Mszyce w ogrodzie. Sprawdzone sposoby na zwalczanie mszyc

Mszyce to drobne owady, które potrafią zniszczyć roślinę, nie tylko wysysając z niej sok, ale też roznosząc choroby wirusowe czy grzyby. Radzimy, jak zwalczyć mszyce w ogrodzie.
 • Mszyce w ogrodzie

  Mszyce to jedne z najgroźniejszych szkodników roślin. Jednym z ulubionych miejsc żerowania mszyc są róże.

  PollyDot (Pixabay.com)
 • Mszyce na liściach

  Na atak mszyc wskazują m.in. pomarszczone liście, zniekształcone pędy, oblepione lepką substancją oraz skupiska drobnych owadów koloru od zielonego, przez szary do czarnego.

  4175959 (Pixabay.com)

Na świecie żyje ponad 3 tysiące gatunków mszyc. Nazwy noszą od roślin, na których żerują, np.: mszyca jabłoniowa, mszyca kapuścianka, mszyca pelargoniowa itp.

Mszyce różnią się wielkością i kolorem: osiągają rozmiar zazwyczaj od 2 do 5 mm i przybierają barwy od żółtej przez czerń i róż do bieli, a nawet brązu i tak np. na bobie żerują mszyce czarne, a na różach zielone.

Zobacz też: Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie

Występują w masowych ilościach i atakują prawie każdą roślinę. Najczęściej żerują na młodych liściach, pędach wierzchołkowych roślin, kwiatostanach i pąkach kwiatowych, które zawierają najwięcej soków. Mają one aparaty ssąco-kłujące, którymi wysysają sok z roślin.

Młode mszyce – tzw. nimfy – żerują na wierzchniej stronie liścia, a dorosłe osobniki zazwyczaj na spodniej.

W sprzyjających warunkach (ciepło i wilgotno) mszyce rozmnażają się błyskawicznie – podczas jednego sezonu mszyca potrafi wydać od kilku do kilkunastu pokoleń, za każdym razem po kilkadziesiąt osobników potomnych.

Zobacz poradnikDomowe środki jako herbicydy do walki z chwastami

Jakie szkody wyrządzają mszyce

Efektem ataku mszyc jest zazwyczaj silne osłabienie wzrostu roślin oraz zniekształcenie lub całkowite zahamowanie rozwoju liści i młodych pędów.

W dodatku owady te wydzielają charakterystyczną klejącą substancję – miód spadziowy. Jest on pożywką dla szarej pleśni i innych infekcji grzybowych. Wywołują np. szarkę – groźną chorobę wirusową śliw. Mszyce mogą też przenosić choroby wirusowe.

– Niektóre mszyce żyją w symbiozie z mrówkami – mówi Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego Zielono Mi w Opolu. – Mrówki piją spadź, a na nowe miejsce przenoszą młode mszyce. M.in. w ten sposób szkodniki przenoszą się z rośliny na roślinę. 

Najlepszym sposobem walki z mszycami jest zapobieganie ich pojawieniu się. Jeśli plewimy ogród i nie dopuszczamy do zachwaszczenia, to ograniczamy ryzyko pojawienia się mszyc. Zdrowe, zadbane rośliny lepiej poradzą sobie ze szkodnikami.

Jak zwalczać mszyce?

Mszyce nie lubią mięty pieprzowej, więc jeśli posadzimy ją w ogrodzie, jest szansa, że unikniemy ich obecności. Podobnie reagują na czosnek, anyż, kolendrę, lawendę, petunię i wykę

Zobacz też: Jakie rękawice wybrać do pracy w ogrodzie 

Jeśli już zauważymy je na roślinach, należy użyć jednego z wielu preparatów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak pamiętać, że stosując preparaty systemiczne, nie możemy potem przez okres karencji spożywać np. owoców z drzewa czy krzewu.  

Najlepsze środki chemiczne to takie, które nie wytępią biedronek, larw bzygowatych i złotooków, które są naturalnymi wrogami mszyc.


Biedronka w walce z mszycami
Mszyce rzadziej atakują ogrody, w których nie stosuje się chemii, ponieważ w takich ogrodach żyją owady, które skutecznie walczą z mszycami. Naszymi sprzymierzeńcami są m.in. biedronki.Fot. Myriams-Fotos (Pixabay.com)

Maciej Krysta podpowiada, że niektórzy na mszyce stosują mydło potasowe, którym myją narzędzia i spłukują rośliny. Nie jest ono jednak tak skuteczne, jak środki chemiczne.

Można jednak stosować opryski pochodzenia roślinnego: napary, gnojówki i odwary zawierające substancję trujące, odstraszające lub hamujące żerowanie owadów. 

Zobacz też: Jak rozpoznać obecność szkodników w ogrodzie i warzywniaku

Do naturalnych preparatów powszechnie stosowanych w walce z mszącą należą:

 • gnojówka z pokrzyw,
 • wyciąg z pokrzyw,
 • gnojówka ze skrzypu polnego,
 • wyciąg z aksamitki,
 • wyciąg z rumianku,
 • napar z naci ziemniaka,
 • wyciąg z piołunu,
 • wyciąg z łusek czosnku,
 • wywar z czosnku,
 • napar z mniszka,
 • wywar z krwawnika,
 • gnojówka z cebuli,
 • wyciąg z liści pomidora.

Ponadto niektórzy wykorzystują: wodę z szarym mydłem, wodę z płynem do naczyń czy wodę z mlekiem.

Na pnie drzew można zakładać opaski lepowe powstrzymujące mrówki, które niszczą naturalnych wrogów mszyc. Internauci radzą też, żeby zrobić roztwór wody z płynem Ludwik.

Autor: Edyta Hanszke
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Mszyce elepiej od biedronek zwalczaja skorki zwane czasami szczypawicami.
hallor, 09.06.2018, 23:40
Nie zgadzam się, źe mszyce nie lubią mięty pieprzowej w ogrodzie i jej posadzenie może pomóc w walce z nimi. Mam w ogrodzie dwa gatunki mięty i to właśnie na tych roślinach jest najwięcej mszyc.
Solecki, 23.04.2020, 11:59