Lawenda w domu i ogrodzie: uprawa, pielęgnacja i jej właściwości

Kępy lawendy swoim fioletowym kolorem ozdobią każdy ogródek, ale nie tylko. Z powodzeniem uprawiać można ją w domu, w doniczce na parapecie lub na tarasie. Przeczytaj, jak dbać o lawendę, by wabiła nas swoim zapachem.
 • Lawenda w wazonie

  Kwitnąca lawenda kusi nas swoja wonią i piękną fioletową barwą, a jej zapach odstrasza mole odzieżowe, najłatwiej w szafie umieścić suszoną lawendę a jej zapach wzmocnić np. aromatycznym lawendowym olejkiem. Pięknym zapachem lawendy możemy się cieszyć, gdy wstawimy ją do wazonu z wodą.

  sxc.hu (jackbox)
 • Dekoracja z lawendy

  Nie tylko lawenda może stanowić dekorację twojej posesji. Może również pomyśleć o wprowadzeniu lawendowego koloru.

  sxc.hu (sloopjohnb)
 • Woreczek pachnący lawendą

  Woreczek wypełniony kwiatami lawendy służy do nadania pięknego aromatu we wnętrzu szafy. Ten zapach odstrasza mole. Ponadto lawenda ma właściwości aromaterapeutyczne, wpływa kojąco na nerwy i ułatwia zasypianie.

  sxc.hu (Nataly16)

W Polsce kęp lawendy nie spotkamy przy drogach, czy w lasach, nie rośnie bowiem dziko. Ale możemy wysiać lub posadzić lawendę sami, w przydomowym ogródku. Najlepiej do tego nadaje się lawenda wąskolistna, to ona najczęściej gości w naszych ogrodach i doniczkach. Lawenda najpiękniej wygląda w pełni lata, tj. na przełomie lipca i sierpni, wtedy właśnie kwietnie i wydziela najintensywniejszy zapach. Jej filetowe kwiatki świetnie kontrastują z zielenią drobnych liści.

Dowiedz się więcej na temat polskich ziół: Polskie zioła lecznicze: kiedy należy siać i jak je zbierać 

Jeśli roślinkę wysiewamy, robimy to na początku marca, najlepiej pod szkłem. Nie zarażajmy się jednak, gdy roślina będzie wschodziła bardzo długo, bądźmy cierpliwi, bo okres kiełkowania może wynosić nawet od 7 do 8 tygodni.

Lawenda w ogrodzie

 • Lawenda uwielbia słońce. Zatem najlepsze będą dla niej miejsca nasłonecznione, najlepiej osłonięte od wiatru
 • Warto sadzić ją na skarpach bądź wzgórkach, gdyż lawenda nie znosi nadmiaru wody, woli miejsca suche. Dzięki wzgórkom woda swobodnie może spływać w dół. Wilgoć spowoduje, że lawenda zacznie gubić liście.
 • Podłoże dla lawendy powinno być piaszczysto-gliniaste, w przeciwnym razie lawendzie mogą usychać liście.
 • Najlepiej wyglądać będzie, gdy zasadzimy ją grupowo, a nie pojedynczo. Wtedy fioletowy kolor jej kwiatów przyciągnie uwagę gości.
 • By nadać kępie lawendy ładny okrągły kształt, należy ją przycinać po kwitnieniu, jej pędy nożycami skracamy co najmniej o połowę.
 • Rozmnażamy ją przez jesienny podział kęp
 • Od czasu do czasu lawendę należy odżywić. Nawozimy ją nawozem zawierającym szczególnie azot, fosfor i potas. Jesienią nawozimy kompostem.

Zobacz, czy warto założyć własny ogórdek ziołowy: Ogródek ziołowy. Jakie zioła warto w nim mieć 

Lawenda uprawiana w doniczce – w domu i na tarasie

Lawendę z powodzeniem uprawiać można w doniczkach. Ze względu na to, że lubi suche podłoże, dobrze będzie czuła się w pokojach gościnnych oraz sypialniach. Nie zaleca się natomiast stawiać lawendy w łazience, gdyż panuje tam większa wilgoć.

 • Pamiętaj, by doniczka miała ujście wody, bo lawenda w doniczce, jak i w ogrodzie nie lubi zbyt mokrego podłoża.
 • Podlewamy ją nie więcej niż 1-2 razy w tygodniu, lepiej przesuszyć lawendę niż zbyt obficie podlewać.
 • Lawendę w doniczce przycinamy podobnie, jak w przypadku lawendy w ogrodzie, tj. co najmniej o połowę tegorocznego przyrostu, najlepiej jednak, by ściąć 1/3 przyrostu.
 • Należy nawozić roślinę niewielką ilością nawozu płynnego.
 • W warunkach domowych efekty uprawy lawendy będą najlepsze w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza.
 • Lawendę, która zajmowała miejsce na tarasie, najlepiej przezimować w pomieszczeniu chłodniejszym, np. w budynku gospodarczym lub na chłodnym strychu

