Narcyz – wiosenny kwiat, który lubi samotność. Jak uprawiać narcyzy

Żonkil to inna nazwa żółtego narcyza. Warto wiedzieć, że każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem. Piszemy, jak uprawiać narcyzy w przydomowym ogrodzie.
 • Narcyzy

  Narcyzy wiosną rozświetlają i rozweselają ogród. Niekiedy roztaczają również słodką woń.

  PommeGrenade (Pixabay.com)
 • Narcyzy w wersji miniaturowej

  Narcyzy są mało wymagające i łatwe w uprawie

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Piękny narcyz

  Narcyz płatki i przykoronek może mieć w różnych kolorach - od biało kremowego po pomarańczowy.

  Katarzyna Laszczak
 • Narcyzy w ogrodzie

  Narcyzy ładnie prezentują się i w ogrodzie, i w wazonie.

  Jonquilla (morguefile.com)
 • Narcyzy

  Katarzyna Laszczak

Na pierwszy rzut oka wszystkie narcyzy wyglądają tak samo. Mało kto wie, że wyróżniamy kilka rodzajów narcyzy m.in: trąbkowe, pełne, mieszańce albo botaniczne. Tłumaczymy, jak uprawiać i pielęgnować te wiosenne kwiaty.

Różnica między żonkilem a narcyzem

Niektórzy uważają, że żonkil to to samo, co narcyz. Błędne myślenie. – Żonkil to żółty narcyz, a więc ma żółte płatki i w takim samym kolorze jest jego środek, czyli przykoronek – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Żonkile wyróżnia też to, że ma długi przykoronek, czyli trąbkę. Natomiast inne odmiany narcyzów mogą mieć płatki oraz przykoronki w różnych kolorach - od białego i kremowego po intensywnie pomarańczowy. Bywają też lekko różowe. Występują też różne kombinacje kolorów, np. jasne płatki korony i pomarańczowy przykoronek.

Poczytaj też: Miodunka o właściwościach leczniczych 

Płatki narcyza są podłużne i szpiczaste, mają kształt migdałka. Łodyga jest pusta wewnątrz. – Narcyzy to rośliny cebulowe, podobnie, jak tulipany – dodaje Mikietyński. – Wyrastają z cebuli. Najpierw mają pędy liściowe, przypominające długą trawę. Dopiero potem ze środka cebuli wyrasta łodyga kwiatowa. Na końcówce tej łodygi powstaje kwiat.

Sezon na narcyzy

Żonkile i inne narcyzy kwitną od końca marca do maja. To jedne z pierwszych wiosennych kwiatów. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ewentualnie półcieniu. Nie mają wysokich wymagań, jeśli chodzi o glebę. Najbardziej sprzyja im natomiast ziemia próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. – Wychodzę z założenia, że lepiej podlać rośliny raz na tydzień, a obficie, nawet tak, żeby woda spłynęła na głębokość około 15 centymetrów niż codziennie podlewać tylko w ten sposób, aby zwilżyć powierzchnię gleby na jeden centymetr – kontynuuje ogrodnik. – W przypadku żonkili ta zasada również się sprawdza.

Pielęgnacja narcyzów

Po przekwitnięciu narcyzów, a więc pod koniec maja i na początku lata, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. – Cebule są wieloletnie, ale warto je co dwa lub trzy lata przekopać, ponieważ inaczej mogą się „zapadać" w ziemię – wyjaśnia ekspert. – W tym celu, po przekwitnięciu, trzeba roślinę wykopać, zaprawić cebulki środkiem przeciwgrzybiczym, przesuszyć przez kilka tygodni, a potem, mniej więcej pod koniec września, zasadzić je ponownie do gleby, nawet w tym samym miejscu, w którym rosły do tej pory. Najlepsza głębokość na sadzenie narcyzów i żonkili wynosi tyle, ile wysokość dwóch, trzech takich cebul. Późną jesienią, np. w listopadzie, warto ziemię, w której rosną narcyzy, potraktować nawozami mineralnymi. Efekt będzie taki, że wiosną narcyzy będą lepiej rosły i będą mocniejsze.

