Mieczyki zwane gladiolami: jak i kiedy je sadzić. Poradnik

Lubią słońce, zaciszne miejsca, próchniczą glebę o odczynie obojętnym. Gdy im to zapewnimy, odwdzięczą się pięknymi kwiatami. Kwiatów na łodydze mieczyka może być nawet ponad dwadzieścia.
 • Czerwone gladiole

  Mieczyki sadzimy wczesną wiosną. Inaczej niż w przypadku tulipanów, narcyzów, czy krokusów, które sadzimy jesienią. Termin nie jest ścisły, gdyż uzależnia go pogoda, ale zazwyczaj jest to połowa kwietnia.

  KarmaCoach (Pixabay.com)
 • Gladiole, czyli mieczyki

  Mieczykom musimy zapewnić stanowisko słoneczne, choć rosną też w półcieniu - jednak wtedy kwitną mniej obficie.

  strecosa (Pixabay.com)
 • Fioletowe kwiaty mieczyków.

  Cebule mieczyków trzeba wykopywać na zimę z gruntu, wysuszyć i przechowywać w temperaturze ok. 5°C. Cebulek nie należy sadzić w tym samym miejscu, co w roku poprzednim. Na to stanowisko mogą wrócić dopiero po trzech latach.

  stux (Pixabay.com)
 • Kolorowe mieczyki

  Kwiaty mieczyków pięknie wyglądają w wysokim wazonie.

  Grażyna Zwolińska
 • Żółte gladiole

  Mieczyki należący do rodziny kosaćcowatych.

  hansbenn (Pixabay.com)

Na kwiaty mieczyków, nazywanych także gladiolami, czeka się z niecierpliwością. Nie oznacza to jednak, że z sadzeniem ich bulw należy się spieszyć. Mieczyki nie lubią zimnej, nasączonej wodą ziemi. Lepiej poczekać, aż gleba ogrzeje się do ok. 10°C. Bulwy posadzone do wychłodzonej, bardzo wilgotnej ziemi mogą zgnić, a przynajmniej „złapać" chorobę wirusową.

RadzimyJak sadzić i dobierać wiosenne kwiaty cebulowe 

Kiedy sadzić mieczyki? Ważne jest przestrzeganie terminu!

Klasycznym terminem sadzenia mieczyków jest koniec kwietnia i pierwsze dni maja. Tylko, gdy wiosna jest wczesna i ciepła, można je sadzić już po 10 kwietnia. Niekorzystne jest także jednak zbyt późne posadzenie bulw. Grozi to tym, że delikatne, młodziutkie części gladioli zostaną zakażone chorobami wirusowymi przenoszonymi przez mszyce, które właśnie w tym okresie wylęgają się w wielkiej ilości. Nieco starszym, mocniejszym liściom już tak one nie szkodzą.

Kupuj bulwy mieczyków dobrej jakości

Jakość późniejszych kwiatów zależy w dużym stopniu od jakości zakupionych bulw. Powinny być one zdrowe, suche, bez plam i wklęśnięć. Przed posadzeniem bulwy należy zaprawić preparatem grzybobójczym, mocząc je przez kwadrans z jego zawiesinie. Potem trzeba je odsączyć i wysuszyć.

Wśród odmian mieczyków rozróżnia się wczesne, które zakwitają po 70–85 dniach od chwili posadzenia, średniowczesne zakwitające po 85–105 dniach oraz zakwitające późno, bo dopiero po 105–130 dniach. Komponując mieczykową rabatę, warto wziąć to pod uwagę.

Czytaj poradnik: Jak wybierać i kupować nasiona i cebule kwiatowe 

Jak podlewać i nawozić mieczyki

Mieczyki są wymagającymi roślinami. Nie wolno zapomnieć o ich nawożeniu. Od końca maja do połowy sierpnia należy je podsypać dwa-trzy razy nawozem wieloskładnikowym.

Istotne jest też prawidłowe podlewanie. Roślin tych nie wolno podlewać z góry, mocząc liście i kwiaty. Wodę trzeba im dostarczyć bezpośrednio na ziemię. Najlepiej robi im bardzo obfite podlanie mniej więcej raz na tydzień.

Mieczyki nie zimują w gruncie

Wysokie mieczyki wymagają palikowania. Bez niego przewracają się pod własnym ciężarem. Trzeba też pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Ponieważ gladiole nie zimują w gruncie, jesienią bulwy trzeba wykopać. Zwykle robi się to miesiąc po zakończeniu kwitnienia. Pędy ścina się kilka centymetrów nad ziemią i suszy w przewiewnym miejscu. Po kilku dniach resztę pędu można już wykręcić, a bulwy schować w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Nie zaszkodzi zimą dwa-trzy razy sprawdzić stan bulw. Chore, z plamami, dziurami trzeba natychmiast wyrzucić.

Gladioli nie sadź ciągle w tym samym miejscu

Mieczyki nie powinny rosnąc w pobliżu kwiatów, które są nosicielami chorób wirusowych i grzybowych. Do takich należą pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie czy floksy. Nie wolno też ich sadzić w miejscu, gdzie wcześniej rosły truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

Mieczyki najlepiej uprawiać w drugim i trzecim roku po oborniku. Co roku należy je sadzić w innym miejscu. Na to samo mogą wrócić dopiero po kilku latach (minimum trzech).

Czytaj też: Jak stworzyć ogród w stylu wiejskim 

Autor: Grażyna Zwolińska
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Ja co roku sadzę , mieczyki w truskawkach ; ) co z tego wychodzi ? piękne duże kwiaty ;)
Krystian, 28.04.2013, 19:54
kompost z pokrzyw też dobrze działa na mieczyki
Mateusz Kramarz, 20.03.2014, 11:29
Home page: https://apteka-online.biz/
uncella, 17.01.2021, 21:32