Zobacz, co kwietnie wa maju: Kolorowe drzewa i krzewy, czyli maj w ogrodzie 

Właściwości lawendy

 • Wywary z lawendy działają uspokajająco i relaksująco. Stosujemy ją w postaci herbatki lub nalewki lub suszone kwiaty dodajemy do wody podczas kąpieli.
 • Leczniczo wpływa na problemy z żołądkiem i jelitami zwykle wywołanymi nerwicami. W tym przypadku warto jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
 • Suszoną lawendę stosujemy także do przyprawiania potraw szczególnie mięsnych.
 • Suszoną lawendę przechowywać można w pomieszczeniach, w którym przebywamy na co dzień, wtedy jej zapach będzie nam towarzyszył każdego dnia. Bukiet z suszonej lawendy jest piękną dekoracją wnętrza i wydziela przy tym cudowny zapach.Fot. sxc.hu (sinoreport)


Autor: Agata Kaźmierczak
12komentarzy

Komentarze (12)

Przy odrobinie staranności pod pierwszym zdjęciem należy napisać o hiacyntach a nie o lawendzie. Przy odrobinie......
jan, 23.05.2013, 12:27
jak to są hiacynty to ja jestem miss świata
ngfffg, 23.05.2013, 14:28
Na 1 zdj. to nie lawenda.
Przemo, 23.05.2013, 14:49
Przy odrobinie staranności to ten cały artykuł powinien być napisany.
Autorko, Pani Agato Kaźmierczak, jeśli już coś się publikuje to pasowałoby sprawdzić czy poprawnie się napisało, prawda?
Teraz raczej każdy program do pisania tekstów (nawet i komentarze tutaj) ma funkcję poprawiania błędów.
Czytając ten artykuł nie sposób było nie zauważyć wielu błędów. Specjalnie je policzyłam podczas zwykłego czytania (sztuk 10!), może gdybym uważniej przyjrzała się tekstowi to znalazłoby się więcej.
Pomijam oczywiście kropki i przecinki a także masło maślane - "woda spływała w dół" bo zbyt dużo jak na jeden artykuł jest błędów, literówek itp.
Jest tu jakaś korekta? Chętnie się nią zajmę ;))
Justyna, 23.05.2013, 21:26
Przypadkowo weszłam na stronę w poszukiwaniu rad dotyczących uprawy lawendy. Przeczytałam tekst i choć jestem uczulona na punkcie poprawnej gramatyki nie zwróciłam na owe ''błędy'' uwagi. Czytam po to by wyciągnąć informacje. Jest Pani niezrównoważoną psychicznie, zakompleksioną, zniewieściałą - strzelam - studentką albo starym babskiem, które nie ma czym się zajmować, tylko buszować po stronach internetowych i ''hejtować''. Zalecam leczenie nerwicy macicy. Przyjrzała się Pani SWOIM błędom ?Przecinki w niewłaściwych miejscach. ;) ''Woda spływała w dół", faktycznie ''rażące''. Polecam maść na ból d*py. :)
Cobain, 04.08.2015, 23:30
na 1 zdjeciu to sztuczne kwiaty , a nie lawenda popatrz na liscie hiacynt tez nie jest to autor artykułu dostał za te brednie kase????
elzbieta, 06.07.2014, 13:33
Od kiedy lawenda ma takie liście :)
ja, 23.05.2013, 14:51
Jeśli komuś się podoba lawenda to niech za bardzo nie kieruje się radami z artykułu...
- gleba przepuszczalna a nigdy gliniasta
- nie przycinaj aż tak jak wskazane w artykule - max 50% ale tegorocznego przyrostu tylko! czyli części zielonej.
- odżywianie - tu już porażka na całej linii. Bardzo ostrożnie z azotem, generalnie lepiej nie odżywiać wcale niż wg artykułu.
fan lawendy, 23.05.2013, 23:15
No proszę.A już myślałam,że mam lawendę w ogrodzie.Na tym zdjęciu kochani redaktorzy to jakaś specjalna odmiana lawendy- a może by tak trochę się zapoznać z tematem i nie wprowadzać ludzi w błąd?!
martybiak, 24.05.2013, 20:10
przecież to plastik na 1 fotce ...
margo, 26.05.2013, 12:29
Lawenda to cudowny kwiat. Przyznaję, że pięknie wyglada zarówno w domu jak i ogrodzi, ale warto ją trzymac nie tylko by cieszyc oko.Zastosowan tej rośliny jet mnóstwo, lecznicze, kosmetyczne i co najważniejsze kulinarne :) tutaj są fajnie opisane http://bonavita.pl/lawenda-w-kuchni-wlasciwosci-przykladowe-zastosowania... Ser cammembert z lawenda jest cudowny sprawdziłam i polecam, zreszta cukier lawendowy jest też prosty w przygotowaniu a moze calkowicie zmienić smak potraw :)
Anka, 15.04.2015, 20:52
Ludzie to jest szałwia w czasie kwitnienia.
ano, 21.06.2015, 06:46

Polecamy