Lantana - roślina zmieniająca kolor kwiatów

Kilkuletni krzew sprowadzony do nas z Ameryki Południowej i Środkowej o nazwie lantana możemy uprawiać w ogrodzie oraz na tarasie w donicy.
 • lantana pospolita

  Kwiaty lantany przebarwiają się od żółtych, przez pomarańczowe po purpurowoczerwone.

  Anita Koszałkowska
 • Kwitnąca lantana

  virginielenoir (Pixabay.com)
 • Lantana pięknie kwitnie

  JamesDeMers (Pixabay.com)

Przez wiele lat uchodziła za chwast, ponieważ bardzo szybko się rozmnażała oraz znosiła trudne warunki klimatyczne i glebowe. Ujarzmiona przez ogrodników stała się ozdobną rośliną, idealną na balkony i rabaty.

Warto przeczytać: Jak dać balkonowym kwiatom drugie życie 

Jak uprawiać lantanę

Roślina ta wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru i żyznej przepuszczalnej gleby. Trzeba ją podlewać tak, by ziemia była stale wilgotna. Przesuszona szybko ginie. Kwitnie intensywniej, gdy lato jest słoneczne. Co dwa, trzy tygodnie należy ją podlewać nawozem wieloskładnikowym.

Krzew kwitnie od wiosny do późnej jesieni. Jej pierwsze kwiaty są pomarańczowe i żółte, które wraz z upływem czasu zmieniają się w ciemnoczerwone. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów zwiększa jej kwitnienie. Jesienią pojawiają się kuliste owoce.

Polecamy poradnik: Jak pielęgnować, nawozić i podlewać rośliny balkonowe 

Uwaga! Wszystkie części lantany są trujące. Roślina nie zimuje w gruncie, ani w donicy. Tuż przed nastaniem zimowych chłodów należy przenieść ją w jasne i chłodne miejsce (o temp. ok. 12–15°C). Przed zmianą miejsca łodygi należy skrócić o jedną trzecią długości. Zimą  lantana nie wymaga intensywnego podlewania. Jeśli wczesną wiosną pojawią się pędy, należy usunąć ich wierzchołki, by ładnie się rozkrzewiła. Do gruntu przenosimy po przymrozkach, na balkony w kwietniu, maju.

Autor: Anita Koszałkowska
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

moja lantana zimuje w ogrodzie juz 4 lata
Anonim, 29.06.2011, 20:37
mam pierwszy rok Lantane jest przepiekna az szkoda wykopywac(jeszcze kwitnie).Czy koniecznie musi byc przesadzana do donicy?
sarikaya, 13.11.2011, 16:09
Mieszkam w Niemczch niedaleko Holandii tutaj klimat jest cieplejszy moze wystarczy ja tylko przykryc?
sarikaya, 13.11.2011, 16:12
Jest napisane "luntana" Każdy wie o co chodzi, ale może lepiej aby było napisane poprawnie;)
W-OGRODZIE Wojciech Wardecki, 28.05.2014, 09:53