Lepiężnik różowy i biały - zastosowanie i właściwości lecznicze tych roślin

Lepiężnik był popularny już w średniowieczu. Używano go m.in. do leczenia dżumy i epilepsji. To roślina, którą często można spotkać w naszych warunkach, a jednak nie wszyscy ją znają. Przedstawiamy lepiężnika różowego i białego.
 • Lepiężnik

  Lepiężnik to popularna bylina, chociaż mało kto zna ją z nazwy.

  Ptra (Pixabya.com)
 • Lepiężnik

  Lepiężnik zapachem nie zachwyca, ale potrafi być ozdobą wczesnowiosennego ogrodu.

  Wikimediaimages (Pixabay.com)
 • Lepiężnik

  Lepiężnik jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Zakwita na przełomie lutego i marca.

  Jarosław Mikietyński
 • Lepiężnik różowy

  Lepiężnik lubi podmokłe i zacienione tereny. Można go spotkać m.in. nad brzegami strumieni i zbiorników wodnych.

  Katarzyna Laszczak
 • Liście lepiężnika

  Latem liście lepiężnika osiągają naprawdę duże rozmiary. Wraz z kłączem są surowcem zielarskim.

  Katarzyna Laszczak
 • Lepiężnik biały

  Lepiężniki rosną dziko w Polsce. Lepiężnik biały występuje dość pospolicie w górach.

  Katarzyna Laszczak

Rośliny lubią z reguły wodę, ale gdy mają jej za dużo, to ich korzenie mogą gnić. Są jednak rośliny, którym odpowiada bardzo wilgotne środowisko. – Lepiężnik to bylina, która właśnie do takich roślin należy – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – On preferuje stanowiska nad brzegiem wód, mokradła, bagna, pokazuje się w rowach czy wilgotnych lasach. Rośnie prawie w całej Europie. Wśród najczęściej spotykanych u nas są lepiężnik różowy oraz lepiężnik biały.

Lepiężnik jako zwiastun wiosny

Lepiężnik zapachem nie przyciąga (chociaż niektórym jego zapach kojarzy się z piernikami, inni twierdzą, że śmierdzi). W kuchni raczej też nie znajduje szerokiego zastosowania. – To jednak jedna z najwcześniej kwitnących roślin wiosną i za to jest doceniany – kontynuuje Mikietyński. – Zwykle kwiaty pojawiają się u niego w marcu, chociaż gdy zima jest łagodna, widać je już pod koniec lutego. Kwiaty ukazują się zanim liście się rozwiną.

Poczytaj też: Przebiśniegi pierwszą ozdobą ogrodu 

Liście same w sobie również są oryginalne. Są wyjątkowo duże. Niekiedy ich średnica wynosi ponad pół metra. – Liście lepiężnika są podobne do łopianu, ale łatwo go rozpoznać po owocach. Owoce lepiężnika nie przyczepiają się do ubrań, jak te łopianowe. Kwiaty lepiężnika są drobne, zebrane w koszyczki, natomiast te skupione są w grona i umieszczone na górze łodygi. Owoce to niełupki, mają puch.

Lepiężnik w ogrodzie

Lepiężnik może sprawdzić się w roli rośliny ogrodowej. – Lepiężnik nadaje się do ogrodu choćby ze względu na wczesną porę kwitnienia – podkreśla nasz ekspert. – To roślina, która lubi bardzo wilgotną glebę, gdyż transpiracja wody, a więc parowanie wody, jest bardzo duża przez powierzchnię liści. Susza zahamowałaby jego wzrost i rozwój. Najlepiej byłoby, aby ziemia była próchniczna. Lepiężnik dobrze rośnie w cieniu albo półcieniu. Odpowiadają mu mroczne klimaty.

Przeczytaj również: Właściwości lecznicze ślazu zaniedbanego

Najlepiej jednak jest go sadzić w miejscach oddalonych od innych roślin, ponieważ on stosunkowo szybko się rozrasta. Lepiężnik cieszy oko wczesną wiosną, ale także stanowi pożytek dla pszczół. – To dlatego, że jego kwiaty są chętnie oblatywane przez pszczoły – kontynuuje nasz rozmówca. Robotnice zbierają z kwiatów nektar oraz pyłek.

Właściwości lecznicze lepiężnika

Lepiężnik znalazł ponadto zastosowanie w medycynie naturalnej. Kwiaty, liście i korzenie wykazują właściwości lecznicze. Z tego powodu niektórzy nazywają go lepiężnikiem lekarskim. W Średniowieczu ta roślina była wykorzystywana do walki z dżumą i do zbicia bardzo wysokiej gorączki, zaś okładami z jego sokiem przemywano trudno gojące się rany i miejsca po oparzeniach. Na wypryski i liszaje także stosowano ten sok.

Obecnie można kupić lepiężnik w kapsułkach albo liście lepiężnika w torebkach (do przygotowywania herbatki lub naparu). Lepiężnik wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przed laty stosowano go w formie naparu na bóle zębów i bóle miesiączkowe. Herbata z liści lepiężnika pomaga z kolei w pozbyciu się kaszlu, kataru. Ułatwia nie tylko oddychanie, lecz też odkrztuszanie. Stosowana jest w przypadku łzawiących oczu, podrażnionych spojówek i innych uczuleń, z jakimi zmaga się alergik. Plus taki, że lepiężnik to środek naturalny i nie powoduje efektów ubocznych, jak np. uczucie senności i znużenia, co zdarza się w sytuacji brania leków na alergię.

Wato zobaczyć: Krokusy w ogrodzie 

– Na bóle migrenowe czy astmę specyfiki z lepiężnikiem w składzie także są zalecane – zaznacza dalej ogrodnik. – Lepiężnik korzystnie oddziałuje na pracę jelit, żołądek, trzustkę. Usprawnia trawienie i przemianę materii, łagodzi bóle mięśniowe, leczy kamicę żółciową.

Coś dla osób cierpiących na reumatyzm: są kremy i żele, w których skład wchodzi lepiężnik. Ten bowiem zmniejsza bóle reumatyczne. Kto ma zszargane nerwy, także może sięgać po herbatkę czy napar z lepiężnika, gdyż ten działa uspokajająco. Pomaga także zwalczyć bezsenność. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy