Liliowce - jakie warunki uprawy należy zapewnić tym kwiatom

Liliowce kwitną w ogrodach najczęściej od czerwca. Choć zdarza się, że ich kwiaty cieszą nas już od maja. Ich kwiaty przybierają rozmaite barwy. Mimo, że nie są to rośliny trudne w uprawie zobacz, jakie zapewnić im warunki, by zdobiły ogród przez lata.
 • Liliowce w ogrodzie

  Liliowce to efektowne byliny, które mają tak małe wymagania, że mogą rosnąć na każdym stanowisku i w każdej glebie.

  CJ (Pixabay.com)
 • Liliowiec crimson pirate

  Pierwotnie kwiaty liliowca były żółte albo pomarańczowe. Ale do dziś powstaje wiele ciekawszych, bardziej kolorowych odmian.

  www.rosliny-magda.pl
 • Liliowiec chorus line

  Liliowce świetnie ozdobią brzegi oczka wodnego.

  www.rosliny-magda.pl
 • Liliowiec arctic snow

  Liliowce częściej podlewane - rosną szybciej, ale i te posadzone na glebie słabszej, bez dodatkowej ilości wody będą się dobrze rozwijały.

  www.rosliny-magda.pl
 • Liliowiec

  Liliowce kwitną niezwykle obficie. Są odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe.

  www.rosliny-magda.pl

Liliowce uważane są za jedne z piękniejszych bylin ogrodowych. I nic dziwnego! Ich dorodne, różnokolorowe kwiaty stroją ogrody aż do jesieni. Rozpiętość okresu kwitnienia waha się od maja do września i zależy od gatunku. A przecież najbardziej cenione kwiaty to te, które najdłużej kwitną.

Czytaj też: Lilowce: ozdoba ogrodu i oczka wodnego 

Zalety liliowców

Liliowce mają wiele zalet. Przede wszystkim:

 • przepięknie kwitną, kielichy ich kwiatów są dość sporej wielkości,
 • są trwałe i odporne na mróz, większość gatunków nie wymaga przykrycia na zimę,
 • długowieczne – odpowiednio pielęgnowane rosną na tym samym miejscu nawet kilkanaście lat,
 • nie mają szczególnych wymagań uprawowych.

Liliowce pięknie prezentują się w nasadzeniach pojedynczych, grupowych, na rabatach czy przy zbiornikach wodnych. Kiedy ogród zdobi oczko wodne, warto wokół niego posadzić właśnie liliowce. Pamiętajmy, że liliowce nie nadają się do wazonów, gdyż po ich ścięciu, przekornie zamykają swoje kielichy.

Gleba odpowiednia dla liliowców

Mimo, że liliowce nie mają dużych wymagań uprawowych, gleba na której będą rosły powinna być przede wszystkim wilgotna, żyzna i próchnicza. Od niej bowiem zależy długowieczność kwiatów.

Liliowce na jednym miejscu mogą rosnąć nawet kilkanaście lat i z powodzeniem poradzą sobie nawet podczas suszy. Wszystko dlatego, że ich korzenie sięgają bardzo głęboko. Mimo to
pamiętajmy, by nie dopuszczać do przesuszenia gleby podczas upalnego lata.

Zobacz też: Rośliny do oczka wodnego 

Stanowisko dla liliowców

Kwiaty te uwielbiają stanowiska słoneczne i właściwie tylko na takich powinny być sadzone. Jednak nie zaszkodzi im także półcień. Wolniej i mniej obficie będą rosły w cieniu.

Podczas sadzenia pamiętajmy o prawidłowym rozstawie liliowców, gdyż kwiaty te silnie się rozrastają – 40/40 cm dla odmian niższych i 60/60 cm dla wyższych.

Liliowce rozmnaża się przez podział dorosłych kęp. Jeśli kępy są już stare i trudno je podzielić, można przygotować z nich sadzonki pędowe z piętką. Rośliny te można przesadzać w dowolnym momencie od wiosny do jesieni. 

Lilia a liliowiec. Czy to te same kwiaty?

Nie. Choć kwiaty obu tych roślin są łudząco podobne, rośliny różnią się od siebie przede wszystkim łodygą, na której wyrasta kwiat. Należy pamiętać, ze łodyga liliowca jest bezlistna! Liliowce wyrastają z bulwy a lilie z cebul.

Warto przeczytać poradnik: Jak uprawiać i pielęgnować liliowce

Autor: Agata Kaźmierczak
0komentarzy