Nawożenie roślin przed zimą

Jesienią dla roślin kończy się okres wegetacyjny i przygotowują się one do zimy. Każdy ogrodnik powinien w tym czasie odpowiednio wspomóc swoje rośliny, dostarczając im potrzebnych składników.
  • Ogród jesienią

    Polska „złota jesień" kojarzy się nam ze złoto-czerwonymi liśćmi opadającymi z drzew, to również pora zbioru letnich i wczesnojesiennych plonów.

    chamomile (morguefile.com)

Rośliny, szczególnie te pochodzące oryginalnie z cieplejszych regionów, aby przetrwać zimę w naszym klimacie, musiały wykształcić specjalne zdolności aklimatyzacyjne. Jedną z najważniejszych jest mrozoodporność. Polega ona na zrzucaniu liści lub pędów (czyli części wrażliwych na przemarzanie), wykształcaniu grubej warstwy kory czy drętwieniu pędów. Rośliny „nauczyły się" również korzystania z okrywy śnieżnej jako izolacji od niskich temperatur.

Przeczytaj poradnik: Nawozy dla prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin 

W przetrwaniu zimy roślinom pomaga też zjawisko tzw. suszy fizjologicznej. W tym okresie ze względu na niskie temperatury, rośliny nie pobierają wody z podłoża. Stąd też wilgotna jesień oraz długo zalegający śnieg wpływają niekorzystnie na ich przezimowanie – pędy i podstawy roślin są wówczas silniej atakowane przez choroby.

Nawożenie roślin jesienią

Aby przetrwać w takich warunkach, rośliny potrzebują zasilenia odpowiednimi składnikami odżywczymi. Można je dostarczyć stosując nawozy jesienne, które znacznie różnią się od nawozów wiosenno-letnich. Jesienią stosujemy produkty ze zwiększoną ilością fosforu i potasu – pierwiastki te przyczyniają się do lepszego przezimowania roślin. Unikamy natomiast nawożenia azotem, by niepotrzebnie nie pobudzać roślin do nadmiernego wzrostu. Poza tym znaczna część azotu podczas zimy ulega wypłukaniu z gleby. 

Jak ważne dla roślin są fosfor i potas 


Nawożenie jesienią oznacza lepszy start wiosną

Gdy po zimie nadchodzą cieplejsze dni, rośliny budzą się do życia i uruchamiają na nowo procesy fizjologiczne – rozpoczyna się ich okres wegetacyjny. Wtedy rośliny najbardziej potrzebują wszystkich składników pokarmowych. Jeśli więc jesienią gleba została zasilona odpowiednim nawozem, to jego składniki uległy korzystnym przemianom i są gotowe do pobrania przez rośliny.

Nawozy jesienne sprawią, że nasze rośliny dobrze przetrwają zimę, właściwie się zregenerują i zaczną bujnie się rozwijać na wiosnę. Drzewa i krzewy objęte właściwą opieką jesienią i zimą, odpłacą nam się pięknym wyglądem. 

Dowiedz się: Dlaczego warto stosować nawozy naturalne

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: GRUPA INCO S.A.
0komentarzy