Marcowe prace w ogrodzie i na działce. Lista prac koniecznych

– Już pachnie wiosną… – mówią w marcu ogrodnicy i koneserzy ciepłych promieni słonecznych. A więc nadszedł czas spożytkowania energii zgromadzonej podczas zimy, bo na działce czeka nas mnóstwo pracy. A więc do dzieła!
  • Przydomowy ogródek w marcu

    Marcowe prace na działce wymagają wiele energii, tym bardziej, że w drugiej połowie miesiąca zawita do nas kalendarzowa wiosna.

    Agata Kaźmierczak

W marcu zimowa aura ustępuje stopniowo miejsca coraz bardziej cieplejszym dniom. Do ogrodu wychodzimy częściej i z większą chęcią. W czasie przedwiośnia wracają nam chęci do życia i pracy na świeżym powietrzu. Jeśli tak jest to bardzo dobrze, bo w marcu lista prac obowiązkowych jest dość obszerna. Wszystko jednak zależy od pogody. To ona wyznacza termin, kiedy rozpoczniemy prace w ogrodzie. Jeśli warunki atmosferyczne są dość dobre, marcowe prace rozpoczynamy już od początku miesiąca.

Czytaj takżeMiłośnicy działek ruszają do wiosennych prac 

Na liście prac, które powinniśmy wykonać już w marcu jest kilka rzeczy. Oto najważniejsze z nich.

Sprawdź stan ogrodu i działki

Na początku miesiąca koniecznie rozejrzyj się po całym ogrodzie czy działce. Przede wszystkim sprawdź stan drzew, krzewów, trawnika i rabatek. Taki przegląd pozwoli zaplanować dalsze prace. Zrób ostatnie porządki, żeby nie tracić na nie czasu, kiedy nastaną cieplejsze dni

Zbadaj odczyn gleby

Ustalenie po zimie odczynu gleby to konieczność, by móc w dalszej kolejności prawidłowo nawieźć ziemię. Marzec jest najlepszym do tego czasem. Warto zakupić kwasomierz chemiczny i pobrać z ogrodu kilka próbek gleby. Można również wykorzystać papierki lakmusowe, które przyłożone do ziemi zaczną się odbarwiać, pokazując odczyn gleby. Pamiętaj, aby gleba w przypadku badania kwasomierzem pochodziła z niższych warstw. Warto wiedzieć, że wiele roślin nie znosi gleby zakwaszonej.

Zobacz: Rośliny wskaźnikowe podpowiedzą, jaką masz ziemie w ogrodzie 

Dostarcz ziemi nawozu na terenie całej działki

Najlepiej sprawdzi się kompost oraz różnego rodzaju nawozy. Drzewka młode jedno- lub dwuroczne najlepiej tolerują azot. Starsze drzewa nawozimy nawozami azotanowymi, fosforanowymi i potasowymi. Pamiętaj by nawóz przemieszać delikatnie z ziemią. Ale w pierwszej kolejności powinniśmy dostarczyć składników pokarmowych roślinom cebulowym. Nawozimy je saletrą amonową, sypiąc około 10-15 g na metr kwadratowy.

Pamiętajmy, żeby po tym zabiegu obficie podlać grządki. Później, po mniej więcej trzech tygodniach, podobną dawkę, tym razem nawozu wieloskładnikowego, mieszamy z ziemią i dostarczamy roślinom. W marcu nawozimy również rabatę bylinową a także trawnik. Nawóz wieloskładnikowy dostarczamy też krzewom ozdobnym.