Narcyzy zresztą są silne. Nie trzeba ich okrywać na zimę. Dobrze jest jednak, żeby ziemię, na której rosną, przykryć tuż przed zimą warstwą odkwaszonego torfu lub kompostu. Taką „pierzynkę" można również zrobić z kory, suchych, zgrabionych liści albo słomy.

Jeżeli narcyzów nie przesadzamy, w okresie jesienno-zimowym one także powinny mieć czas na spoczynek. To dlatego zaleca się ograniczyć ich podlewanie.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać pachnące narcyzy białe

Gatunki narcyzów

Narcyzy trąbkowe to najpopularniejsza w Polsce odmiana tych kwiatów. Mają tak spory przykoronek, że ten jest nawet wyższy od płatków. Najczęściej spotykane rodzaje tych narcyzów to Arctic Gold (intensywnie żółty kwiat) oraz Golden Harvest (bladożółta barwa kwiatów).

Narcyzy wielkoprzykoronkowe są osadzone na pojedynczym, solidnym pędzie. Przykoronek jest zazwyczaj dłuższy od płatków. Niektóre kwiaty mają nawet prawie 50 centymetrów wysokości. Odmiana Ice Follies charakteryzuje się białymi, szerokimi dosyć płatkami i dużym przykoronkiem. Odmiana Salome posiada kwiaty w odcieniu kremowym, a ich przykoronek zmienia barwę podczas kwitnienia. Najpierw jest delikatnie żółty, a potem bladoróżowy.

Popatrz też: Brzoskwinie, czyli jakie odmiany uprawiać w Polsce 

Równomiernie rozłożone płatki tych narcyzów stanowią podstawę kwiatka, natomiast ich trąbki są o wiele krótsze. Do najpopularniejszych odmian zalicza się Merlin, czyli kwiat z białymi płatkami i delikatnie żółtym środkiem. Znany jest również Cammoon, mający białe płatki, ciemnożółty środek, a do tego pomarszczoną tzw. falbankę wokół.

Szkodniki kontra narcyzy

Utrapieniem mogą być myszy albo nornice, podgryzające cebule tych roślin od spodu. Pomocne w walce z gryzoniami są preparaty chemiczne i specjalne świece albo odstraszacze solarne. Niektórzy ogrodnicy radzą wykorzystać domowy sposób. Włosy, które zostają na szczotce albo grzebieniu, trzeba zebrać w kłębki, zwinąć je w „rulonik" i powtykać w otwory wykonane przez gryzonie. Po kilku tygodniach powinno być widać mniej tych korytarzyków.

Narcyzy lubią samotność

Dowiedz się: Jak pozbyć się nornic z ogrodu

Te kwiaty cięte źle tolerują sąsiedztwo innych roślin. To dlatego, że stojąc w wodzie, wydzielają trujące dla innych kwiatów substancje. Lepki sok powoduje, że inne kwiaty szybciej więdną. Jeżeli jednak chcemy, aby żonkile lub inne narcyzy stały w wazonie z innymi kwiatami, powinniśmy je wstawić do wazonu dzień wcześniej. Wtedy będą miały czas na to, żeby do wody ulotnić trujące substancje. Potem, już po „oczyszczeniu", a więc nazajutrz, nie będą szkodziły innym kwiatom. 


Narcyzy w wazonie
Narcyzy pięknie wyglądają jako kwiaty cięte. Jednak nie poleca się ich do komponowania bukietów, ponieważ przez pierwszą dobę po ścięciu wydzielają toksyczne dla innych roślin substancje. Dlatego inne kwiaty umieszczone w wazonie z narcyzami szybko więdną.Fot. Bru-nO

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy