Margerytka w ogrodzie i domu. Co warto wiedzieć o uprawie margerytki

Piękna margerytka o klasycznych kwiatostanach, ozdobionych białymi płatkami z żółtą kulką w środku, dekoruje rabaty od czerwca aż do jesieni, a domy przez okrągły rok. Zalet ma wiele: jest uniwersalna, bajkowa i prosta w uprawie.
 • Margerytki w ogródku

  Pamiętajmy, by margerytki ścinać dopiero, gdy kwiaty całkowicie się rozwiną.

  Couleur (Pixabay.com)
 • Złocień wielki (Leucanthemum maximum)

  Margerytki są bardzo niezawodnym gatunkiem złocieni. Rośliny te nie mają wygórowanych wymagań. Jedyne czego nie lubią, to zbyt kwaśna gleba.

  Katarzyna Laszczak
 • Margerytki to potoczna nazwa złocieni

  W kwiaciarniach można kupić piękne cięte złocienie i zrobić nich piękne kompozycje, również w połączeniu z innymi kwiatami.

  Magdalena Kmita-Kulesza
 • Kwiaty margerytki

  Margerytki zdobią rabaty od czerwca do jesieni. Nadają się również na kwiat cięty.

  PixelAnarchy (Pixabay.com)
 • Margerytki nazywane są potocznie margaretką

  Złocienie to rośliny, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

  AdinaVoicu (Pixabay.com)
 • Złocień olbrzymi (Leucanthemum maximum)

  Katarzyna Laszczak
 • Margerytki pięknie kwitną

  Kępy margerytek prezentują się bajkowo.

  www.tracz.pl

Zobacz, co warto wiedzieć o pielęgnacji margerytki. 

Margerytki – uniwersalne i bajkowe. Dlaczego są tak popularne?

Margerytkę potocznie nazywamy „margaretką". Ale nie tylko. Inne nazwy margerytki to jastrun i złocień. Jest to bylina zimująca w gruncie w ogrodach. Jednak swobodnie może być uprawiana w mieszkaniu, w doniczce.

Zobacz również: Jak uprawiać stokrotkę w ogrodzie i na balkonie

Dlaczego ten kwiat wyróżnia się na tle innych? Bo charakteryzuje go prosty, klasyczny kształt kwiatostanów. Zielone łodygi zdobią słoneczne kwiaty o białych płatkach, dzięki czemu rozpoznać margerytkę w ogrodzie czy doniczce jest niezwykle prosto

Ale popularność margerytki w naszych ogrodach i domach spowodowana jest także tym, że jest to roślina prosta w uprawie i nawet początkujący ogrodnik, będzie mógł latem cieszyć oko jej pięknymi kwiatami. Na tym też polega jej uniwersalność: margerytka urośnie wszędzie i nadaje się na bukiety oraz do doniczek.

Ale dlaczego margerytka jest bajkowa? Ponieważ kształt jej kwiatów nie jest szczególnie oryginalny... przypomina tradycyjne kwiaty z bajek.


Złocień wielki w ogrodzie
Złocień zwany margerytką jest jedną z najbardziej niezawodnych roślin przy zakładaniu łąki kwietnej.Fot. Katarzyna Laszczak

Jednak mimo wielu plusów, margerytki mają także swój minus. To rośliny samo rozsiewające się. Zdarza się, że pojawiają się nie tylko na rabatach, ale i w całym ogrodzie. Co utrudnia zaprowadzenie ładu na terenie działki.

Zobacz teżJakie drzewa i krzewy warto mieć na działce

Jastruny kochają słoneczne stanowisko i niemal każdy rodzaj gleby

Tak, to prawda. Miejsce, w którym rosną margerytki powinno być maksymalnie nasłonecznione. Tylko wtedy kwiaty rozwiną się prawidłowo. W cieniu będą mniejsze i mniej estetyczne będą wyglądały. Tyczy się to nie tylko jastrunów ogrodowych, lecz i tych w pojemnikach. Najlepszym miejscem dla jastrunów w doniczce będzie parapet okna. W miejscu bardziej zacienionym rośliny mogą być liche.

