Łubin w ogrodzie jako nawóz zielony. Jak działa na walory gleby i jak go uprawiać

Łubin ceniony jest w ogrodnictwie ze względu na oryginalny wygląd kwiatostanów. Ale nie tylko. Ogrodników kusi także łatwość w uprawie i jego pozytywny wpływ na walory gleby. Sprawdź, jak działa i jak dbać o tę roślinę.
 • Łubin w przydomowym ogrodzie

  Przepiękne kwiatostany łubinu cieszą oko od czerwca do września. Ale nie tylko. Po skrupulatnym i dokładnym usuwaniu latem przekwitłych kwiatów jest szansa, że łubin zakwitnie powtórnie także na jesień.

  monicore (Pixabay.com)
 • Piękne kwiaty łubinu

  Motylkowate kwiaty łubinu tworzą na szczytach pędach proste grona lub kłosy, które osiągają nawet do 50 cm długości.

  womich (Pixabay.com)
 • Łubin ma piękne kwiaty

  Przekwitające kwiatostany łubinu należy usuwać, wówczas roślina zakwitnie powtórnie jesienią.

  johninportland (morguefile.com)
 • Kwiatostany łubinu

  Agata Kaźmierczak
 • Łubin w ogrodzie wiejskim

  Łubin jest rośliną dość mocno rozpowszechnioną i docenianą za swoje walory zdobnicze, ale i za łatwość uprawy.

  Agata Kaźmierczak
 • Lipcowy ogród z łubinem

  Łubiny świetnie prezentują się w ogrodach w stylu wiejskim.

  Agata Kaźmierczak
 • Łubin ogrodowy

  Łubin dobrze prezentuje się na rabatach, w zestawieniu z innymi bylinami.

  Agata Kaźmierczak

Łubin kwitnie od czerwca do września. Wtedy jego długie, wąskie, kolorowe kwiatostany niewątpliwie przyciągają wzrok. Często mieniący się różnymi barwami łubin widać z oddali. Niestety, choć kwitnie intensywnie, to zbyt krótko, by dłużej cieszyć nim oko.

Najpiękniej prezentują się kwiaty łubinu w odcieniach różu i fioletu. Roślina ta intensywnie kwietnie w lipcu, później przekwitając gubi kwiaty i staje się tym samym mniej atrakcyjna. Łubin osiąga nawet do 100 cm wysokości.

Polecamy: Prześwietlanie gałęzi drzew oraz zbiór warzyw w sierpniu 

Stanowisko dla łubinu

Lupinus, bo tak brzmi łacińska nazwa łubinu, kocha słońce, zatem najefektowniej będzie rósł tylko na stanowisku słonecznym. W półcieniu też zakwitnie, ale cała roślina będzie „licha". Najlepiej sadźmy łubin w miejscu osłoniętym od wiatru, po pierwsze dlatego, że łodyga rośliny jest w środku pusta i może się złamać, po drugie – duże, dorodne kwiatostany może łatwo uszkodzić wiatr. Pamiętajmy, że łubin nie toleruje przesadzania ze względu na palowy system korzeniowy.

Warunki glebowe dla rośliny

Łubin nie ma konkretnych wymagań glebowych, będzie rósł dobrze nawet na piaszczystej, przeciętnej ziemi ogrodowej. Nie zaszkodzi mu także krótkotrwały brak wilgoci w glebie. W przypadku dłużej utrzymującej się suszy - należy łubin podlewać.

Pielęgnacja łubinu

Łubin rozmnaża się przez nasiona. Można wysiać je na rozsadniku na początku maja lub bezpośrednio do gruntu – w połowie maja. Czasem wysiewamy go z początkiem maja lub końcem kwietnia – tylko w przypadku ciepłych dni, gdyż łubin nie jest odporny na wiosenne przymrozki. Wysiany w tym czasie zakwitnie najprędzej z końcem czerwca. Podczas podejmowania decyzji o łubinie w ogrodzie należy pamiętać, że roślina ta często sama się rozsiewa! Pamiętajmy, by w lipcu i sierpniu usuwać przekwitłe kwiatostany, wtedy damy kwiatu szansę na powtórne kwitnienie jesienią.

Lupinus nadaje się na rabaty, ale może być z powodzeniem stosowany jako kwiat cięty. Pamiętajmy, by po ścięciu włożyć go od razu do wody, gdyż roślina ma to do siebie, że ścięta – szybko więdnie. Łubin w wazonie trzyma się od 4 do 7 dni (w zależności od rodzaju). Jednak nie tylko wtedy roślina przybiera nieestetycznego wyglądu. Przekwitająca lub uszkodzona przez silne opady deszczu nie jest przyjemna dla oka.

Warto przeczytać: Poplon sierpniowy na nawóz zielony w twoim ogrodzie 

Łubin na zielony nawóz

Łubin w ogrodzie to nie tylko kwiat ozdobny. Korzyści płynące z jego uprawy są niepodważalne.
Lupinus nie tylko korzystnie wpływa na wzrost sąsiednich roślin, ale przede wszystkim użyźnia glebę, w której rośnie, wzbogacając ją w azot. Tym samym powoduje, że posadzone po nim rośliny będą lepiej i szybciej rosły, co oczywiście spowoduje lepszy plon.

To jednak nie jedyne zalety. Łubin dodatkowo:

 • poprawia strukturę gleby oraz wzbogaca glebę w substancje organiczne,
 • napowietrza glebę, poprzez rozwinięty system korzeniowy,
 • melioruje glebę – ułatwia przesiąkanie wody,
 • powoduje, że składniki pokarmowe zalegające głęboko w glebie zostają odpowiednio spożytkowane. 


Łubin w ogrodzie
Łubinu nie może zabraknąć w wiejskim ogrodzie.Fot.: RonPorter (Pixabay.com) 

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy