Najbardziej jadowita roślina świata. Kuzynka pokrzywy z jadem skorpiona

Australia słynie z jadowitych zwierząt. Ale okazuje się, że rośnie tam też najbardziej jadowita roślina świata. Kontakt z nią powoduje straszliwy ból, który może trwać nawet tygodniami.
  • Parząca Dendrocnide moroides

    Poparzenie rośliną nazywana gympie-gympie powoduje prawdziwe katusze, które mogą trwać przez bardzo długi czas.

    Cgoodwin (wikimedia.commons CC BY 3.0)

Stosunkowo niepozorna roślina, rosnąca w Australii i niektórych wyspach Pacyfiku, jest wyjątkowym zagrożeniem dla każdego, kto dotknie jej liści, pędów, kwiatów czy owoców. 

licencja CC BY 3.0

Ta roślina naprawdę parzy

Dendrocnide moroides, zwana też pokrzywą australijską oraz gympie-gympie jest niewielkim drzewem lub krzewem. Dorasta do ok. 3 m wysokości, ma duże, sercowate liście o piłkowanych brzegach, wytwarza niewielkie kwiaty i owoce nieco podobne do morwy. Cała jej powierzchnia jest pokryta drobnymi włoskami, które wyglądają na przyjemne w dotyku. Jednak nic bardziej mylnego. Nawet delikatne i krótkotrwałe dotknięcie rośliny powoduje, że będziemy cierpieć przez tygodnie. Włoski wbijają się w skórę, a przy okazji jest wstrzykiwana toksyna, która powoduje nieznośny ból.

Poznaj: Parzące rośliny, które spotkasz w Polsce

„Najgorszy ból, jaki można sobie wyobrazić"...

....tak działanie tych roślin określa badaczka dr Marina Hurley z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Uczucie opisuje jako połączenie jednoczesnego poparzenia kwasem z porażeniem prądem. Ból nasila się przez 20-30 minut, by następnie trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Włoski mogą pozostawać wbite w skórę nawet przez pół roku, a dotyk, zmiana temperatury czy nawet wzięcie prysznica, powoduje kolejne podrażnienia.

Skala bólu jest niesamowita. Jak pisze dr Hurley, zdarzało się, że po poważnych poparzeniach ludzie popełniali samobójstwa, a pewien były żołnierz spędził trzy tygodnie przywiązany do szpitalnego łóżka.
Parzące włoski wbijają się nawet przez ubranie, a zdolności do parzenia nie tracą nawet zasuszone liście. Wspomina się o poparzeniach przez stuletnie okazy zachowane w zielnikach. Ryzykowne jest również przebywanie w pobliżu rośliny. Po około 20 minutach spędzonych w jej sąsiedztwie, pojawiają się silne podrażnienia dróg oddechowych.

Sprawdź: Jak rozpoznać bardzo groźny barszcz Sosnowskiego i na co uważać

Jednak zadziwiające jest to, że roślina powoduje wyłącznie ból. Poza powiększeniem węzłów chłonnych i obrzękiem w miejscu poparzenia, nie wywołuje zmian fizycznych, nie jest też trująca – nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla życia (pomijamy tu reakcje spowodowane bólem).

 


Dendrocnide moroides
Delikatne włoski pokrywające roślinę bardzo łatwo wbijają się w skórę i mogą w niej długo pozostawać. Jednocześnie "wstrzykują" toksynę, która powoduje odczuwanie bólu.Fot. N.Teering (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0 

Kuzynka pokrzywy z jadem skorpiona

Mechanizm działania „najbardziej jadowitej" rośliny świata od lat jest zagadką. Parząca Dendrocnide moroides oraz kilka jej kuzynek (rodzaj Dendrocnide) jest spokrewniona z dobrze znaną, również z parzących właściwości – pokrzywą. Podobny jest mechanizm samego wstrzyknięcia toksyn, jednak sposób ich działania  –  zupełnie nieporównywalny.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać pokrzywę z pożytkiem dla ogrodu i siebie

Początkowo badacze o wywoływanie bólu podejrzewali związek chemiczny, który wydzielili z tej rośliny i nazwali moroidinem. Jednak eksperymenty nie potwierdziły tego.
Nowe badania prowadzone przez Uniwersytet Queensland (Instytut Biologii Molekularnej) wskazują jednak inną substancję, wydzieloną przez badaczy i nazwaną „gympietides" (od rdzennej nazwy rośliny gympie-gympie). To peptydy o bardzo trwałej strukturze, co tłumaczy ich skuteczność nawet po latach (jak w przypadku zasuszonych okazów). W dodatku ich budowa jest zbliżona do tej, jaką ma jad pająków i skorpionów. Jednak ewolucyjnie zostały wytworzony zupełnie niezależnie.

„Jad" gympie-gympie jest neurotoksyną, która zaburza przekazywanie bodźców bólowych (a dokładniej blokuje działanie kanałów jonowych). W komórkach porażonych przez truciznę zachodzą zmiany, które powodują, że nie mogą one przestać wysyłać sygnału o bólu, pomimo że nie ma już bodźca, który go powoduje. Ból jest więc odczuwany przez bardzo długi czas.
Wyniki tych badań zostały opublikowane we wrześniu 2020 r. przez pismo Science Advances.

Amatorzy najbardziej jadowitej rośliny świata

Niezwykłe jest to, że tę niebezpieczną roślinę jedzą pewne zwierzęta. Wśród nich są owady z rodziny stonkowatych, ale też – co już bardziej zadziwiające – ptaki (z rodziny dzięciołowatych), a nawet ssak z rodziny kangurowatych – pademelon czerwononogi. Nie wiadomo, dlaczego nie jest wrażliwy na jej działanie. 

Źródła

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

How would you live off betting, in case you're Colombian?
Obviously, there are more stages and applications to live from sports wagering. Many them are hanging tight for you in our entry where you can locate your site or application. When searching for new bookmakers, we take a gander at various elements before concluding whether to prescribe them. On the off chance that you survey entrances and applications recorded on our site, you'll notice that they all have substantial internet gaming. sports betting colombia
Misssamub, 23.09.2020, 23:26
Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to
be running off the screen in Internet explorer.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with browser
compatibility but I thought I'd post to let
you know. The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks My webpage :: betting online
MU, 25.11.2020, 20:39