

Uważa się, że fuksje źle rosną na słońcu, wolą miejsca półcieniste i osłonięte od wiatru. To w dużym stopniu prawda. Jeśli jednak są zadbane, poradzą sobie nawet w pełnym słońcu. Na pewno jednak delikatnym gałązkom i kwiatom fuksji nie służy silny wiatr. Uwielbiają za to te rośliny dużą wilgotność powietrza. Kwiaty najpiękniej chyba rozwijają się z nadejściem wrześniowych mgieł.

Warto je przezimować w chłodnym miejscu

Ponieważ fuksje są roślinami wieloletnimi, nie należy ich po sezonie wyrzucać. Przed zimą powinny znaleźć się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, np. w piwnicy, budynku gospodarczym, słabo ogrzewanej klatce schodowej. Wystarczy im temperatura 4–7°C. Mogą zimować zarówno w oświetlonym pomieszczeniu, jak i w ciemności. Podlewanie należy bardzo ograniczyć, dbając jedynie o to, żeby bryła ziemi w doniczce całkowicie się nie przesuszyła. Pod koniec marca roślinę przenosimy do cieplejszego, dobrze oświetlonego pomieszczenia i przycinamy. Na zewnątrz wystawiamy po Zimnej Zośce, bo jest wrażliwa na przymrozki.

Polecamy: Kwiaty domowe na północny parapet 

A może tak metodą kanadyjską

Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego pomieszczenia, by przechować fuksję, może spróbować kanadyjskiej metody. Polega ona na... zakopaniu rośliny w ogrodzie.

Najpierw fuksję trzeba przyciąć do wysokości 20–30 cm. Potem wykopać dołek o głębokości ok. 60 cm i wyłożyć go sianem lub suchymi liśćmi. Roślinę w doniczce kładziemy w dołku na boku, przykrywany sianem lub suchym liśćmi i przysypujemy ziemią. Miejsce zakopania można dodatkowo posypać korą lub przykryć świerkowymi gałązkami.

Fuksję wykopujemy ma początku marca. Pewnie będzie miała białe odrosty. Należy je obciąć. Potem roślinę podlewamy i nawozimy. 

Autor: Ilona Burkowska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

bardzo piękny kwiat jak i malwa oraz róża pachnąca
irena, 23.08.2012, 15:51
kwiaty te są przepiękne i wdzięczne.....one mają w sobie to "COŚ".Zobaczymy czy uda mi się w tym roku ją przechować,aby mogła na drugi rok cieszyć moje oczy.Polecam ten kwiat wszystkim....naprawdę warto.pozdrawiam miłośników wszystkich kwiatów-:)
Malinowska, 06.10.2013, 19:25
Już 3 zimy udaje mi się przechować 9 szt. fuksji jednak ciągle w tych samych doniczkach jedną przesadziłem wiosną to powoli zginęła usychając mimo podlewania. Czy ktoś wie dlaczego?
Stanisław, 15.10.2018, 10:47