Najmodniejsze dekoracje na Wszystkich Świętych

O tym, że na cmentarz dociera moda, wiemy od dawna. Były witrażyki, były sztuczne kwiatki w zniczach. W tym roku jest zdecydowanie bardziej stonowanie i elegancko, choć pewnie nie wszystkim będzie się podobać. Króluje ceramika, przydymione szkło i srebro, a w stroikach czerń i blade pastele.
 • Modne stroiki na cmentarz 2017

  Realizacja Małgorzata Kubala-Pośpiech, kwiaciarnia Margaretka

  fot. Joanna Turakiewicz
 • Modne stroiki na cmentarz 2017

  Realizacja Małgorzata Kubala-Pośpiech, kwiaciarnia Margaretka

  fot. Joanna Turakiewicz
 • Stroiki na cmentarz modny w 2017

  Realizacja Małgorzata Kubala-Pośpiech, kwiaciarnia Margaretka

  fot. Joanna Turakiewicz
 • Moda stroikowa na cmentarz 2017

  Realizacja Małgorzata Kubala-Pośpiech, kwiaciarnia Margaretka

  fot. Joanna Turakiewicz
 • Modne znicze na cmentarz 2017

  fot. Joanna Turakiewicz

Zapanował estetyczny chłód, który w większym stopniu kojarzyć się może z zimą, niż szaloną jesienną kolorystyką przełomu października i listopada. Z czerwonymi i żółtymi liśćmi spadającymi z drzew wprost na płyty nagrobkowe z pewnością kontrastować będzie srebrzysta poświata bijąca od najmodniejszych w tym sezonie zniczy 

Znicze: przydymione, białe, srebrne

– Srebrne podstawki i kopułki, delikatne srebrzyste dekoracje na przydymionym z lekka szkle to jeden z naczelnych trendów – opowiada Małgorzata Kubala-Pośpiech, właścicielka zielonogórskiej kwiaciarni Margaretka.

Drugi trend jest znacznie bardziej kosztowny: ceramiczne znicze przypominające raczej kształtem lampiony tak chętnie stawiane przez nas latem na tarasach, a przez cały rok na parapetach. Wyglądają elegancko, choć dość krucho. Mogą też stanowić bardziej łakomy kąsek dla złodziei, gdyż ich cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych.

 Zobacz zdjęcia: Najpiękniejsze chryzantemy na Wszystkich Świętych 

Trzeci trend widoczny na sklepowych półkach i płytach nagrobkowych to złoto i szkło z tęczowymi refleksami. Zdecydowanie cieplejszy w odbiorze, równie elegancki, daleki od tandety. Pozycje w różnych przedziałach cenowych: od kilku za najmniejsze, po kilkadziesiąt za najbardziej okazałe modele o pomysłowych kształtach.
Widać nadal w sklepach znicze otwarte, ale to raczej propozycja na bardziej pogodną jesień. Tegoroczne wiatry i słoty raczej zachęcają do zastosowania wariantów z pokrywką.

Czarne kwiaty?

Najmodniejsze stroiki z sztucznych kwiatów? Raczej mało intensywne kolorystycznie, choć wielu z nich trudno odmówić wyrazistości. Połyskliwe pastelowe błękity, biele i róże dla kontrastu dostają niekiedy w zestawie czerń, ciemne szarości, srebro. Pojawia się również blady fiolet. Również czyniące tło gałązki to często srebrzysta jodła lub świerk. Najczęściej pojawiające się w takich kompozycjach kwiaty to storczyki, gladiole, irysy, lilie i róże. Do tego pokryty lekkim meszkiem szronu bluszcz. Zdobiące je wstążki również zachowują stonowaną, zdecydowanie ciemną stylistykę.

Na szczęście jest natura

Komu nie podoba się aktualna, wysublimowana dość moda, zawsze może sięgnąć po dekoracyjny wytrych, który pasuje wszędzie i zawsze: naturalne kwiaty. Prym wiodą, oczywiście, chryzantemy. Z najpopularniejszymi tradycyjnie odcieniami bieli, kremowymi i żółtymi, o uwagę walczą fiolety, wrzosy, odcienie starego złota i zieleni. Długo i pięknie kwitną zarówno w doniczkach, jak i wazonach, nie potrzebując specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Pięknie i elegancko wyglądają też przy grobach dekoracje ze świeżych róż, np. białych, lub klasycznie czerwonych.

 Polecamy wideo: Jak samemu zrobić piękne wieńce nagrobne

Jest jeszcze wrzos o intensywnie wybarwionych kwiatach, albo tych nieco bledszych. A w naturalnych stroikach pojawia się srebrzysty starzec i kapusta ozdobna, a także bluszcz. Zaletą takiej kompozycji jest niewątpliwie trwałość, bo kapusta z powodzeniem znosi nawet nieco większe przymrozki. Mięsiste liście wybarwione na kremowo, delikatne róże i ciemny fiolet wyglądają naprawdę elegancko, choć rodzina i nazwa brzmią raczej przaśnie.
O ile temperatury nie zbliżą się zanadto do zera, a w ciągu dnia poświeci słońce, to wdzięcznie rozchylając płatki, naturalne kwiaty najpiękniej wkomponują się w naturalne szarości i kolory jesieni. 

Autor: Joanna Turakiewicz
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Andrzej Pisula zbudowal szkole na grobach Zydów. W przyszlym roku moze wybudowac sale koncertowa na grobach nasi przodkowie/ --- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/
LorenAstef, 05.09.2018, 08:15