Leszczyna w ogrodzie

Jednym ze zwiastunów nadchodzących ciepłych wiosennych dni jest kwitnąca leszczyna.
 • Kwiaty leszczyny

  Leszczyny kwitną wyjątkowo wcześnie. Pojawienie się ich kwiatów jest uznawane za początek przedwiośnia.

  5598375 (pixabay.com)
 • Kwitnąca leszczyna

  Uwagę zwracają przede wszystkim kwiaty męskie. Żeńskie są małe i niepozorne, najczęściej w ogóle ich nie zauważamy. Ale to po ich zapyleniu, powstaną orzechy.

  5598375 (pixabay.com)
 • Wiosenne liście leszczyn

  Leszczyny mają odmiany o kolorowych liściach, które pięknie wyglądają w ogrodzie.

  JKD (pixabay.com)
 • Odmiiana leszczyny

  Ciekawie też prezentuje się odmiana Contorta o poskręcanych pędach.

  PeterWalker95 (pixabay.com)

Leszczyna to rozłożyste krzaki, które na wiosnę wypuszczają „kotki”, a jesienią obsypane są orzechami laskowymi. Trudno sobie wyobrazić te wielkie rośliny w przydomowych ogródkach, nie należy jednak z nich rezygnować. Obecnie wyhodowane odmiany nie rosną tak intensywnie jak leszczyna pospolita (Corylus avellana) - jedyny gatunek rosnący naturalnie w Polsce.

Podpowiadamy: Jak uprawiać ciemierniki, które kwitną jeszcze zimą

Jakie leszczyny wybrać do ogrodu

Gdy leszczyna kwitnie, zachwycamy się kwiatostanami męskimi w żywym, żółtym kolorze, które świetnie prezentują się na bezlistnych jeszcze gałązkach. Natomiast kwiaty żeńskie są małe i bardzo niepozorne, ale to właśnie z nich będą orzechy laskowe. Dekoracyjnym elementem są barwne liście u takich odmian jak:

 • Aurea - o żółtych liściach, które latem zmieniają się w jasnozielone,
 • Fuscorubra - liście intensywnie czerwono-brązowe wiosną, a latem zielone,
 • Purpurea - liście okrągłe, ciemnoczerwone, przez cały okres wegetacji.

Dodatkowym elementem dekoracyjnym są pogięte i poskręcane pędy, u takich odmian jak Contorta - gałązki skręcone w „korkociąg”, liście różnego kształtu także są poskręcane i pozwijane, lub odmiana Pendula, u której wszystkie pędy przewieszają się łukowato, tworząc piękny parasol. Odmiana ta jest najczęściej uprawiana jako forma pienna w postaci małego drzewka z parasolowatą koroną.

Polecamy: Leszczyna jako ozdobny krzew owocowy w przydomowym ogrodzie 

Jakie wymagania mają leszczyny

Leszczyny lubią stanowiska wilgotne i żyzne. Są bardzo tolerancyjne względem oświetlenia. Dobrze się rozwijają zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Roślina jest odporna na miejskie zanieczyszczenia. Wszystkie odmiany leszczyny pospolitej są odporne na mróz. Leszczyna nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośnie w postaci naturalnego krzewu. Raz na kilka lat można wyciąć kilka wewnętrznych gałęzi, aby krzew zbytnio się nie zagęścił. Poza tym nie stosujemy żadnego formowania ani cięcia. Leszczyna jest świetną rośliną dla zapracowanych!

W ogrodzie leszczyna ciekawie się prezentuje posadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach na trawniku. W miejscu tym uwydatnia się pokrój oraz kolor liści. Wolno rosnąca odmiana Contorta o pogiętych pędach i poskręcanych liściach, osiągająca wysokość do 6 m, ma zastosowanie głównie w małych, przydomowych ogródkach, tak jak Pendula, o przewieszających się gałązkach. Aurea i Fuscoruba mogą mieć szerokie zastosowanie w nasadzeniach parkowych i osiedlowych.

Podpowiadamy też: Jakie odmiany leszczyny wybrać na orzechu laskowe

Uwaga: pamiętajmy, że męskie kwiaty leszczyny mocno pylą i często powodują reakcje alergiczne.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: nto.pl
0komentarzy