Przytnij drzewa owocowe i krzewy

Pamiętaj, że cięcia powinny być prześwietlające. Usuń gałęzie złamane, te które rosną do środka korony oraz takie, które krzyżują się ze sobą. Nie zapomnij o drzewkach posadzonych jesienią. Takie przycinamy w drugiej połowie marca. Podczas przycinania sprawdzaj stan gałęzi. Te zajęte chorobą bakteryjną przytnij powyżej uszkodzeń. Pamiętaj o krzewach agrestu i porzeczek zostawiając najsilniejsze gałęzie. Jeżeli ktoś hoduje w swoim ogródku rośliny kwitnące latem na pędach jednorocznych, np. hortensję bukietową czy tawułę japońską powinien ściąć ich gałązki około 20 cm nad ziemią. W marcu trzeba zająć się również wrzosami, od których odcinamy zeszłoroczne kwiatostany.

Warto przeczytać poradnikPrzycinanie drzew owocowych: jak i kiedy 

Usuwaj stopniowo zimowe okrycia i otuliny krzewów i drzew

Przede wszystkim usuwamy otuliny z iglaków, hortensji, magnolii. Nie zapomnij o różach! Ze względu na częste marcowe przymrozki, róże całkowicie odkrywamy dopiero na końcu miesiąca

Trawnik na wiosnę

Koniecznie wygrab liście z trawnika i rabatek, warto wywieźć je poza ogród to zapobiegnie powstawaniu pleśni. Przytnij trawę aż przy samej ziemi. To pobudzi ją do wzrostu, gdy tylko temperatura zacznie wzrastać.

PolecamySposób na pielęgnację trawnika, by wyglądał atrakcyjnie 

Posadź krzewy i drzewka

W marcu sadzimy np. iglaki, ale tylko odmiany wrażliwsze na mrozy, inne sadzimy jesienią. Sadzimy także róże, jednak nie przycinamy ich. Robimy to dopiero po dwóch latach od ukorzenienia. Zawsze w kwietniu.

Posadź cebulki kwiatów

Wykonaj to w drugiej połowie marca. Pamiętaj, że mieczyki czy lilie sadzimy w momencie gdy będzie już naprawdę słoneczna, ciepła pogoda. Poza tym wiosną sadzimy mieczyki, begonie, krynie czy dalie. 

Wysiewy na grządkach

Wysiej w domu nasiona ciepłolubnych warzyw, żeby mieć własną rozsadę. Przygotujmy też rozsadę kwiatów. Na grządkach wysiej groch, marchew, pietruszkę. Posadź dymkę (dobrze byłoby ją wcześniej zaprawić). Wysiewamy także większość roślin jednorocznych, np. nagietki czy groszek pachnący.

Poradnik: Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych 

Zatroszczyć się o wygląd oczka wodnego

Usuń stare liście i inne resztki. Jeśli tego nie zrobisz, dasz glonom świetną pożywkę. Przytnij zeszłoroczne pędy roślin wodnych i nadbrzeżnych. Rozpocznij dokarmianie ryb, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej 12 stopni Celsjusza. Stopniowo zwiększaj dawki pokarmu.

Podlej rośliny

Przedwiośnie to okres wysuszających wiatrów i zamarzniętej jeszcze ziemi. Aby uniknąć suszy fizjologicznej, podlewamy wszystkie rośliny iglaste, różaneczniki, trzmieliny i inne zawsze zielone gatunki roślin. 

Warto wiedzieć: Wpływ mokrego przedwiośnia na rośliny 

Autor: Agata Kaźmierczak
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Znalazłam dużo ciekawych porad na stronie ogrody.opole.pl Polecam!
Marzena, 05.03.2013, 10:35
Oleje do mebli są dobrym rozwiązaniem? http://saicos.com.pl/kat20_oleje-do-tarasow-i-mebli-ogrodowych.html Ktoś stosował?
Larsa, 27.03.2017, 10:20
Ja powoli zacząłem sprzątać trawnik, bo nagromadziło się sporo liści i gałązek. Dobrze, że mam szerokie grabie z cellfastu. Sprawdzają się zawsze :D Myślę, żeby w tym roku posadzić jakieś iglaki albo tuje.. Podobają mi się takie poprzycinane na konkretny kształt.
benieczek, 05.04.2019, 11:13