Co do gleby margerytki nie mają specjalnych wymagań. Urosną w zasadzie na każdym jej rodzaju, nawet na glebach piaszczystych, gliniastych. Świetnie nadadzą się również do ogródków skalnych. Mimo niewielkich wymagań, dobrze, kiedy zapewnimy im glebę przepuszczalną, nie kwaśną (o odczynie obojętnym lub zasadowym). Kiedy gleba, na której rosną margerytki będzie zbyt kwaśna, łodygi kwiatów mogą zacząć się skręcać, efektem czego będzie „chory" i nieestetyczny wygląd całej rośliny.

Podlewaj i nawoź „margaretki" umiarkowanie!

Rośliny podlewamy tylko w przypadku dość znacznego przesuszenia gleby, np. kiedy przez długi okres czasu nie pada deszcz. Pamiętajmy jednak, że roślina ma płytki system korzeniowy i zaszkodzi jej nadmiar zalegającej wody. Kiedy margerytkę zbyt obficie będziemy podlewać jej liście gwałtownie zżółkną, roślina zacznie zamierać i więdnąć. W przypadku jastrunów w doniczce, pamiętajmy, żeby nadmiar wody nie zalegał w podstawce. Podczas podlewania należy go usuwać.

Jeśli chodzi o nawożenie margerytek nawozem, to nie jest to konieczne. Jeśli jednak chcemy je zasilić wykorzystajmy kompost (w przypadku roślin ogrodowych). Kompost wymieszajmy z ziemią. Wiosną możemy także zasilić je nawozem granulowanym. Rośliny doniczkowe warto nawozić nawozem do roślin doniczkowych. Nie potrzeba specjalnych substancji.

Warto wiedziećJak pomóc roślinom ogrodowym w przetrwaniu upałów 

Jastruny przycinamy dwukrotnie w ciągu roku

Po raz pierwszy, kiedy przekwitną, usuwamy zwiędnięte kwiatostany. Później przycinamy już całą roślinę, pozostawiając na zimę tylko przyziemne części. Kępy mocno rozrośniętych margerytek należy także co kilka lat przerzedzać. Dzięki temu zabiegowi, kwiaty będą piękniejsze a roślina szybciej będzie rosła. Nie będzie mizerniała. Co kilka sezonów należy roślinę odmłodzić przez podział karpy. To zabieg konieczny. W przeciwnym razie kwiaty złocieni nie będą efektowne.


Margerytki - kwiaty
Jeśli margerytki wysiejemy latem, to zakwitną one dopiero w kolejnym. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wysiew wczesną wiosną i zapewnimy roślinom bardzo dobre warunki wzrostu (brak chwastów i odpowiednie podlewanie), to wiele z nich zakwitnie jesienią tego samego roku.Fot. MabelAmber (Pixabay.com) 

Margerytki są mrozoodporne. By jednak wyeliminować ryzyko przemarznięcia roślin, gdy zima jest wyjątkowo surowa należy przycięte części rośliny okryć, najlepiej włókniną. Nie bójmy się, roślina po zimie wyjątkowo szybko się rozrośnie. Pamiętajmy również o margerytkach w donicach. Te nie mogą pozostać zimą na dworze. Gdy zacznie się ochładzać, należy umieścić je w domu, w chłodniejszym pomieszczeniu.

Rozmnażaj margerytki przez podział lub wysiew nasion

W kwietniu rozmnażamy kwiaty przez podział. Z końcem lata, bądź w czerwcu możemy też wysiać nasiona. Ogromny plusem jest fakt, że nasiona szybko kiełkują, a i młode rośliny również rozwijają się niezwykle szybko. Nasiona margerytki należy umieścić pod ziemią i podlewać. Ale umiarkowanie. Zanim nadejdą mrozy powinniśmy ujrzeć pierwsze liście (jeśli w okolicach czerwca wysialiśmy nasiona).

Autor: Agata Kaźmierczak
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Every weekend i used to go to see this site, because i wish
for enjoyment, aas this this webb page conations genuinely good funny data too. My web blog: patra ancona - Xavier,
JG, 31.03.2019, 12:27
While free accounts cannot schedule updates large quantities, you can still schedule as many updates as you wish individually.
Search engines make everything the harder easier 1000 instagram followers for $1 folks to
discover business, yet it's necessary for businesses too being visible during
these spaces so that to get potential customers. Those who hav not tried the new entrants wish to give tjem a go, thus raisng tthe sales.
DI, 11.05.2019, 21:16