Muchołówka: roślina, która poluje na owady

Muchołówka może być egzotyczną ozdobą mieszkania. Jest też pułapką, w którą dają się schwytać owady. To roślina, która wabi insekty. Zobacz muchołówkę w akcji.
  • Muchołówka w doniczce

    Dla ludzi rośliny są całkowicie bezpieczne. Mogą jedynie delikatnie złapać za palec (lub język - bo i tacy śmiałkowie się zdarzają, by sprawdzić działanie pułapek muchołówki). Jeśli chcesz uprawiać roślinę z nasiona, to jedyne, co musisz robić, to podlewać ją, aż urośnie.

    RainerBerns (Pixabay.com)
  • Muchołówka

    Pułapka muchołówki zamyka się w mgnienia oka - od razu po dotknięciu jej przez owada. Po złapaniu zdobyczy roślina wydziela soki trawienne, które w przeciągu tygodnia robią z ofiary odżywczą "zupkę" z dużą dawką azotanów.

    xianstudio (morgueile.com)

Liście muchołówki to pułapki, które przyciągają owady swoim nektarem i czerwonym ubarwieniem. Intensywność czerwieni zależy od nasłonecznienia miejsca, w jakim postawimy naszą muchołówkę. Idealnym miejscem jest dla niej południowy parapet. 

Jak "działa" muchołówka?

Gdy potencjalna ofiara dotyka listków, pułapka zamyka się i owad od tej chwili znajduje się w "więzieniu". Roślina zaczyna wydzielać enzymy trawienne. Trawienie owada trwa mniej więcej tydzień, zależnie od jego wielkości. Potem pułapka otwiera się i czeka na następną ofiarę. Po strawieniu owada pozostaje tylko chitynowy pancerzyk.

Ważne! Każda pułapka muchołówki ma ograniczoną żywotność. Może otworzyć się maksymalnie kilka razy. Dlatego nie należy bawić się w ręczne zamykanie pułapek. Takie próby skończą się po prostu jej uschnięciem i osłabieniem muchołówki. 

Zobacz film "Muchołówka w akcji"

W naturze roślina występuje jedynie w Ameryce, ale u nas też można ją uprawiać. Kto chce, może kupić sobie taką muchołówkę (choćby w sklepie internetowym). W zestawie jest wszystko to, co niezbędne do pielęgnacji i uprawy rośliny wraz z instrukcją. Z tym, że kupujemy nie roślinę, a nasiona, które sami musimy zasadzić i wyhodować. Jedyne, co trzeba robić, to podlewać, aż urośnie nam ta egzotyczna roślinka. Nasiona kosztują około 20 złotych.

Muchołówka lubi wodę, słońce i zimowanie

Jeżeli obawiamy się, że z nasion nie urośnie nam muchołówka, możemy kupić gotową roślinę i od razu ją uprawiać. Powinniśmy podlewać ją prze podsiąknie, czyli wlewani wody do podstawki pod doniczką. Muchołówka lubi wodę. Dlatego lepiej, jeśli jest jej za dużo, niż gdyby miało zabraknąć roślinie wody. Co do gleby, to muchołówka lubi kwaśny torf (bez nawozów i dodatków). Nie obrazi się również, gdy podłożem będzie mieszanka torfu i pisaku kwarcowego.

Zobacz również: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Najtrudniejszym etapem uprawy tej rośliny jest okres spoczynku w czasie zimowania (nie zimujemy jedynie sadzonek jednorocznych). Należy wtedy ograniczyć podlewanie (podłoże powinno być tylko lekko wilgotne). Temperatura zimowania to zakres od 5 do 10°C. Musimy jednak zadbać o odpowiednią ilość światła padającą na roślinę (np. doświetlanie świetlówkami).

Autor: Katarzyna Piojda
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

kiedyś nasiona kupiłam nic nie wyrosło a wychodowana roslinka w castoramie kosztuje 11 zł.
Jola, 06.02.2012, 09:04
Gdzie można kupić nasiona muchołapki i innych roślinn egzotycznych?
lawden, 29.09.2012, 20:36
Ja szukam tej rosliny od ponad roku i nigdzie nie moge znalesć ;/
dawid, 24.04.2012, 21:50
Ja kupiłam mocholowke wczoraj 2.6.2012 za 12.99 w obi
Banasik, 03.06.2012, 07:16
Kamil, 25.05.2013, 09:30
Można kupić na heldros.pl lub (zza granicy) shop.carnivoria.eu.
Maciej jakiśtam, 14.01.2014, 18:04
chciał bym mieć taką roślinę tylko nie wiem gdzie kupić taką
Krzysztof91, 24.05.2013, 17:55
a czy ta roslinka zjadłaby moją teściową ?
Rondek, 24.05.2013, 22:09
ale sierścicucha pożre bez zastanowienia. Mnie kiedyś ugryzła. A szczeka na obych głośniej niż moja Kropka.
Marian, 09.07.2013, 15:19
http://mucholowka.com/ tu można znaleźć więcej info o niej
kasia, 26.07.2013, 15:05
Zakupiłem nawóz (BIOHUMUS) z nadzieją że roślina urośnie duża i ładna , nawóz ten jest w 100% naturalny na bazie dżdżownic kalifornijskich .Czy jego stosowanie może w jakiś sposób zaszkodzić roślinie ? .
Bober, 13.07.2018, 13:58
Raz spróbowałem trochę podlać kapturnicę i rosiczkę długolistną. Nie wiem czy to pomogło roślinom, ale na pewno nie zaszkodziło. W każdym razie nie powinno się zasilać roślin owadożernych nawozami, ale jak ktoś ma taką zachciankę i uważa, że nie popali korzeni, to można ryzykować.
tyro, 25.06.2019, 11:18