Maron – owoc kasztana jadalnego. Charakterystyka i właściwości

Podnosisz go z ziemi i myślisz, że to zwyczajny kasztan. A to maron, owoc kasztana jadalnego. Właśnie w październiku możesz takie spotkać.
 • Kasztany jadalne - marony

  Kasztany jadalne można uprawiać w Polsce. Najlepiej jednak drzewa te radzą sobie w cieplejszych rejonach kraju. Kasztany jadalne wytrzymują temperaturę do –30°C. Niestety, gdy temperatura spada poniżej –30°C lub mróz utrzymuje się długo, rośliny te mogą przemarzać.

  SalvatoreMonetti (Pixabay.com)
 • Marony - jadalne kasztany

  Marony to jadalne kasztany. Na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zwykłych kasztanów.

  Jarosław Mikietyński
 • Łupinka na kasztanach jadalnych

  JACLOU-DL (Pixabay.com)
 • Zielone kasztany jadalne

  Łupina kasztana jadalnego jest znacznie bardziej kłująca niż kasztanowca.

  Katarzyna Laszczak
 • Kasztan jadalny (Castanea sativa)

  Kasztan jadalny należy do innej rodziny roślin (bukowate) niż kasztanowiec (mydleńcowate).

  Katarzyna Laszczak

Powiedzenie: w maju, na matury, kwitną kasztany, nie do końca jest prawdziwe. – Bo wówczas kwitną nie kasztany, tylko kasztanowce – precyzuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Kasztanowce należą do rodziny mydleńcowatych, a kasztan jadalny wywodzi się z rodziny bukowatych.

Zobacz również: Drzewo zmieniające kolory jak kameleon – mydleniec wiechowaty 

Kasztanowiec kontra kasztan

Kasztanowce (Aesculus hippocastanum)  kwitną właśnie na początku maja, gdy zaczynają się matury. Kasztan jadalny (Castanea sativa) zakwita nieco później, w czerwcu, a nawet w lipcu. Kasztanowca od kasztana jadalnego można odróżnić po ich liściach. Liście kasztanowca są dłoniastozłożone, a te u kasztana jadalnego są pojedyncze, ząbkowane.


Liście kasztana jadalnego
Liście kasztana jadalnego są podłużne i ząbkowane. Fot. moritz320 (Pixabay.com)

Jasnozielona okrywa u kasztana jest pokryta dużo bardziej gęstymi, dłuższymi i cieńszymi kolcami niż w kasztanowcu.

Warto przeczytać: Jak uprawiać i pielęgnować orzech włoski 

Owoce kasztana jadalnego

Kasztan jadalny to drzewo, które może żyć nawet tysiąc lat. Najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie i w osłoniętym, zacisznym miejscu, bywa wrażliwe na mróz. Na uszkodzenia spowodowane przez mróz najbardziej narażone są młode rośliny. Dlatego przed zimą należy je osłonić (np. chochołami ze słomy). Kasztan jadalny osiąga zwykle najwyżej 35 metrów wysokości. W październiku drzewo zaczyna owocować, z tym, że nie każde owocuje. – Te owoce to marony – dodaje Mikietyński. – Można je jeść na surowo, ugotowane, pieczone albo marynowane. Niektórzy robią masę kasztanową z utartych maronów, ta przypomina puree. Dodają ją m.in. do mięs lub deserów. Nasze babcie mieliły kasztana jadalnego. Z uzyskanej z niego mąki (nie zawierającej glutenu) piekły chleb.

Wiele osób mówi, że najlepsze kasztany jadalne to jednak kasztany pieczone. Trzeba je jednak umieć upiec. Jest sposób, żeby nie wybuchły w rozgrzanym piekarniku. Należy je przekłuć i piec około pół godziny w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Skorupkę kasztana trzeba obrać. Je się sam środek marona.

Polecamy też: Jesienne leki z własnego ogrodu 

Właściwości lecznicze kasztanów jadalnych

Kasztany jadalne mają właściwości lecznicze. Już święta Hildegarda, niemiecka uzdrowicielka i reformatorka religijna, zalecała spożywać kasztany jadalne ze względu na to, że chroniły one przed chorobami trzustkę oraz wątrobę. Ponadto pomagały pozbyć się bólu głowy, zakwasów, wspomagały pamięć i koncentrację, do tego koiły nerwy. Wpływały korzystnie na sprawność fizyczną, zwalczały anemię. Z mączki kasztanowej robiono okłady, które przynosiły ulgę w problemach z oddychaniem. Dawniej wierzono również, że kasztan jadalny to afrodyzjak. Napój z maronów, nasączonych winem, miał pobudzać zmysły kochanków. Później niektórzy naukowcy przekonywali, że to nie za sprawą kasztanów jadalnych, tylko za sprawą wina, para miała się bardziej ku sobie.

Ceny kasztanów jadalnych

Kasztany jadalne - drzewa - rzadko kiedy można spotkać w naszych naturalnych warunkach. Można za to kupić marony. Przykładowo: 320-gramowy słoik jadalnych gotowanych kasztanów kosztuje ok. 32 złotych. Mąka kasztanowa (0,5 kg) to wydatek rzędu 23 złotych. Za suszone i obrane kasztany jadalne (torebka 500 g) należy dać niecałe 40 złotych. Przygodę z kasztanami można jednak zacząć od gotowanych kasztanów oferowanych w 100 gramowych torebkach - kosztują 6-8 zł.

Autor: Katarzyna Piojda
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Komentarz został usunięty.
P. Katarzyno, jest p. niedouczona. Maron to nie kazstan jadalny. Maron to kasztan, ktory jest niebezpieczny dla zdrowia. POwoc kasztana jadalnego nazywa sie chataigne. A drzewo kasztana jadalnego nazywa sie chataignes i nie jest rodzina kasztanowcow. Chataige wymawia sie (napisze tutaj tylko wymowe) -szatan ( nad n jest kreseczka - ja nie mam polskiej klawiatury i dlatego nie moge napisac polskiej litery n z kreseczka na gorze, mysle ze kazdy rodak zna te gloske). Mysle, ze p. sprostuje swoj artykul, a w ogole przy tej wiedzy nie bralbym sie za pisanie publiczne. Mowia, ze 70 % na internecie to badziewie i moze jest w tym sporo racji, pozdrawiam wojtek sokolkowski prosto z Francji
sokolowski, 08.04.2019, 22:22
Wojtus nie madrzyj sie bo nie masz racji :)
maron, 28.11.2020, 10:09
Sam się zaliczyłeś do tych 70%...
a, 08.12.2020, 12:24
Maron to przepyszny kasztan jadalny.Mieszkam w Italii i tu kazdy je uwielbia i zbiera.U mnie w ogrodzie tez jest i co roku jemy pieczone kasztany marone.To nieprawda ze jest trujacy
Wioletta, 19.01.2021, 19:31