Maki polne i ogrodowe – niby zwykłe kwiaty, a kryją tajemnice (ZDJĘCIA)

O tym, że mak zawiera opium, które uśmierza ból, wiedzieli już Azjaci 1500 lat przed naszą erą. Dzisiaj wiadomo też, że mak, kojarzony z rośliną polną, może stanowić ozdobę ogrodu. A właśnie teraz kwitnie.
 • Maki polne i ogrodowe

  Maki przestają kwitnąć w sierpniu.

  Pixabay.com (Condesign)
 • Maki polne i ogrodowe

  Kwiaty maków nie muszą być czerwone.

  Pixabay.com (61015)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Deltaworks)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Dr Scythe)
 • Maki polne i ogrodowe

  Ten pączek maku szykuje się do rozkwitnięcia.

  Pixabay.com (Gatierf)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Inspiredimages)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Kathrine)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Kretivehexenkueche)
 • Maki polne i ogrodowe

  Pixabay.com (Rycky)

Pierwsze zapiski o maku pochodzą sprzed 4 tysięcy lat przed naszą erą. Wówczas pisali o nim starożytni Sumerowie na glinianych tabliczkach. Właściwości maku poznano jednak jakieś 1500 lat przed naszą erą w Azji.

Polecamy poradnikRośliny i kwiaty na ziołowe herbatki 

Właściwości lecznicze maku

Morfina, łagodząca ból, kaszel i biegunkę, stanowi jeden z głównych związków chemicznych uzyskiwanych z maku lekarskiego. Mak zawiera również witaminy z grupy B, E oraz kwas foliowy. W roślinie znajdują się ponadto: wapń, magnez, żelazo i cynk. Mak działa przeciwzapalnie i uspokajająco. Wzmacnia kości, poprawia ostrość wzroku i wygląd skóry.


Ziarna maku
Mak wykorzystuje się nie tylko w kuchni. Produkuje się z niego m.in. leki o działaniu uspokajającym. Warto wiedzieć, że mak może wchodzić w interakcje z lekami. Jeśli regularnie przyjmuje się lekarstwa, to przed spożyciem maku warto skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Fot. AndyFaeth (Pixabay.com)

Mak niczym narkotyk

Trzeba jednak uważać z makiem: morfina wpływa także negatywnie na układ nerwowy i ma właściwości odurzające. Opium (inaczej: makowiec, ale nie mylić z ciastem), to sok mleczny, znajdujący się w całej roślinie. Narkomani w latach 70-tych i 80-tych stosowali go jako środek odurzający. – Nacinali główkę maku i sączyło z niej mleczko makowe – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ono szybko zmienia kolor na brązowy, ponieważ się utlenia. Po wysuszeniu mleczka powstaje później opium.

Przeczytaj też: Lawenda, czyli śródziemnomorski klimat w ogrodzie i domu 

W kuchni mak także ma zastosowanie. Większość z nas zajada się makowcem na święta. Ponadto w niektórych regionach Polski łazanki i pierogi z makiem oraz kutia są popularne nie tylko od święta.

Mak polny i ogrodowy

Mak jest znany w wersji polnej i ogrodowej. – W tej pierwszej występuje na dziko, jest samosiejką – zaznacza Mikietyński. – Nie zagłusza jednak innych roślin. Ma kolor czerwony. Maki ogrodowe, wyhodowane przez człowieka, mogą mieć inne barwy, choćby białe, kremowe, żółte, niebieskie albo fioletowe z białym środkiem.

Ekspert kontynuuje: – Maki polne są kwiatami jednorocznymi. Odmiany ogrodowe mogą występować jako byliny mierzące nawet 1,5 metra wysokości. One na zimę pozostają w ziemi. W następnym sezonie ponownie zakwitną.

Mak – warunki uprawy

Maki nie są wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe, zwłaszcza te w polnej odmianie. Rosną nawet w gruzowiskach i na glinie. Najlepiej jednak rozwijają się w glebie bogatej w azot. – Przez rolników są niekiedy traktowane jako chwasty – zaznacza ogrodnik. – To dlatego, że maki lubią rosnąć w zbożu, a przez to zmniejszają jego plon, ponieważ zboże powinno być czyste.

Polecamy: Hortensje w ogrodzie 

Maki nie są podatne na szkodniki i choroby. Nawet zanieczyszczone środowisko miejskie i spaliny od samochodów im nie przeszkadzają.

Tego o maku mogłeś nie wiedzieć

Czerwone płatki maku polnego są wykorzystywane do produkcji czerwonego atramentu i barwienia materiałów. Nasze babcie wróżyły z płatków maku. Osoba stojąca przed znachorkami trzymała taki płatek i go upuszczała. Jeśli spadł szybko na podłogę, mawiały, że życie też im szybko minie. Jeżeli jednak płatek zawędrował np. na stół lub taboret, twierdziły, że taka osoba będzie żyła długo i czekają ją niespodzianki. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

I don't even understand how I stopped up here, however I
thought this post used to be great. I do not recognize who you are however
definitely you're going to a well-known blogger if you happen to are not already.
Cheers! My blog post - sarasota moving companies
VQ, 15.04.2019, 23:04
Very rapidly this site will be famous among all blogging viewers,
due to it's good articles
LP, 19.06.2019, 12:08